Olimpián innen - Fél úton, jó úton

Olimpián innen - Fél úton, jó úton

2015. 12. 23.
Megosztás

2017-ben Wroclawban rendezik a nem olimpiai sportágak legnagyobb nemzetközi seregszemléjét, a Világjátékokat. A négyévenkénti multisport eseményig még két esztendő van hátra, és elmondható, hogy a félidőben magyar részről biztatóak az előjelek. A Világjátékokon leginkább esélyes sportágak 2015-ös esztendejének kivonatát a Líra hálózatában kapható Sport 2015 évkönyvben megjelent írásában Tudák Péter mutatja be. A cikkben megszólal dr. Mészáros János, a MOB alelnöke is.

A legrangosabb eredmény

Aerobikosaink kétszer is sporttörténelmet írtak az év során. Előbb Hegyi Dóra női egyéniben megnyerte a Világkupa-idény összetettjét, ami még soha nem sikerült magyarnak, majd Bali Dániel lett harmadik a vb-n, ahol a „király kategóriában” szintén most először termett magyar érem. És ha két ilyen fiatal párost alkot, akkor nem csoda, ha aranyérmet akasztanak a nyakukba a Világkupa-sorozat egyik állomásán. Ráadásul Hegyi és Bali három társukkal a nem olimpiai sportágak legrangosabb magyar eredményét érték el 2015-ben. A csoport ugyanis – ha már a sportág ott lehetett az Európa Játékokon – aranyérmet hozott haza Bakuból.

A legjobb hír

Sokáig a karatésok háza táján is a bakui részvétel számított az év eseményének, ám aztán jött az évtizedek óta várt hír: a tokiói olimpia szervezői a karatét is javasolták a 2020-as ötkarikás programba. A Magyar Karate Szakszövetség vezetése rögtön megpendítette: nem kizárt akár magyar érem sem Tokióban. Van mire alapozni, hiszen a sportág legrangosabb – Premier League – sorozatában a 21 éves Szegedi Döme és 19 éves Hárspataki Gábor aranyérmei az eddigi legjobb magyar szereplést jelentették, és jó előjel az is, hogy a fiatal magyar férfi csapat a régiók Eb-jén dobogóra állhatott.

A legtöbb érmet halmozók

A kick-box még nincs az olimpia közelében, ám Wroclawban meghívott sportágként már jelen lesz a Világjátékokon. Ez magyar szempontból azért ígéretes, mert a kick-box eredményességével a nem olimpiai sportágak kajak-kenujának tekinthető. A 2015-ös utánpótlás Eb-n például – három korosztályban és hat szabályrendszerben – 22 arany-, 14 ezüst- és 29 bronzérmet szereztek fiataljaink, és a felnőtteknél is mindig komolyan kell számolni a mieinkkel. Sportdiplomáciai siker emellett, hogy a kiemelt négy Világkupa közül 2016-ban az egyiknek Budapest adhat otthont.

A legstabilabbak

Maradva a küzdősportoknál: az elmúlt Világjátékokon stabil résztvevőnek számítottak a magyar szumósok. A 2015-ös év legnagyobb viadalán, az oszakai világbajnokságon Sárkány Vivien szerepelt legjobban, aki bronzérmet nyert a nők abszolút kategóriájában. Előzőleg taroltak a mieink az Eb-n: csak a felnőttek nem kevesebb, mint 13 éremmel tértek haza, köztük Forgó Zsuzsanna a 65 kilósok, míg Makai Erika a nehézsúlyú hölgyek mezőnyében első lett.

A legkiemelkedőbb sportoló

A nem olimpiai sportágak egyik legjelesebb hazai versenyzője Senánszky Petra. A Magyar Búvár Szakszövetség büszkesége a kínai Jantajban rendezett uszonyosúszó vb-n mindhárom egyéni számában első helyen ért célba, sőt, az 50 és a 100 méteres uszonyos gyorsúszás döntőjében egyaránt világcsúcsot ért el. Elsősorban a debreceni sellőlánynak köszönhetően Magyarország az előkelő negyedik helyen végzett az éremtáblázaton. Senánszky Petra ráadásul még csak 21 éves, és elmondása szerint is következő nagy célja a 2017-es Világjátékokon való jó szereplés.

A legek világbajnoksága Győrben

A legutóbbi Világjátékokon, Caliban már igencsak letették névjegyüket maratoni kajak-kenusaink, akik a szeptemberi győri hosszútávú vb-n minden idők legjobb szereplését nyújtották. De hogy nemcsak a hazai pályán képesek a világ fölé nőni a magyarok, azt bizonyították a szlovéniai Európa-bajnokságon is, ahol a felnőttek hat számban hat érmet, köztük négy aranyat szereztek. Ugyanakkor azt se higgyük, hogy nincsenek komoly ellenfelek, hiszen például a Csay Renáta, Bara Alexandra kettős – maratoni táv ide vagy oda – célfotóval győzött Bohinjban.

A legmagasabb szinten

Nem csak földön és vízen, de a levegőben is a világ élmezőnyébe tartozunk. Ezt 2015-ben a Kollár Gábor, Bánszki Tamás, Hirschler Gábor, Gál Szabolcs és Asztalos István alkotta ejtőernyős válogatott is bizonyította. A csapat ezúttal is a Magyar Honvédség támogatásával versenyezte végig a célbaugró Világkupa-sorozatot, és végeredményben másodikként végzett az összetettben. Az együttesből Asztalos Istvánnak szép emlékei vannak a Világjátékokról, hiszen 2005-ben Duisburgban a kiváló ejtőernyős szerezte a teljes magyar küldöttség egyetlen aranyérmét.

A legmuzikálisabbak

Táncsportban László Csabának már negyedszer jöhet össze a Világjátékok-részvétel. Az év során Páli Viktóriával több rangos versenyen is döntős vagy érmes eredménnyel zártak, és a profi standard világranglistán az igen előkelő nyolcadik helyet is birtokolták. Az amatőr latintáncokban is van világranglista TOP 10-es magyar páros: Andrea Silvestri és Váradi Martina 2015-ben sokat fejlődtek, Grand Slam-döntőbe is jutottak, és miután a duó férfi tagja felvenné a magyar állampolgárságot, jó eséllyel pályáznak az egyik wroclawi kvótára. A táncban a világranglistás helyezés a kvalifikáció alapja.

A legjobb csapat

Megvédte Európa-bajnoki címét a nyáron a magyar női strandkézilabda válogatott, amely a 2013-as Világjátékokon csupán szétlövéssel maradt le az aranyéremről. A lányok a spanyolországi kontinenstorna döntőjében szintén szétlövéssel győzték le 2-1 Norvégiát. Az is az év során dőlt el, hogy Budapest rendezheti a 2016-os strandkézilabda világbajnokságot. Vetési Iván, a Magyar Kézilabda Szövetség elnöke szerint a felnőtt női nemzeti együttes akár az aranyéremre is pályázhat majd a Margitszigeten.

És nem legutolsósorban...

...néhány további eredmény, amelyekre büszkék lehetnek a nem olimpiai sportágak. A szolnoki családanya Ivánfi Brigitta két ezüstérmet nyert a malajziai szkander vb-n, de két ezüstöt szereztünk a 37 országot felvonultató szlovéniai horgász világbajnokságon is. Az ázsiai fölény jellemezte lábtoll-labda világbajnokságán hazánk két bronzzal legjobb európaiként harmadik lett a nemzetek rangsorában. A tokiói kendo vb-n 52 együttes közül szintén harmadik lett a magyar férfi csapat – ennél jobban még sosem szerepeltek európaiak. Végül egy mérföldkő: amerikai futball válogatottunk szeptember 27-én lejátszotta első hivatalos mérkőzését, amelyre 4500-an látogattak ki.

Dr. Mészáros János a MOB új alelnöke

A Magyar Olimpiai Bizottság májusi közgyűlésén dr. Mészáros János lett a szervezet új, a nem ötkarikás sportágakat képviselő alelnöke. A sportvezetőt előzőleg a nem olimpiai tagozat választotta elnökének, egyúttal javasolta a tisztségre.
A két poszt dr. Leyrer Richárd tragikus halálát követően üresedett meg januárban.

„A nem olimpiai sportágakat vezető MOB-alelnökként az a célom, hogy ezen sportok megbecsülését növeljem. Nagyon sok értékes sportág van a hozzánk tartozó 45 között. Fontos, hogy a nagy eseményeinken, elsősorban a Világjátékokon a magyar versenyzők sikeresen szerepeljenek, de az is, hogy akik még csak a sportággá válás elején tartanak, azoknak a fejlődését segítsük. És szeretném, hogyha a társadalom mellett Magyar Olimpiai Bizottság és a kormányzat is elismerné az értékeinket, és ha nem is egyik pillanatról a másikra, de folyamatosan növekvő forrásokhoz juthatnánk hozzá." – foglalta össze törekvéseit az ügyvéd végzettségű sportvezető, aki a Magyar Karate Szakszövetséget is irányítja.

(Sport 2015/Turák Péter, fotó: MOB/Szalmás Péter)