MOB Orvosi Bizottság: londoni jelentés

MOB Orvosi Bizottság: londoni jelentés

2012. 11. 29.
Megosztás

A Magyar Olimpiai Bizottság Orvosi Bizottsága megtartotta a londoni olimpia utáni első ülését a Magyar Sport Házában, dr. Balogh Péter elnök vezetésével.


Az első napirendi pontban, dr. Nagy Zsigmond, a MOB nemzetközi igazgatója, megköszönte az egészségügyi team londoni munkáját, amely alaposan hozzájárult a nyári sikerhez. „Húsz év után nemzetünk a legjobb 10 közé tartozik. Ausztrália 440 fővel vett részt a londoni olimpián, mi mégis megelőztük őket” – tette hozzá a londoni csapat vezető-helyettese. Nagy Zsigmond gratulált a friss MOB Érdemérmes dr. Lénárt Ágotának. A sportpszichológus ezáltal tiszteletbeli MOB tagságra is jogosult. A nemzetközi igazgató elmondta, hogy dr. Tóth Szabolcs lesz a januári AYOF (Ausztrál Ifjúsági Olimpiai Fesztivál) és a téli brassói EYOF (Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál) csapatorvosa.

A londoni olimpia egészségügyi beszámolóját egyhangúlag elfogadta és jóváhagyta a MOB közgyűlése az elmúlt héten, pénteken. Dr. Balogh Péter, a londoni egészségügyi csoport vezetője az Orvosi Bizottság ülésén elmondta, hogy az olimpia ciklusban az egészségügyi ellátás bázisát a VKESZ (Válogatott Kereteket Ellátó Szolgálat), az OSEI szervezésében működő orvosi és laboratóriumi szűrővizsgálati rendszer, valamint a MOB által finanszírozott OSEI keretei között működő terhelés diagnosztikai laboratórium, valamint a ciklus végső szakaszában az Egészségügyi Kormányzat – a Sportállamtitkárság – és a MOB együttműködéseként létrehozott Call Center által koordinált Olimpiai Keret Kiemelt Egészségügyi Ellátását biztosító intézménycsoport ( OSEI- Budapest, Országos Gerincgyógyászati Központ-Budapest, OORI-Budapest, Semmelweis Egyetem, PAMOK-Győr, Kastélypark Klinika-Tata, Pécsi Tudományegyetem, BAZ Megyei Egyetemi Oktató Kórház, Debreceni Egyetem Orvos és Egészségtudományi Centrum, Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ) adta.

Az orvosi és laboratóriumi szűrővizsgálatok zömében az OSEI Olimpiai Rendelőjében, az OSEI belgyógyászati és sportsebészeti rendelőjében, valamint kiemelt igény szerint a Semmelweis Egyetem Kardiológiai Központjában zajlottak, a sportági értékelések szerint a sportolók megelégedésére.

Az olimpiai rendelő, OSEI, és a Call Center eü. adatait, az olimpikonok adatbázisát a kiutazás napjáig összesítve az OSEI az olimpiai egészségügyi szolgálat vezetőjének digitális adathordozón bocsátotta rendelkezésére, mely nagy segítségére volt a kint dolgozó egészségügyi csoportnak.

A sportpszichológiai szolgáltatás bázisát a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Karának Sportpszichológiai Tanszéke biztosította, de a szövetségek külső sportpszichológiai segítséget is vettek igénybe. A Tanszék felmérése szerint, az olimpiai ciklusban, a kvalifikált, kiutazó sportolók közel 50 %-a jutott hozzá sportpszichológiai támogatáshoz, mely a korábbi olimpiák ez irányú adatait elemezve az eddigi legjobbnak bizonyul.

Doppingvizsgálat a MOB előírásának megfelelően minden olimpikon esetében legalább 3 alkalommal megtörtént. A MACS (Magyar Antidopping Csoport) által szervezett doppingellenes felvilágosító előadáson (tanúsítvánnyal igazoltan) minden kiutazó olimpikon részt vett.

A XXX. Londoni Nyári Olimpiai Játékok sportegészségügyi csoportját a MOB Előkészítő Bizottságának javaslata alapján, a MOB elnöksége hagyta jóvá. A 157 fős sportolói küldöttség (és 104 hivatalos kísérő) egészségügyi biztosítását, az egészségügyi csoport 31 főből álló csapata biztosította (10 főorvos, 1 fő fiziotherapeota-gyógytornász, 1 fő fiziotherapeota-masszőr, 14 fő masszőr, míg a sportpszichológia 6 fővel képviseltette magát).

A sportolók egészségügyi ellátásához szükséges tárgyi feltételeket, ezek anyagi hátterét: gyógyszert, kötszert, komplex masszőr felszerelést, orvosi és fiziotherápiás felszerelést, gépi terápiás eszközöket, a szakmák igényeit messzemenőkig történő kielégítésével a MOB biztosította. Kiemelt támogatóként meg kell még említeni a Hartmann-Ricco, Béres Egészségpénztár, és a Sportvitalitás és LBT (Bauerfeind) cégeket, akik már a felkészülési időszakban is jelentős támogatást nyújtottak kötszer, regenerációs gyógyszer, vitamin, és táplálék kiegészítő, sportbetét, sportvédő felszerelés ellátással.

Az Olimpiai Faluban 24 órás szolgálattal, a járóbeteg ellátást teljes mértékben kielégítő orvosi rendelőt, és komplex fiziotherápiás, gyógytorna egységet létesített a team, melynek üzemeltetését az egészségügyi főcsoport (4 orvos, 1 fiziotherapeota - gyógytornász és 1 masszőr) biztosította. A játékok ideje alatt 78 alkalommal került sor a rendelőben járóbeteg ellátásra.

8 alkalommal vették igénybe az Olimpiai Poliklinika szolgáltatását: 2 alkalommal fogászati ellátás, 2 alkalommal RTG vizsgálat, és 4 alkalommal a Poliklinika csúcstechnológiáját – akut MRI vizsgálatot.

Öt alkalommal szenvedtek komolyabb sérülést sportolóink: Káté Gyula, ökölvívó (fogtörés – fogászati vizsgálat, akut, ideiglenes ellátás). Joó Abigél, judo (térdsérülés, akut MRI vizsgálattal igazolt holdasporc sérülés, hazaérkezése után térdműtéten esett át), Bácsi Péter, birkózó (a verseny megszakításával járó térdsérülés, részleges hátsó keresztszalag és külső holdasporc szakadás, hazaérkezése után térdműtéten esett át), Császár Gábor, kézilabdázó (szakításos csontsérüléssel – töréssel - járó, lábtő szalag szakadás, 5 hét külső rögzítés), Parti András, mountain bike (bal kéz ujj ízületi ficam, agyzúzódás. A verseny színhelyéről mentő szállította a London Royal Hospital-ba, ahol teljes kivizsgálás történt - fizikális sürgősségi, ortopédiai, szájsebészeti, idegsebészeti orvosi vizsgálat, RTG és koponya CT vizsgálat - mely kóros idegrendszeri tünet nélküli agyzúzódást állapított meg. 1 napos megfigyelés után kontroll CT vizsgálat után orvosi felügyelettel, menetrendszerinti járattal érkezett haza).

Az olimpiai doppingvizsgálatokról dr. Balogh Péter és dr. Tiszeker Ágnes, a MACS vezetője hozzátette, hogy 157 sportoló részvétele mellett 37 sportolónál összesen 43 alkalommal történt ellenőrzés (39 alkalommal vizelet, 4 alkalommal vérvizsgálat). Többszörös vizsgálaton esett át: Nagy László, kézilabda (háromszor), Császár Gábor, kézilabda (kétszer), Tóth Ildikó, vízilabda (kétszer), Joó Abigél, judo (kétszer), Pars Krisztián, atlétika (kétszer). Sportági lebontásban: vízilabda: 11, kézilabda: 9, úszás: 5, maratonúszás: 1, judo: 5, öttusa: 3, torna: 2, atlétika: 2, sportlövészet: 2, vívás: 1, birkózás: 1, evezés: 1. A vizsgálatok pozitív eredményt nem adtak. Az érmeseket természetesen külön ellenőrizték, az éremátadó ceremónia után estek át a doppingvizsgálaton.

Az ülésen elhangzott, hogy az Orvosi Bizottság új tagja lett dr. Bánk András ortopéd szakorvos, szakterülete a gerincsebészet.

A MOB és a Magyar Olimpiai Csapat gyémánt fokozatú támogatója, a GE Healthcare kutatás-fejlesztési együttműködést ajánlott fel az Orvosi Bizottság számára. A GE ultrahang berendezéseket és kardiológiai biztosítana az olimpiai csapatnak.

Az Orvosi Bizottság tagjai: dr. Balogh Péter, dr. Kokas Péter, dr. Béres György, dr. Berkes István, dr. Grósz Andor, dr. Hangody László, dr. Kamuti Jenő, dr. Lénárt Ágota, dr. Merkely Béla, dr. Páll Zoltán, dr. Petrekanits Máté, dr. Schandl László Vince, dr. Soós Ágnes, dr. Téglásy György, dr. Tiszeker Ágnes, dr. Tóth Miklós és dr. Vízkelety Tibor.

Az ülésen részt vett Medvegy Iván, a MOB sportszakmai főmunkatársa is.