MÚSZ-közgyűlés: sikerek, rend, biztonság – és MOB-dicséret

MÚSZ-közgyűlés: sikerek, rend, biztonság – és MOB-dicséret

2014. 04. 28.
Megosztás

Jelentős plusszal zárta a 2013-as évet a MÚSZ, a szövetségnek immáron nincs tartozása, miközben a medencében aratott diadalok és a parton elért sportdiplomáciai sikereknek köszönhetően Magyarország a nemzetközi úszósport egyik legfontosabb szereplője lett. A MOB képviselője kijelentette: ha akarnának, sem tudnának kivetnivalót találni a szövetség működésében.

Kitüntetésekkel kezdődött a Magyar Úszó Szövetség ez évi közgyűlése. Először a Centenáriumi Érdemérmet vehette át az elmúlt évtizedekben végzett kiemelkedő munkájáért Pecsics Zsuzsanna, Visontai József és Anatolij Petrov. Ezután 2013 legjobb edzőit díjazták: a legeredményesebb férfiversenyző, Gyurta Dániel trénerét, Széles Sándort, a legjobban teljesítő női versenyző, Hosszú Katinka felkészítőjét, Shane Tusupot, valamint a legeredményesebb ifjúsági korú úszók, Szilágyi Liliána és Horváth Dávid mesterét, Turi Györgyöt.

Az előző évről készült szakmai beszámolóhoz fűzött szóbeli kiegészítésként Gyárfás Tamás először is megköszönte a honi úszócsalád tagjainak, hogy a sportág fantasztikus sikereket ért el 2013-ban. Tavaly vált véglegessé, hogy 2016-ban Hódmezővásárhelyen lesz a junior Európa-bajnokság, de mindent felülmúlt a júliusi diadal, a 2021-es FINA világbajnokság és a 2017-es junior vb rendezési jogának elnyerése. „Ennek és a közös sikereknek köszönhetően felépül az új úszópalota, az idén átadják az új győri uszodát, döntés született a Tüskecsarnok melletti uszodáról, valamint elindul a tanuszoda-építési program – mondta Gyárfás Tamás. – Kiss Lacival néha arról beszélgetünk, sikert sikerre halmoztak, amikor szinte semmi nem volt, mi lesz akkor most, amikor egyre tökéletesebbek a feltételek?”

Az elnök emlékeztetett arra, hogy a létesítményhelyzet ugrásszerű javulása mellett immáron az anyagi háttér is minden korábbinál szilárdabb, ennek köszönhetően elindult a Jövő bajnokai program, illetve a Minden gyermek tanuljon meg úszni! kezdeményezés. „Gyakorlatilag az egész kormányzatot sikerült az úszás mögé állítani, Orbán Viktor miniszterelnök úr velünk volt Barcelonában, előszót írt a Jövő bajnokai programot bemutató kiadványunkhoz, Kósa Lajos úr vezeti a 2021-es világbajnokság szervező-bizottságát, Lázár János úr is minden lépésünket támogatja” – emlékeztetett Gyárfás Tamás.

És itt még messze nem ért véget a felsorolás, hiszen tavaly is nagy siker volt, és az idén is annak ígérkezik a Magyar Úszás Napja (június 21-én lesz, az MTV újfent élőben közvetíti); Vezér Mihály polgármester támogatásával Százhalombattán megnyílt a Magyar Úszó Hírességek Csarnoka; és a magyar delegáltaknak köszönhetően a LEN-ben és a FINA-ban számos bizottságban érvényesülhetnek az érdekeink. „Magyarország meghatározó szerepet játszik a nemzetközi úszóéletben, ezért köszönetet mondunk a kormányzatnak, a Magyar Olimpiai Bizottságnak, de mindenekelőtt az úszósport valamennyi hazai képviselőjének” – zárta beszédét Gyárfás Tamás.

Szabó Tünde főtitkár mindehhez annyit tett hozzá, hogy míg egy éve csupán a lehetőségekről beszéltek, most már az egyesületeknek folyósított százmilliós nagyságrendű támogatásokról, azok hatékony hasznosításáról számolhatnak be. A főtitkár bejelentette, jelentős plusszal zárta a MÚSZ az előző évet, ezt úgy használják fel, hogy a sportág érdekeit és az eredményességet szolgálja. „Jelenleg semmilyen tartozása nincs a szövetségnek, a rend és a biztonság jegyében tevékenykedhetünk” – mondta Szabó Tünde.

Ezt támasztotta alá a Magyar Olimpiai Bizottság sportigazgató-helyettesének, Bartha Csabának a felszólalása is. „A MOB nevében általában azért kérünk szót a közgyűléseken, hogy kritikákat fogalmazzunk meg – most viszont az a helyzet, hogy egyetlenegyet sem tudunk mondani. A MÚSZ menedzsmentje professzionális szinten működik, bár korábban tartottunk attól, hogy a szigorú elszámolások okán a milliárdos sportágfejlesztési támogatást miként tudják felhasználni, most azt látjuk, minden egyesület jó úton halad, nincs semmi akadálya a program folytatásának. Sőt, hadd mondjam azt, ha minden szövetség ilyen magabiztossággal irányítja, irányítaná a maga programjait, akkor hihetetlen mértékben fejlődhet a magyar sport.”

A MOB igazgató-helyettese végül szívet melengetőnek nevezte, hogy Gyárfás Tamás a megannyi siker ellenére kijelentette, ennyivel nem elégedhetnek meg, újabb és újabb eredmények elérésére ösztönzött mindenkit.

Ezek után a közgyűlés egyhangúlag elfogadta a szakmai beszámolót, majd az ellenőrző testület jelentését – Pósa Józsefné személyében új tagot is választottak ebbe a grémiumba –, továbbá a pénzügyi beszámolót, valamint a 2014. évi költségvetést.

Végül az alapszabály módosítása került napirendre: Sándor Elek levezető elnök röviden elmondta, mindez a nemrég elfogadott új Ptk. okán vált szükségessé. A változtatások ismertetése után Gyárfás Tamás megköszönte Sándor Elek munkáját, mondván, „az ő szakértelmének köszönhetően a MÚSZ-nak soha nem kellett közgyűlést ismételnie, ügyészségi vizsgálatokkal szembesülnie”. Az elnök külön felhívta az egyik legfontosabb újdonságra a figyelmet, miszerint a jövőben a tagegyesületeknek az eredményességük alapján különböző számú szavazatuk lesz a közgyűlésen – a legeredményesebbeknek akár öt voksuk is lehet –; a küldöttek összességében egyhangúlag támogatták az alapszabály módosítását.

(Csurka Gergely, fotó: Szaka József)