Példakép kell a gyerekeknek

Példakép kell a gyerekeknek

2013. 02. 14.
Megosztás

Olyan világot élünk, hogy a televízión, a világhálón és a youtube-on keresztül bárkiből pillanatokon belül sztár lehet.

A fenti eszközökön felnövő fiatalság pedig hajlamos ezeket a sztárokat példaképének tekinteni, ami sokszor rossz irányba vezet. A szülőknek, pedagógusoknak ma az egyik legnehezebb feladata a példakép-mutatás. A rákosszentmihályi Szent-Györgyi Albert Általános Iskola igazgatója, Tóth András ezt a nehéz feladatot vállalta fel.

"Olimpiai iskola vagyunk, tehát elsősorban olyan példaképeket szeretnénk a diákok elé állítani, akik a sportban és a tanulásban egyaránt kimagaslóan teljesítenek – mondta az igazgató.
– A terveink szerint rendszeresen neves sportolókat hívnánk meg az iskolánkban, akiket a diákjaink is megismerhetnének, és akik a pályafutásukkal, viselkedésükkel jó példák lehetnek a gyerekek számára."

Az iskolában az első „pédakép-jelölt” február 13-án Cseh László világ- és Európa-bajnok, olimpiai érmes úszó volt. A népszerű sportolót nem volt könnyű megnyerniük. Laci elmondása szerint imád ugyan gyerekekkel találkozni, de egyrészt nagyon sok helyre hívják, másrészt az edzések, a versenyekre való felkészülések, illetve az egyetemi tanulmányai nagyon sok idejét lefoglalják, így nincs lehetősége minden kérésnek, meghívásnak eleget tenni. A Szent-Györgyi esetében azonban kivételt tett. Köszönhetően Szaka József szülőnek, aki sportfotósként többször találkozott már Cseh Lacival, és aki a régi ismeretségre hivatkozva oroszlánrészt vállalt a kiváló úszó meghívásában. A február 13-i rendezvényre az iskola pedagógusain és tanulóin kívül sokan kíváncsiak voltak. Ancsin László jegyző, Szatmáry László önkormányzati képviselő, Dienes Anna, a másik kerületi olimpiai iskola, a Lemhényi igazgatónője mellett Konrád Ferenc olimpiai bajnok vízilabdázó is a nézők között volt. Ez azért is fontos, mert ő nem csak a diákok, hanem a vendég, Cseh László számára is példakép lehetett.

"Mindig volt egy célom, amit el szerettem volna érni – mondta Cseh Laci.
– Nem titkolom, az olimpiai bajnoki cím volt és ma is a legfőbb vágyam. Sajnos, ez sem Athénban, sem Pekingben, sem Londonban nem jött össze. A három olimpián szerzett három ezüst- és két bronzérmemre persze így is büszke vagyok, de úgy érzem, ennél több van bennem, és ezt szeretném is megmutatni. Ezért a londoni érmem után rögtön kijelentettem, hogy Rióban ismét megpróbálkozom majd az arannyal. "

Az egyszeres világ- és 27-szeres Európa-bajnok úszó mesélt a pályája kezdetéről, az első versenyéről, a saját példaképeiről (elsősorban Egerszegi Krisztináról), a hobbijairól, az iskolájáról, és olyan titkokat is elárult, hogy azért nem hord úszósapkát, mert gyerekkora óta utálja, helyette inkább minden nagy verseny előtt leborotválja a fejét.

"Észrevettem, ha hanyagoltam a tanulást, az úszás is rosszabbul ment. Rájöttem, hogy nem elég csak a testet edzeni, az agyat is tréningezni kell. A sport mellett igenis lehet tanulni, még az élsport mellett is. Persze, szabadidőből kevesebb jut az embernek, de valamit valamiért. Néha nekem is nehezemre esik bemenni az egyetemre (a Műszakira), de tudom, hogy a sportpályafutásom egyszer véget ér, és utána is kezdeni kell valamit az életemmel."

Cseh László, miután a gyerekek közé beülve megtekintette a pályafutásáról szóló kisfilmet, az iskola minden tanulóját megajándékozta az aláírásával. Míg az úszóbajnok dedikált, Tóth András igazgató a következőket mondta.

"Laci megmutatta nekünk a helyes utat, amit érdemes követni. Mi meg azt mutattuk meg neki, hogy már el is indultunk ezen az úton. Az iskolánkban ugyanis majdnem minden diák sportol valahol, ráadásul sokan jól is tanulnak az edzések mellett. Ki tudja, egyszer közülük is kikerülhet majd egy Lacihoz hasonló sikeres sportoló!"

(Forrás és fotók: R.T.)