Ötkatikás barangolás - Séta a Fiumei úti Sírkertben

Ötkatikás barangolás - Séta a Fiumei úti Sírkertben

2018. 04. 09.
Megosztás


A Fiumei úti Sírkert (korábbi nevén Kerepesi temető) rendszeresen szervez tematikus temetői sétákat az érdeklődők részére. Április 7-én egy ilyen programon vettünk részt - többek közt a Magyar Olimpiai Akadémia képviseletében -, amelyen sportolók és sportvezetők sírjait kerestük fel. Vezetőnk Szabó Viktor történész – akinek az előző munkahelye az Egri Sportmúzeum volt – alaposan felkészült a Sírkertben nyugvó sportemberekből. Számos érdekes történetet hallottunk tőle, ismertetését iPad segítségével fényképekkel és filmbejátszásokkal egészítette ki.

A kétórás sétába több mint harminc sír felkeresése fért bele, ezek között voltak olimpikonok, sakkozók, repülősök, sportvezetők és edzők. A következő olimpikonok nyugvóhelyeit látogattuk meg: Barcza Gedeon sakkolimpiai bajnok, Bondi Miksa ökölvívó, Énekes István olimpiai bajnok ökölvívó, Kádas Géza ezüstérmes úszó, Manno Miltiadesz ezüstérmes (szobrászat), Maróczy Géza sakkolimpiai bajnok, Mező Ferenc olimpiai bajnok (irodalom), Nagy Béla negyedik helyezett vívó (1906-ban), Orczán László ötödik helyezett kerékpáros, Italo Santelli ezüstérmes vívó (olasz színekben), Szelky Ottó birkózó, Tóth-Potya István labdarúgó (tartalék 1912-ben) és Uhl Raoul vitorlázó.

Érdekességek...

Bondi Miksa ügynökként Adler Zsigmondról azt jelentette, hogy megbízhatatlan, a rendszer ellensége, Papp Lászlót is arra akarta rávenni már 1948-ban, hogy maradjon kint. Adlert 1955-ben nem vitték ki az Eb-re, emiatt Papp László is itthon maradt. Ennek az esetnek is szerepe volt abban, hogy 1965-ben nem engedélyezték Papp László kiutazását a profi világbajnoki címmérkőzésére.

Breyer Gyula nemcsak kiváló sakkmester volt, hanem ő készítette az egyik leghosszabb palindromot: szerelmes levele 185 szóból, illetve 916 betűből áll.

Clair Ignác gárdatisztként részt vett Napóleon több hadjáratában, majd Pesten letelepedve elsőként nyitott testgyakorló magániskolát, ahol többek között vívást tanított. Tanítás közben karddal a kezében halt meg a vívótermében.

Endresz György 1931-ben „Justice for Hungary” nevű gépén átrepülte az óceánt. Egy évvel később Rómába repült az óceánt átrepült pilóták találkozójára, de a repülőtéren leszállás közben lezuhant és szörnyethalt.

Mező Ferencet 1936-ban a berlini olimpia idején a Német Olimpia Érdemjel II. osztályával tüntették ki. Ő volt az egyetlen zsidó ember, aki ezt a magas német birodalmi kitüntetést elnyerte.

Id. Rubik Ernő tervező, a hazai vitorlázó repülés elterjesztője, az oktatás megalapozója volt. Szakértőként közreműködött a „2x2 néha5” című film elkészítésében.

Italo Santelli vívómester naponta a Gellért Szálloda éttermében tízóraizott és egy különleges rántottát rendelt. Az étterem vezetője Gundel Károly volt, aki a vívómester kedvenc rántottáját végül Santelli rántotta néven felvette az étlapra.

(MOA/Hencsei Pál, fotó: Blaha Judit)