Ismerkedés a versenyszínhelyekkel

Ismerkedés a versenyszínhelyekkel

2009. 08. 25.
Megosztás

Írta: Gedő Bernadett, a Csík Ferenc Gimnázium tanulója, aki két hetes szemináriumon az Ifjúsági Olimpia városában járt

Meglepett, hogy Szingapurba érkezve a jövő évi nagy eseményre, az Ifjúsági Olimpiai Játékokra utaló egyetlen plakátot, feliratot sem láttam. Igaz, azokban a napokban a városállam létrejöttének 44 éves évfordulóját ünnepelte mindenki. Két héttel később, hazafelé készülődve azonban már az utcákon is az Ifjúsági Olimpia állt a középpontban.

A szeminárium során az Ifjúsági Olimpia Centrumában részletes tájékoztatást kaptunk az előkészületekről. Nevezetesen, hogy a londoni olimpia műsorán lévő 26 sportág 201 számában avatnak bajnokot, s összesen 3594 tizenöt-tizennyolc éves fiatalt várnak, 205 országból. A versenyszínhelyeket az olimpiai falut, előbb óriási fotókon mutatták be, de jó néhány létesítménnyel közelebbről is megismerkedhettünk.

Így például az olimpiai falut a Nanyang Műszaki Egyetem hatalmas, kétszáz hektáros parkjában lévő kollégium tizenegy épületében alakítják ki. Ahogyan láttuk, már folyik az épületek renoválása, valamennyi szobát új botrokka látnak el és természetesen légkondicionáló berendezésről is gondoskodnak.
Jártunk a Nemzetközi Kongresszusi Központ hatalmas, a város üzleti negyedében található, 25 ezer négyzetméteres épületében is. Korszerűségéről, felszereltségéről csak annyit, hogy itt rendezték három éve a Világbank Kongresszusát.

Az Ifjúsági Olimpia versenyei közül ahogyan megtudtuk, a birkózás, a cselgáncs, a kézilabda, az ökölvívás, a taekwondo és a vívás versenyeit rendezik a központ kisebb termeiben.
A sort folytathatnám. A versenyeket amint azt a sportközpontban bemutatták, elmondták, kivétel nélkül meglévő, már különböző rendezvényeken kipróbált, legfeljebb kisebb korszerűsítésekre szoruló pályákon, színhelyeken rendezik meg.

Az előadások alkalmával nem győzték hangsúlyozni, hogy az Ifjúsági Olimpia nem csak a sportról, a versenyekről szól. Legalább ilyen fontosnak, lényegesnek tartják-- a NOB célkitűzéseinek szellemében --, a nevelést, a kultúrát. A nevelés terén, amint már Naplóm korábbi fejezeteiben említettem az olimpiai eszme igazi értékeinek megismertetését helyezik majd előtérbe. Bemutatják az olimpiai játékok eddigi hőseit, akik változatlanul példaképei lehetnek a mai fiataloknak. Az olimpiai falu kulturális központjában pedig, ahogyan részletesen elmondták, alkalom nyílik a különböző népek kultúrájának megismerésére. A szabadidős programok során egy-egy ország fiataljai népük kultúrájáról tarthatnak rövid ismertetéseket.

Az olimpia sajtóközpontja előtt a kis csapat

Biztos vagyok abban, hogy az Ifjúsági Olimpián indulók olyan élményekben is részesülnek, mint mi, a két hetes szeminárium résztvevői. Huszonkét különböző országból érkezve ismertük meg egymást, kerültünk közelebb egymáshoz, Az elkövetkezendő években ugyan aligha találkozunk személyesen, de a mai korszerű világnak köszönhetően, az internet segítségével kapcsolatban maradhatunk, és állítom, kapcsolatban is maradunk.

Egyben a szingapuri emberek segítőkészsége, összetartása is nagyon jó hatást gyakorol életünk útjára. A szingapuri emberek életfilozófiáját, a barátság, az együttműködés, az egymás segítése, a szeretet jellemzi. Ezt a tanulságot hoztam haza magammal, ebből a rendkívül fejlett városállamból. S hadd tegyem hozzá irigylem azokat a fiatal versenyzőinket, kortársaimat, akik a jövő esztendőben a magyar színek képviseletében részt vehetnek majd Szingapurban az első Ifjúsági Olimpiai Játékokon