Risztov Éva: 10 km az 10 ezer méter, 200 hossz egy 50 méteres medencében

Risztov Éva: 10 km az 10 ezer méter, 200 hossz egy 50 méteres medencében

2015. 11. 29.
Megosztás

Risztov Éva edző- és klubváltás után kvótával a zsebében már 4. olimpiájára készül. Kíváncsiak, a női kézilabdás lányok milyen hangulatban és hogyan is készülnek a világbajnokságra? Bor Barna törött bokával az utolsó olimpiája előtt megnősült - a részletekről is mesél. Szalai Tamás bízik abban, hogy az elvett kvótaszerzési lehetőséget Rióban érem formájában kapja vissza. Minderről többet: Út Rióba, az M4-en november 30-án hétfőn, 15.17-től...

Risztov Éva klub- és edzőváltás után ismét medencébe ugrott. Munkáját az a Turi György segíti, akivel Évi sikert sikerre halmozott a nagymedencés versenyeken. „Azért Gyuri bá is kedvesebb lett, meg azért most már öregedett annyit, hogy rájöjjön arra, nem feltétlen azok az eszközök működnek, amik régen működtek. Illetve nyílván érte őt is annyi fájdalom, hogy feldolgozza vagy felfogja azt, hogy az a rendszer amit ő kigondolt, az nagyon sokáig jó, de a fiatal versenyzők felnőttek lesznek, azért ott már változásra van szükség. És azért ez már nem olyan, mint egy régi kapcsolat, ahol alá-fölérendeltség volt.”

London olimpiai bajnoka az idei világbajnokságon, Kazanyban kiharcolta a kvalifikációt, így 4. olimpiájára készülhet.
„Ha az amerikai lány nem mondja, hogy hányadik vagyok, én azt sem tudom, hányadik vagyok. Gyakorlatilag örültem, hogy célba értem. Ez nem olyan, mint egy 200m pillangó, amire hogy ha két napig nem jössz le edzeni, akkor olyan nagy tragédia nem történik. Itt, ha elkezdesz 2-3 napig nem lejárni, és azt mondjuk rendszeresen csinálod minden héten, itt nagy problémák lennének. Itt azért a kilométert, a métert meg kell csinálnod. S azért minden egyes versenyen felteszed a kérdést, le tudod úszni? 10 km az 10 ezer méter, 200 hossz egy 50 méteres medencében. Tehát az első és legnagyobb küzdés, hogy úszd le a távot. De legfőképp magadat kell legyőzni és nyílván az ellenfeleket.”
Pályafutásának tanulsága: „meg kell élni a mélypontokat. Össze kell szorítani a fogadat és fel tudsz belőle állni. Látni kell a lehetőségeket, amik előtted vannak, mert egyébként vannak. És bármennyire is azt gondolod, hogy csinálnod kell még, mert elvárják, akkor mondhatsz álljt, mert ez a te életed, nem másokért csinálod, hanem magadért.”

December 5-től 20-ig Dániában rendezik a 22. női kézilabda világbajnokságot. A mieink nehéz ágon küzdenek a továbbjutásért, hiszen a házigazdákon kívül a montenegrói, japán, tunéziai és szerb csapattal is egy csoportba kerültek. A vb győztese automatikusan utazhat Rióba, míg a 2-7. helyezettek jogot szereznek arra, hogy részt vegyenek a jövő tavaszi olimpiai selejtezőn. Németh András szövetségi kapitány és a lányok nagyon bizakodóak, úgy érzik, jó esélyekkel célozzák meg a vb-t és egyben az olimpiát is. Nagy segítségére lesz a csapatnak a szülés után visszatért Görbicz Anita és a csapatmenedzserként tevékenykedő Pálinger Kati is.

Bor Barna 10 évesen még nem gondolta, hogy olimpián fog szerepelni. Ám ez az álma 2008-ban teljesült, mikor is kijutott a pekingi olimpiára, ahonnan kiesett, majd négy évvel később a londoni ötkarikás játékon hetedikként zárt.
„Amikor az ember egy kicsit esélyesebbnek tartja magát, akkor az ember képes elizgulni a dolgokat. És pont az ellentetjére sült el a dolog. Ennyi az egész. Szerintem el kell hinni, hogy tudsz nyerni, mert ha nem tudod elhinni, hogy tudsz nyerni, akkor nincs keresnivalód ott."
Barna egy évvel ezelőtt már idénre kivett magának két szabadnapot. Ez pedig az esküvője napja volt. Ám előtte egy világbajnokságon még szerepelt, ahol a koreai térddel ráugrott a bokájára, ami eltört, így 7. helyen végzett.
„Én jelen pillanatban azt gondolom, hogy a nehézsúlyban azért a top 5-ben benne vagyok. Ha sérült vagyok, akkor is oda tudok érni szerintem. De a szívem mélyén jelen pillanatban a második helyen érzem magam.”
Barna az esküvő előtt a gipszétől megvált, ám helyette egy sínt kapott, amit viselnie kellett a nagy napon.
„Érdekes hogy az ember életében mindig jön egy olyan dolog, hogy azt hiszi, nagyon jól tudja kezelni a stresszhelyzeteket, és kiderül, hogy nem. Mert amikor bemegyek egy terembe 6-7 ezer ember elé judózni, az olyan zsebből jön. És itt azért meg három nappal előtte nem nagyon lehetett hozzám szólni. A ceremóniára magában nem vettem föl a sínt, de nyílván a táncos résznél már rajtam volt, mert azért én is roptam a táncot.”
Barna élete utolsó olimpiájára és álma beteljesülésére készül.

Szalai Tamás 4 évesen a judóval kezdte, majd 12 éves korára elege lett a terem adta bezártságból, kipróbálta a kajakot, ahol ott is ragadt.
„Végigjártam azt a ranglétrát, amit minden kajakos versenyző, aki odaér felnőttben végigjár, hogy a serdülő korosztálytól már kint voltam nemzetközi versenyeken. Ifi korosztályokban is Eb-címet nyertem. Aztán U23-ban is. Aztán jött a felnőtt, szóval szépen végigjártam sorban.”
Béka egyesben Európa-bajnoki címet nyert, ám utána mélypontra került. Egy félresikerült felkészülés után nem sikerült kijutni a világbajnokságra, mely leginkább lelkileg viselte meg.
„Kellett két év, hogy nagyjából visszajöjjön a magabiztosságom a versenypályán, hogy ugyanúgy el tudjak fáradni egy versenyen. Mert valahogy azt éreztem, nem tudom kihajtani magam, nem tudom kihozni magamból a maximumot azokban az években.”
A helyes útra végül Fábiánné Rozsnyói Kati néni helyezte vissza, mikor átkerült az ő csoportjába. Tamás tökéletes páros partnerre talált Kammerer Zoliban. Az egység a K-2 1000 méteres vetélkedések során ez évben mindent megnyert. Ám a világbajnokság előtt a szövetség illetékesei úgy döntöttek, hogy Kamera, aki mindkét hajóban az első beülőben foglal helyet, nem indulhat mindkét versenyszámban.
„Nyilván neki a négyesben kell, hogy helyet kapjon, így nekem maradt az, hogy mással kellett próbálkoznom. A válogató előtt három héttel. És ebből az lett, hogy nem sikerült kijutnom gyakorlatilag. A riói olimpia lebeg még mindig a szemem előtt, és azt mondogatom magamnak, ez most nem számít annyira, jövőre az olimpia a fontos. És hogy ott meg minden esélyünk megvan szerintem, hogy ki tudjunk jutni. És ott ugye lehet duplázni, eléggé szét van húzva a versenyprogram. Szóval bízom benne, ezt az évet az élet vissza adja az olimpián.”

(utrioba.hu)