Öt szervezet csatlakozott a Társadalmi párbeszéd az olimpiáért programhoz

Öt szervezet csatlakozott a Társadalmi párbeszéd az olimpiáért programhoz

2015. 04. 21.
Megosztás

Közös nyilatkozatot írt alá kedden öt partnerszervezettel a Társadalmi párbeszéd az olimpiáért elnevezésű programról a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB), a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) és az Olimpiai Védnöki Testület.

A kezdeményezéshez csatlakozott a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége, a Magyar Mérnöki Kamara, a Budapesti és Pest Megyei Mérnöki Kamara, valamint a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége.

A nyilatkozat részletesen kitér arra, hogy a szervezetek hogyan valósítják meg azt a szakmai programsorozatot, mely a budapesti olimpiával és paralimpiával kapcsolatos társadalmi párbeszédet segíti elő.

A dokumentumban szerepel, hogy a program célja a gazdaságos olimpia eszméjének közös megismerése, elemzése, bemutatása és a Magyarország számára kínált esélyek közös értékelése.

A nyilatkozat tartalmazza: „A magyar olimpia akkor támogatandó, ha segíti a hazai gazdaság felzárkózását, a magyar életszínvonal emelkedését. Ha a magyar embereknek, a magyar családoknak, a magyar kis- és középvállalkozásoknak személyesen és kézzelfoghatóan jobb lesz az életük az olimpia következtében is.”

A dokumentum leszögezi, hogy a társadalmi és szakmai párbeszéd legfontosabb célja, hogy közösen megválaszoljuk e három kérdést:

  • 1. A gazdaságos olimpia jegyében az olimpiarendezés hasznos vállalkozás-e Magyarország számára, illetve hogyan hozhatja az olimpia a legtöbb hasznot az országnak?
  • 2. Hogyan és mivel segítheti az olimpiarendezés a magyar családok, munkavállalók, a magyar kis- és középvállalkozók előbbre jutását?
  • 3. Segíti-e az olimpiarendezés a munkahelyteremtést, a gazdasági növekedést?

A nyilatkozat alapelve, hogy az olimpiarendezésért társadalmi felelősséggel szabad harcba szállni, a tervet „csak a felemelkedés társadalmi céljával összhangban lehet megfogalmazni".

A dokumentum szerint a rendezésnek a vállalható költségek mellett fejlődést és hasznot kell hoznia, többek között munkahelyeket kell teremtenie, gazdasági növekedést eredményeznie, s növelnie kell a magyarországi külföldi befektetéseket.

A kezdeményezéshez csatlakozott szervezetek megállapodtak abban, hogy a Társadalmi párbeszéd az olimpiáért program keretében országos konferenciákat (Budapesten, Győrben, Miskolcon és Szegeden), műhelybeszélgetéseket, kerekasztal-tanácskozásokat, munkacsoportokat szerveznek, és a magyar olimpiai család részvételével közönségtalálkozókra is sor kerül.

Borkai Zsolt, a MOB elnöke a megállapodásról elmondta: „Meghatározó állomáshoz érkeztünk. A társszervezetek segítségével elindul az aktív társadalmi párbeszéd, melybe igyekszünk minél többeket bevonni. Fontos, hogy az emberek részleteiben ismerjék, mivel járna egy olimpia megrendezése, és döntő többségük az ügy mellé álljon. Az elmúlt hónapok egyértelműen bizakodásra adnak okot.”

Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke kiemelte, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság reformcsomagja, az Agenda 2020 új helyzetet teremtett, és lehetővé teszi, hogy Budapest és Magyarország gazdaságilag ne rokkanjon bele a rendezésbe, mi több, profitáljon belőle.

Barsiné Pataky Etelka, a Magyar Mérnöki Kamara elnöke aláhúzta, a magyar mérnököket nem mindennapi kihívás elé állítaná egy sikeres pályázat, de úgy véli, birtokában vannak a szükséges szakmai tudásnak, és a nemzetközi versenyben is megállnák a helyüket.

Kassai Ferenc, a Budapesti és Pest megyei Mérnöki Kamara elnöke szerint alapos előkészítéssel Budapest kifogástalan házigazdája lenne az olimpiának. Hozzátette: az uniós források felelős felhasználása kulcskérdés lehet, ahogyan az is, hogy a 2017-es vizes világbajnokság fejlesztéseit hogyan tudnánk összhangba hozni az olimpiával kapcsolatos beruházásokkal.

Tardos János, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének társelnöke a fenntarthatóságot helyezné a középpontba, és kiemelt szerepet szánna az úgynevezett mobil létesítményeknek.

Niklai Ákos, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke úgy tartja, egész Magyarország számára nagy lehetőséget jelentene a budapesti olimpia, kiegészülve a vidéki helyszínekkel. Saját területéről elmondta, mindenképpen el kellene kerülni a szállodai túlfejlesztéseket, és pontosan felmérni, hol milyen kapacitások szükségesek a játékok zavartalan lebonyolításához.

Az eseményről készült képgalériánkat IDE KATTINTVA tekintheti meg.

(MOB/Czövek Oszkár, fotó: MOB/Szalmás Péter)