MOA Vándorgyűlés: emlékezés és ismerkedés a várossal

Öt kategóriában 22 díjazott a MOB Fair Play-díjátadóján

2014. 05. 26.
Megosztás

Alkalomhoz illő elegáns környezetben, a budai Hilton Szállóban adták át hétfő este a 2013. évi cselekedetek alapján megítélt Fair Play-díjakat. A MOB dr. Kamuti Jenő által vezetett Fair Play Bizottsága öt kategóriában írta ki a pályázatot. A gálán összesen 22 személy vagy szervezet vehetett át trófeát, diplomát vagy levélelismerést, köztük Hosszú Katinka, Monspart Sarolta, Dobor Dezső és Vajda Vilmos.


A Nemzetközi Fair Play Bizottságot is vezető korábbi olimpiai ezüstérmes vívó, dr. Kamuti Jenő elmondta, a pályázatra olyan javaslatokat, jelöléseket vártak, amelyek kiemelkedően sportszerű cselekedetet, a fair play elveit folyamatosan és példamutatóan szem előtt tartó életpályát vagy a fair play értékek népszerűsítése területén mutatott kiemelkedő tevékenységet tükröznek.

A fair play-elnök köszöntőjében emlékeztetett arra, hogy napra pontosan 25 esztendővel ezelőtt jött létre az Olimpiai Fórum, mely a MOB függetlenségét eredményezte. Új közgyűlés, új elnökség és új alapszabály jött akkor létre. Kamuti Jenő a sport területére vonatkozó alapvető etikai normáról is beszélt, majd az "ép testben ép lélek" összefüggését hangsúlyozta. "A fair play-jel mindneki nyer!" - zárta szavait a sportvezető.

Pályázni aFair Play cselekedet”, az „Életműdíj”, a „Fair Play eszméjének népszerűsítése”, a „Fair Play a szabadidősportban” és a „Fair Play a művészetben” kategóriákban lehetett – utóbbi kettőben idén először.

Balog Zoltán emberi erőforrás-miniszter hangsúlyozta: "a sportban cél, hogy győzzünk, de nem mindegy, hogy hogyan. Sportnemzet vagyunk, legyünk egyben sportszerű nemzet is. A sportszerűség legyen igaz nem csak a sport, hanem az élet más területén is" - mondta a miniszter.

"A fair play túlmutat a szabályokon, egy pluszt jelent. Erről az emberi pluszról szól a mai ünnep" - mondta Balog Zoltán, majd egy Szentgyörgyi Albert idézetet hozott példaként, mely a tisztességet, fair playt, a nemes küzdelmet példálozza.

Az ünnepségen díjat adott át az EMMI minisztere mellett dr. Simicskó István, Kiss Norbert és dr. Klinghammer István, a tárca államtitkárai és helyettes államtitkárai, valamint az olimpiai bajnokok: a MOB részéről Czene Attila alelnök, úszóbajnok és Fábián László (a képen Hazsik Endrével) sportigazgató, öttusabajnok, továbbá a négyszeres olimpiai bajnok vívó Kulcsár Győző és a háromszoros ötkarikás aranyérmes vízilabdázó dr. Molnár Tamás.

A gálát Takács Bence szavalata, a Zuglói Filharmónia vonósnégyesének produkciója valamint Snétberger Ferenc és zenekarának előadása színesítette.

Az eseményen Vajai László mérnök-feltaláló egyedi és különleges festményeiből jótékonysági festményaukciót hirdettek. A bevételből Vajai László további találmányainak finanszírozása mellett a Fair Play Bizottságot kívánja támogatni.

MOB Fair Play-díjasok a 2013-as cselekedetek alapján

Fair Play cselekedet kategória:
Trófea: Hosszú Katinka (úszó)
Diploma: Kmegy Dániel (birkózó), Kiss Péter (hegymászó, speciális posthumus diploma), Kiss Zsolt, Palancsa Dorottya (curlingversenyzők), Grátz Benjamin (úszó), Király István (triatlonista), Kőhegyi Zoltán (karatézó)

Életműdíj
Trófea: Vajda Vilmos (kajak-kenu), Pérez Carlos (kézilabda), dr. Pavlik Gábor (orvosprofesszor), Sándor Károly (labdarúgó)
Diploma: Perjámosi Sándor (sportvezető)
Levél: Markó László (karatemester)

A Fair Play eszméjének népszerűsítése
Trófea: Dobor Dezső (sportújságíró), KSI SE (sportszervezet)

Fair Play a szabadidősportban
Trófea: Monspart Sarolta (szabadidősport)
Diploma: Zsédely László (siklóernyős)
Levél: Kenyeres Bendegúz (moderntánc-versenyző)

Fair play a művészetben:
trófea: Besence Open (Kovács Kristóf dokumentumfilmje), Snétberger Ferenc (gitárművész), Kárpáti Tamás (HungarIkonok - gyűjtemény), Baltazár Színház

A díjazottak méltatása itt megtalálható

(MOB/Vasvári Ferenc, fotó: MOB/Kovács Anikó)