Szatmári András ezüstérmes

Szatmári András ezüstérmes

2013. 04. 11.
Megosztás

Ezüstérmes lett a junior világbajnokságon Szatmári András! Egyetlen tuson múlott az aranyérem, a Vasas kardvívója, Szabó Bence és Riba Ferenc tanítványa a fináléban 15:14-re kapott ki az orosz Ibragimovtól.

A „főműsor”, azaz a juniorok versenye istenigazából szerdán vette kezdetét Porecben. Ez volt ugyanis az első olyan nap, amikor a 20 évesek korosztályában osztottak érmeket. Elsőként mindjárt a férfi kardozók léptek pástra a Zatika csarnokban, és e fegyvernemben, ugye, mind a hagyományok, mind az idei eredmények okán bízhattunk a sikeres szereplésben.

A nap remekül kezdődött. Szatmári András hozta a papírformát a fehérorosz Akula ellenében. Egy behúzva. Aztán jött az extra Bancsics Mátétól. A kadetek között korán búcsúzó gödöllői igencsak helyrehozta a renoméját, nagy csatában győzte le az egyik legjobb olasznak tartott Curatolit. Sajnos, az itáliaiak gyorsan egyenlítettek, Csaba Márton Bencét ugyanis legyőzte Affede.

A nyolcaddöntőben egyszerre kezdett a két magyar, Bancsics végzett gyorsabban – sajnos, nem sikerült az újabb bravúr, lengyel ellenfele biztosan győzött. Szatmári az erősen akcelerált (és akkor még igen finoman fogalmaztunk) német junior Európa-bajnok kardcsapat egyik legjobbjával, Kindlerrel vívott. A német 9:7-re is vezetett, de elfogyott a puskapor, pontosabban Szabó Bence és Riba Ferenc tanítványa váltott, és remek tusokat adva biztosan győzött. Kialakult tehát a legjobb nyolc mezőnye, és jellemző a szakág, illetve a sportág erőviszonyaira, hogy a nyolc kardozó nyolc különböző nemzetből érkezett.

A csapataranyérmes után következett a budapesti Eb egyéni aranyérmese, a grúz Baszadze. „Reméljük az édesapja emlékszik rá, hogy nagyokat lehetett vágni a magyarokra, de nyerni nem sikerült ellenük.” – foglalta össze az asszóval kapcsolatos tudnivalókat Szabó Bence.

A kétszeres olimpiai bajnok MOB-főtitkár mondata kicsit bővebben a következőket jelentette. Egy: Baszadze edzője az édesapja. Kettő: az édesapja és nagyfia egyaránt hatalmasokat vágott, illetve vág. Három: a papát rendszeresen legyőzték a magyar válogatott kardozók. Négy: Szatmári legyőzi ifjabb Baszadzét.

Legyőzte. De hogyan…? Hát kérem szépen, volt itt minden. Piros lapok, majdnem botrány, kis híján két szekrénnyi biztonsági őrrel kivezettetett Baszadze apuka. Grúz oldalról. Higgadtság, okos taktika, szép tusok – magyar részről. Szatmári Andris remek vívással győzte le 15:11-re az Európa-bajnokot, és ezzel megszerezte második világbajnoki érmünket!

Az elődöntő méltó volt egy világbajnoki elődöntőhöz. Persze, azért vélekedünk így, mert Andris nyert, ellenkező esetben minden lehetett volna az asszó csak nem méltó világbajnoki elődöntő... Izgalmas mérkőzés, látványos tusok és sportszerű riválisok - e korosztályban mintafilmként lehetne vetíteni a történteket. Tőmondatokban és számokban ugyanez: végig egy két tussal a Vasas vívója vezetett, sőt, a hajrában már 14:10 is volt ide az állás. Aztán viszont jött az amerikai Derswitz, és zsinórban adott négy tust. Utána viszont egy szép megismételt támadással Andris vitte be a világbajnoki döntőt jelentő találatot.

Következhetett az aranycsata, azzal az orosz Ibragimovval szemben, aki két klasszis tőrvívó (az édesanya Olga Velicsko, a kiváló korábbi tőröző) kardozó fiaként már felnőtt Grand Prix-versenyt is nyert Plovdivban ebben a szezonban. Olyan szépen indult a finálé is... Fordulásnál 8:6-ra vezetett Szatyi, aztán gyakorlatilag felváltva adták a szebbnél szebb tusokat 14:12-ig. Az utolsó hármat azonban az orosz vitte be. Ezzel gyönyörű, nagyon szépen csillogó ezüstérmet nyertünk, csak hát olyan, de olyan kicsi hiányzott a mindig hőn áhított aranyhoz. Mindazonáltal a szokásos sportolói közhely nyilván ezúttal is érvényes: egyet alszunk a történtekre, és remek eredménynek számít majd a világbajnoki második hely. Sőt, ha többet alszunk, akkor pláne csodás siker lesz ez a poreci ezüstérem.

Szatmári Andris, a két mester – Szabó Bence és Riba Ferenc -, valamint a kardozók fegyvernemi vezetője, Varga József egyaránt nagyon elégedett a világbajnoki ezüstéremmel. De persze ott a de…

Szatmári András, a poreci junior világbajnokság ezüstérmese:
„Elégedett vagyok, természetesen. Hiszen ha tegnap valaki azt mondja, hogy dobogós leszek, akkor azt látatlanban aláírtam volna. Jó, most egy kicsit más… Tizennégy:tizenkettőnél kicsit beragadtam a rajtnál, a következő tusnál megcsináltam az akciót, de nem jelzett a gép. Egálnál meg beugrott egy kvarttal, és bejött neki. Ezzel vége az egyéni junior pályafutásomnak, és azt hiszem Európa-bajnokként és világbajnoki ezüstérmesként büszke lehetek magamra. Most időrendi sorrendben következik a csapatverseny, ahol meg szeretnénk védeni az aranyérmünket. Akkor felszabadultan tudnék ünnepelni, most még nem is menne, és nincs is itt a helye. Utána pedig jöhet a felnőtt mezőny, szeretnék bekerülni az Európa-bajnoki és a világbajnoki csapatba. ”

Varga József, a fegyvernem vezető edzője:
„Gyönyörű eredmény az ezüstérem, és a korosztály két legjobbja nagyszerű asszót vívott az első helyért. Át tudom érezni Andris helyzetét, 14:12-ről veszíteni egy világbajnoki döntőben nagyon rossz lehet. De csak egyetlen napig… A többiek? Bancsics Mátétól szép a 16 közé jutás, Csaba Márton Bence kicsit feszülten vívott. A csapatversenyen nehéz ágra kerültünk, a negyeddöntőben az oroszokkal vívhatunk, mostantól erre koncentrálunk.”

Szabó Bence, Szatmári András edzője:
„Tán úgy akarta a sors, hogy edzőként a junior világbajnokságokon valamennyi színű érmem legyen. Eddig ugyanis az ezüst hiányzott, és nem valószínű, hogy lesz még ilyen korú tanítványom. Pontosan tudom, milyen apróságokon múlik az a bizonyos egyetlen tus, pedig 14:13-nál megcsinálta azt az akciót, amivel nyerhetett volna. A döntő előtt az ötszörös világbajnok orosz Pozdnyakovval beszéltem, aki elmondta, hogy a két legjobb vívja a finálét, és ez jót tesz a szakágnak. Ezt remek asszóval igazolták a fiúk. Csak kár, hogy nem fordított végeredménnyel.”

Riba Ferenc, Szatmári András edzője:
„Csak felsőfokon tudok beszélni Andrisról. Nagyon nehéz ágon, szép asszókkal vívta végig a versenyt. Nem került fel az i-re a pont, de szakmailag nem lehet kifogást találni a teljesítményével. Biztos vagyok benne, hogy a felnőtt mezőnyben is megállja majd a helyét.”

A poreci junior világbajnokságon Szatmári András remek szereplése mellett tizedikként zárt Szalai Szonja női tőrben, két női párbajtőrözőnk jutott a legjobb 32 közé, a férfi párbajtőrözők meg csak selejteznek, selejteznek…

Tudtuk,hogy nem lesz egyszerű a folytatás két női tőrözőnk, Hajdú Melinda és Szalai Szonja – Gólya Fruzsina a selejtezőben kiesett - számára a junior világbajnokság 32-es, direkt kieséses tábláján. Hát nem is volt az. Hajdú a fegyvernemben kiemelkedőnek számító olaszok egyik legjobbjával, Mancinivel került szembe. Négy:négyig minden jól is alakult, nem volt semmi gond. Utána már akadt – a vége sima itáliai győzelem lett.

Szalai Szonja a budapesti Eb-n nyolcig jutott – ezúttal is csak benne bízhattunk. Az első körben rendkívül kellemetlen kínai ellenfelét győzte le egyetlen tussal – a kínai „halt” a hirtelen halálban. Az újabb bravúr már nem sikerült, amerikai ellenfele végig uralta az asszót, úgyhogy ezúttal nem sikerült lemásolni a budapesti teljesítményt. Illetve mivel 7 nem európai volt a 16 között, tulajdonképpen a kontinensen belüli előkelő helyezése nem változott Szonjának, ez a világon a tizedik helyre volt elég. Amit ugye nagyon sokan aláírnánk magunk területén…

A női, illetve a férfi párbajtőrözők is megkezdték versenyeiket – méghozzá egyaránt mamutmezőnnyel. A versenyt a hölgyek kezdték, és a csoportmérkőzések kimondottan jól sikerültek a magyaroknak. A folytatás – e fegyvernemben elmondható, hogy kivételesen… - azt bizonyította, amit a csoportkör. Az ott jól szereplő Bohus Réka és Kun Anna bejutott a legjobb 32 közé, a közepesen vívó Gonda Borbálának ez nem sikerült.

Férfi párbajtőrben hihetetlen balszerencsénk volt. Egyfelől Berta Dani remek vívással, tábla elsőként jutott a 32-be, viszont Kiss Gergő és Bányai Zsombor már a 128 között összekerült. Előbbi nyert egyetlen tussal, viszont utána kikapott, így egyedüliként Berta léphet pástra holnap.

Eredmények.

Junior férfi kard világbajnokság.
A 32 között: Szatmári-Akula (fehérorosz) 15:9, Bancsics-Curatoli (olasz) 15:13, Csaba-Affede (olasz) 9:15.
Nyolcaddöntő: Szatmári-Kindler (német) 15:11, Bancsics-Ocinski (lengyel) 5:15.
Negyeddöntő: Szatmári-Baszadze (grúz) 15:11.
Elődöntő: Szatmári-Derswitz (amerikai) 15:14.
Döntő: Szatmári-Ibragimov 14:15.
Végeredmény: 1. Ibragimov (orosz), 2. Szatmári András, 3. Derswitz (amerikai) és D'Armiento (olasz), ...16. Bancsics Máté, ...26. Csaba Márton Bence.

Junior női tőr világbajnokság.
A 32 között: Hajdú-Mancini (olasz) 6:15, Szalai-Shi (kínai) 14:13.
Nyolcaddöntő: Szalai-Dubrovich (amerikai) 10:15.
Végeredmény: 1. Mancini (olasz), 2. Pirieva (orosz), 3. Kiefer (amerikai) és Palumbo (olasz), 10. Szalai Szonja, …24. Hajdú Melinda, …37. Gólya Fruzsina.

Junior női párbajtőr világbajnokság, 119 induló.
Csoportmérkőzések: Bohus Réka 5 győzelem/0 vereség, Kun Anna 4/1, Gonda Borbála 3/3.
A 64 közé jutásért: Gonda-Diaz Rivera (puerto ricó-i) 15:4.
A 32 közé jutásért: Bohus-Foietta (kanadai) 15:13, Kun-Nakano (japán) 15:4, Gonda-Sher (ausztrál) 10:15.
Csütörtökön a 32 között: Bohus-Panteljejeva (ukrrán), Kun-Lim (koreai).

Junior férfi párbajtőr világbajnokság, induló.
Csoportmérkőzések: Berta Dániel 5 győzelem/0 vereség, Bányai Zsombor 3/2, Kiss Gergő 3/3.
A 64 közé jutásért: Kiss-Bányai 14:13.
A 32 közé jutásért: Berta-Suchkar (ukrán) 15:9. Kiss-Freilich (izraeli) 13:15.

(Forrás: hunfencing.hu)