Sűrű napok a hagyományőrző bizottság életében - Papp Lászlóra is emlékeztek

Sűrű napok a hagyományőrző bizottság életében - Papp Lászlóra is emlékeztek

2018. 11. 12.
Megosztás


Megemlékezések, pályaátadás, ünnepi közgyűlés, emlékműavatás... Sűrű napokon, gazdag programokon van túl a MOB Emlék- és Hagyományőrző Bizottsága, valamint a Magyar Olimpiai Akadémia. Felidézték többek közt Papp László életútját, a háromszoros olimpiai bajnok halálának 15. évfordulója alkalmából.

A Magyar Röplabda Szövetség (MRSZ) november 5-én, hétfőn délelőtt megemlékezést tartott Budapesten, a Farkasréti temetőben korábbi elnöke, dr. Holvay Endre születésének századik évfordulója alkalmából. A család és a közvetlen hozzátartozók mellett nagyjából félszázan gyűltek össze az Olimpiai Bajnokok Emlékfalánál, majd a megemlékezés után a sírhoz átsétálva, hogy koszorúkkal és virágokkal emlékezzenek meg a nemzetközi szövetség (FIVB) egykori alelnökéről. A sportvezetőről Hóbor Béla, a három olimpiai döntőt vezető röplabdabíró, a Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Kör elnökhelyettese emlékezett meg. Az MRSZ-t Ludvig Zsolt főtitkár és Nagy József operatív igazgató képviselte, de jelen volt az Országos Testnevelési és Sporthivatal korábbi vezetője, Gallov Rezső, Holvay Endre veje is. A Magyar Olimpiai Bizottságot a Hagyományőrző Albizottság vezetője, Győr Béla képviselte és helyezte el a szervezet koszorúját a síron. A korábbi játékosok közül többek között Bánhegyiné Radó Lúcia, Király Zsolt, Nagy István és Tatár Mihály tették tiszteletüket. Holvay Endre 1964-től 2000-ig az FIVB technikai delegátusa volt az olimpiákon, így tíz olimpián is részt vett szervezőként. 2006-ban a FIVB első magyarként beválasztotta a sportági Hírességek Csarnokába.

November 5-én este a Bodó Galériában került sor Dalnoki Jenő olimpiai bajnok labdarúgó sokrétű gyűjteménye hagyatéki aukciójának megnyitójára. A 177 tételből álló kiállítás két hétig tekinthető meg a belvárosban, majd aukción minden tétele megvásárolható.

November 7-én, szerdán délelőtt átadták a Magyar Olimpiai Akadémia olimpiai iskoláinak sorába tartozó XVI. kerületi Szent-Györgyi Albert Általános Iskola új sportpályáját. A Magyar Kézilabda Szövetség pályaépítési programja keretén belül elkészült pályát dr. Kocsis Máté országgyűlési képviselő, a MKSZ elnöke adta át az iskola számára. Az átadásnál a szalagot az elnök, Szatmáry Kristóf, a kerület országgyűlési képviselője, Kovács Péter, a kerület polgármestere és Győr Béla, a MOA megbízott ügyvezetője vágta át.

Október 16-án volt 15 éve, hogy elhunyt a magyar ökölvívás legnagyobb alakja, a háromszoros olimpiai és hétszeres profi Európa-bajnok Papp László. A család által november 7-én délutánra, a Farkasréti temetőbe szervezett megemlékezésen a rokonok, sportbarátok, tisztelők mellett megjelent Sárfalvi Péter, az EMMI helyettes államtitkára, Bajkai István országgyűlési képviselő, Tóth József XIII. kerületi polgármester, valamint a Magyar Ökölvívó Szövetség, a Vasas SC és a XII. kerületi önkormányzat képviselői. Az egykori barátok és tisztelők közül többek között Balczó András, Szántó Imre, Kű Lajos, Benkő László, Jónyer István, Lomnici Zoltán volt jelen. A megemlékezésen Tolcsvay Béla dalokat adott elő. Papp László egykori jó barátjának, Sinkovits Imrének a fia, Sinkovits-Vitay András két verset szavalt. Az egyik vers különösen megható volt, melyet Égi fohász címmel 2003 októberében, Papp László halálakor írt, amely néhány héttel később a temetésen is elhangzott. A Szózat eléneklése után koszorúzással, virágok elhelyezésével záródott a megemlékezés, ahol Győr Béla helyezte el a MOB és MOA koszorúját a bajnok sírján.

November 7-én este rendezték az ELTE dísztermében a BEAC 120. évfordulója alkalmából megtartott díszközgyűlést. A közgyűlésen a több száz meghívott között megjelent Szabó Tünde sportért felelősállamtitkár, az ELTE jelenlegi és volt rektorai, a BEAC volt elnökei, sportolói; a MOB és a MOA képviseletében Győr Béla. Az egyesület az évfordulóra új díjakat alapított, amelyeket első ízben az est folyamán adtak át. Ezeket a díjakat olimpikonokról, sportvezetőkről nevezték el. Így kaphatott Yolland Arthur-életműdíjat, Németh Angéla-díjat az év sportolója, Bay Béla-díjat az év edzője, Rajczy Imre-díjat az év szervezői, Speidl Zoltán-díjat az ELTE hallgatói, Szokolyi Alajos-díjat a BEAC fejlesztéséért az arra érdemesek.

November 9-én Gyöngyössolymoson a Nagy Gyula Általános Iskola olimpikonjait megörökítő emlékművet avattak az iskola udvarán. A MOB és MOA képviseletében háromfős delegáció volt jelen Győr Béla vezetésével. A háromszoros olimpikon Panyik János, az olimpikon Farkas László, Szabó Milán Gábor, valamint az ifjúsági olimpikon Panyik Dávid, Bodnár Bence Zénó és Herneczky Áron, akik biatlonban és sífutásban versenyeztek az olimpiákon, mind az iskola tanulói voltak. Ritka, hogy egy ilyen kis község, kis iskolájából, amely nem is sportiskola, ennyi olimpikon kerül ki. Az iskola a Honvéd Zalka SE biatlonosainak, sífutóinak egyik bástyája régóta, Gál Ágota edző vezetésével. Az iskola igazgatója köszöntötte az olimpikonokat, a helyi polgármester asszony és Győr Béla köszöntője után került leleplezésre a solymosi terméskövön elhelyezett emléktábla. A diákok kerekasztal-beszélgetésen vettek részt a község művelődési házában, ahol kérdéseket tehettek fel az olimpikonoknak. A beszélgetést a kétszeres olimpikon biatlonos Bereczki Brigitta vezette.

November 11-én, délután a Fiumei úti sírkert Nemzeti emlékhely 7. parcellájában a Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) az első világháború magyar hősei emlékére állított emlékmű avatóünnepségét tartotta. Az emlékműnél Radnainé dr. Fogarasi Katalin, a NÖRI főigazgatója és Szabó István honvédelmi államtitkár mondott köszöntőt, avatóbeszédet Rétvári Bence, az EMMI államtitkára. Az első világháborúban elhunyt olimpikonok emlékére az emlékműnél Győr Béla helyezte el a MOB és MOA közös koszorúját.

A „múltat ápolni kell, mert jövőnk csak így lehet!” jelszót maximálisan betartva a MOB és a MOA ezen a héten is minden meghívásnak igyekezett eleget tenni.

(MOB-MOA/Győr Béla, fotó: MTI/Petrovits László, Győr Béla)