Asztalitenisz csapat-vb: a nők második sikere, a férfiak két veresége

Női asztalitenisz: egy kvóta szinte biztos, a másik bravúr lenne

2016. 04. 07.
Megosztás

A svédországi Halmstadban rendezik az asztaliteniszezők európai olimpiai kvalifikációs tornáját április 12. és 16. között. A magyar női válogatottat edzésen látogattuk meg és Póta Georginával, illetve Téglás Péter szövetségi kapitánnyal beszélgettünk.

Póta Georginának világranglistás helyezése alapján szinte biztos az olimpiai részvétele, a halmstadi versenyen pedig bebiztosíthatja azt. A 31 éves asztaliteniszező elégedett a felkészülés során elért eredményeivel, bár az egyéni versenyeken nem úgy teljesített, ahogy szeretett volna.

„Nem kaptam ki gyengébb játékostól a versenyeken, ez az év átlagosra sikerült, nem voltak kimagasló eredmények – nyilatkozta a mob.hu-nak Póta Georgina, aki a svédországi tornáról is szót ejtett. – Halmstadban kiemelt leszek a legjobb 16 között, nem kell selejtezőt játszanom, így ráérek kedden utazni. Nagyon sok a honosított kínai játékos, így rendkívül nehéz lesz a legjobb tízbe kerülni, ugyanis tíz kvótát osztanak. Sok függ attól, hogy kivel kerülök össze. Ugyanakkor a világranglistáról szinte biztosan ki fogok jutni az olimpiára, tehát ez egy kötelező verseny. Szeretném megszerezni a kvótát már Svédországban, de nem leszek elkeseredve, ha nem sikerül. Azokon lesz a nagyobb teher, akik hátrébb vannak a világranglistán.”

Póta – aki egy évvel hosszabbított német klubjával, mellyel idén Bajnokok Ligája-döntőt vív, Német Kupát nyert és a Bundesliga megnyeréséhez is közel áll – egyesben a 2008-as pekingi és a 2012-es londoni olimpián is a legjobb 32 között búcsúzott. Rióban a cél ennek a túlszárnyalása lesz.

„A következő versenyek függvényében dől el, hogy kiemelt leszek-e az olimpián, de valószínűleg nem. Mindig egy lépéssel előrébb szeretnék jutni, tehát a nyolcaddöntőbe szeretnék kerülni, innen minden további siker már plusz számomra. Olimpián a legjobb nyolc pontszerző hely, annak nagyon örülnék – mondta Póta Georgina, majd kitért az októberi budapesti Európa-bajnokságra is. – Azt még nem tudom, hogy párosban kivel fogok indulni. Egyéniben az elődöntőbe szeretnék bejutni, és végre érmet nyerni egy Európa-bajnokságon, ráadásul pont hazai környezetben ez csodálatos dolog lenne.”

Téglás Péter szövetségi kapitány szerint is nagyon sok múlik majd a sorsoláson. A szakvezető beszélt Lovas Petra és Pergel Szandra helyzetéről, akik Svédországban szintén asztalhoz állnak.

„Gina nagyon jó helyzetben van, hiszen ha csak elindul a svédországi versenyen, a világranglista alapján szinte biztos kijutónak számít majd – mondta Téglás Péter a mob.hu-nak Póta kvótájával kapcsolatban. – De ahhoz, hogy egyenes ágon jusson ki, a legjobb tízbe kell kerülnie, ami nagyon sorsolásfüggő. Az első nyolcból fog kapni ellenfelet, hiszen 10. kiemelt lesz, így tényleg a sorsoláson múlik. Lovas Petra kvóta környékén van a ranglistán, nála az a fontos, hogy ezen a helyen maradjon, ne előzze meg senki. Pergel Szandrának nagy bravúrokra van szüksége, két olyan játékost is meg kellene vernie, aki az első tizenhatban van kiemelve, ami nem egyszerű, de nem is megoldhatatlan feladat. Én azt várom, hogy két kvótánk lesz, de ez csak májusban fog kiderülni.”

Ráhangolódni és felkészülni nem nagyon van idő, hiszen egyik viadal a másikat éri. „Folyamatosan versenyekre járunk, legutóbb Katarban, azt megelőzően Kuvaitban voltunk, ráadásul klubesemények is sűrítik a versenynaptárat. Nehéz időszakban vagyunk, nem nagyon van pihenő, hiszen a svédországi torna után következik a lengyelországi nemzetközi. Az lenne a legjobb, ha itt már nem kellene elindulnia Lovas Petrának” – tette hozzá a kapitány.

Téglás Péter szerint Póta képes lehet ezúttal bejutni a legjobb 16-ba, ám ehhez a szerencsének is mellé kell szegődnie.

„Gina minden bizonnyal nem lesz a legjobb tizenhatban kiemelve. A sorsoláson nagyon sok múlik, mert vannak olyanok a legjobb tizenhatban, akiket meg tud verni, de a két kínai ellen például rettentően nehéz dolga lenne. Erőnyerő lesz az első körben, így az első meccsét olyan játékos ellen vívja majd, aki már lejátszott egy mérkőzést és közel is van hozzá a ranglistán, de neki mindenképpen túl kell jutnia ezen a fordulón. A nyolcaddöntőben ismét nagyon sok múlik a sorsoláson, a két kínait leszámítva, illetve egy japán játékost, akinek nem szereti a stílusát, gyakorlatilag már mindenki ellen volt sansza. Ha a második játékosunk ott lesz, akkor már a kijutás is egy nagy eredmény, minden megnyert meccs ajándék lesz” – zárta mondandóját a női válogatott szövetségi kapitánya.

(MOB/Ilku Miklós)