Szocsi 2014: Kanada női hokisai 0-2-ről védték meg címüket

2014. 02. 21.

Kanada női jégkorong-válogatottja nyerte meg Szocsiban az olimpiai tornát, miután a fináléban túlórás meccsen győzte le a világbajnoki címvédő, 57. percig 2–0-ra vezető amerikaiakat. Kanada zsinórban negyedik olimpiai bajnoki címet szerezte meg, az amerikaiak harmadik olimpiai döntőjüket bukták el, természetesen mindet az északi szomszéd ellen.

Az amerikaiak két fórnak köszönhetően a kezdés után nem sokkal mezőnyfölényre tettek szert, de Shannon Szabadossal az élen a kanadaiak kiválóan védekeztek, majd Hilary Knigth fegyelmezetlensége miatt a 9. percben emberelőnyhöz jutottak. Annak kimaradása után viszont megint emberhátrányba kényszerültek, igen ám, de az ellenfél akkor sem jutott gólig, sőt még a két perc végkifejlete előtt létszámban újfent megfogyatkozott. A jó iramú, de kemény, hat kiállítást (három-három) hozó ideges ütközet első harmadában nem született gól, a kanadaiak kilenc, az amerikaiak tizenegy kapura lövéssel próbálkoztak az első harmadban.

A második harmad kanadai mezőnyfölényére rásegített a felvonás közepi emberfór, Szabados után ekkor már Jessie Vetternek is igazolnia kellett jó formáját. A 32. percben aztán vezetést szereztek az amerikaiak: Meghan Duggan a bal oldalról szépen kilőtte a hosszú felsőt, Szabados előtt két brusztoló takarta a kilátást.
A címvédő határtalan öröme

Mindössze hét mp telt el a harmadik harmadból, amikor emberelőnyhöz jutottak az amerikaiak, amit 54 mp alatt Alex Carpenter révén gólra is váltottak. Kanada kétgólos hátrányba került, bár még majd' harmadnyi idő volt hátra akkor, ami a sportágban sok mindenre elég. Két gólra mindenképpen. Más kérdés, hogy Kanada sokáig nem igazán tudott nagy rohamra indulni.

Az amerikaiak ugyanis állták a sarat, és egyre inkább átérezhették: elérhető közelségbe került számukra az aranyérem. Brianne Jenner az 57. percben szépített a juharleveleseknek, így megcsillant valami halvány remény. A végére Szabadost is lehívták a kapuból, majd amerikai kapuvas után 59:05-nél Marie-Philip Poulin egyenlített. Hosszabbítás!

A ráadásban érződött a feleken a fáradtság, de mentek becsülettel. A 67. percben Catherine Ward takarított férfibekkek számára is irigylésre méltóan saját kapujánál, négy a három ellen maradtak a jégen a csapatok, de nem sokáig. Hat másodperccel később ugyanis Jocelyne Lamoureux odacsapott bottal a korongot már birtokló Szabadosnak – ő is mehetett a büntetőpadra. Nem sokkal később követte őt Hilary Knight, a túlórát érő, második kanadai gólt szerző Poulin pedig a hosszabbítás első igazi fórját kihasználva eldöntötte az aranycsatát!

A döntő előtt rendezték a bronz csatát.
Hiába vezetett a 42. percig 2–0-ra Svédország, Svájc fordított, majd 4–3-ra nyert, és így a szakág első érmét szerezte. Sőt, ez a svájci férfiaknak is csupán kétszer sikerült, még 1928-ban és 1948-ban.

Óriási svéd dominanciával indult a találkozó, amíg Svájc egy(!), addig az ellenfél tíz alkalommal próbálkozott kapura lövéssel az első harmadban, és teljesen megérdemelten jutott vezetéshez annak végére. A második harmadban Svájc felvette a ritmust, közel járt az egyenlítéshez. Parázs volt a hangulat, amibe némi képzavarral még egy kis kakaskodás is belefért. Hiába azonban a svájci erőfeszítések, Svédország megduplázta az előnyét. Svájc viszont góllal nyitotta a harmadik játékrészt, amitől belelkesült, és elhitte, hogy lehet keresnivalója. Lett is...

A 47. percben fórból már egyenlítettek, amitől végképp lendületbe jöttek. Svédország igyekezett kiegyenesedni, de mintha elfáradtak volna – legalábbis már nem volt meg a korábbi tűz –, és az önbizalmuk is kezdett elillanni. Svájc az 54. percben aztán szép akció végén jutott vezetéshez, majd a hajrában, a svéd kapuslehozatal után kétgólos előnyhöz jutott. A svédek – plusz mezőnyjátékost jégre küldve – még felzárkóztak egygólos hátrányra, de a hátralévő bő fél perc már nem volt elég az egyenlítéshez.

Eredmények:

SZOCSI 2014

NŐI JÉGKORONGTORNA,

DÖNTŐ:
Kanada–Egyesült Államok 3–2 (0–0, 0–1, 2–1, 1–0) – h. u.
G: Brianne Jenner (56:34), Marie-Philip Poulin (59:05, 68:10), ill. Meghan (31:57), Carpenter (42:01)

A 3. HELYÉRT
Svájc–Svédország 4–3 (0–1, 0–1, 4–1)

Végeredmény:

• Olimpiai-bajnok: Kanada (Shannon SZABADOS, Genevieve LACASSE, Charline LABONTE, Jocelyne LAROCQUE, Lauriane ROUGEAU, Laura FORTINO,Meaghan MIKKELSON, Catherine WARD, Tara WATCHORN,Meghan AGOSTA, Rebecca JOHNSTON, Jennifer WAKEFIELD, Gillian APPS,Caroline OUELLETTE, Melodie DAOUST, Jayna HEFFORD, Brianne JENNER, Haley IRWIN, Hayley WICKENHEISER, Natalie SPOONER, Marie-Philip POULIN)
  • 2.Egyesült Államok (Brianne MCLAUGHLIN, Molly SCHAUS, Jessie VETTER, Lee STECKLEIN, Megan BOZEK, Anne SCHLEPER, Gigi MARVIN, Kacey BELLAMY, Michelle PICARD, Josephine PUCCI, Monique LAMOUREUX, Meghan DUGGAN, Julie CHU, Brianna DECKER, Kelli STACK, Jocelyne LAMOUREUX, Lyndsey FRY, Hilary KNIGHT, Alex CARPENTER, Kendall COYNE, Amanda KESSEL)
  • 3.Svájc (Janine ALDER, Sophie ANTHAMATTEN, Florence SCHELLING, Sarah FORSTER, Julia MARTY, Lara STALDER, Nicole BULLO, Angela FRAUTSCHI, Laura BENZ, Livia ALTMANN, Sandra THALMANN, Katrin NABHOLZ, Stefanie MARTY, Sara BENZ, Evelina RASELLI, Nina WAIDACHER , Jessica LUTZ, Alina MULLER, Romy EGGIMANN, Anja STIEFEL, Phoebe STANZ)
  • 4.Svédország (Sara GRAHN, Kim MARTIN HASSON, Valentina WALLNER, Sofia ENGSTROM, Lina BACKLIN, Johanna OLOFSSON, Josefine HOLMGREN, Emilia ANDERSSON, Linnea BACKMAN, Emma ELIASSON, Jenni ASSERHOLT, Cecilia OSTBERG, Lina WESTER, Pernilla WINBERG, Anna BORGQVIST , Maria LINDH, Fanny RASK, Erica UDEN JOHANSSON, Erika GRAHM, Emma NORDIN , Michelle LOWENHIELM)
  • 5.Finnország (Eveliina SUONPAA, Meeri RAISANEN, Noora RATY, Emma TERHO, Rosa LINDSTEDT, Anna KILPONEN, Jenni HIIRIKOSKI, Mira JALOSUO, Saija TARKKI, Tea VILLILA, Venla HOVI, Linda VALIMAKI, Annina RAJAHUHTA, Riikka VALILA, Minttu TUOMINEN, Vilma TANSKANEN, Michelle KARVINEN, Nina TIKKINEN, Karoliina RANTAMAKI, Susanna TAPANI, Emma NUUTINEN)
  • 6.Oroszország (Anna PRUGOVA, Yulia LESKINA, Anna VINOGRADOVA, Angelina GONCHARENKO, Alyona KHOMICH, Anna SHUKINA , Svetlana TKACHYOVA, Alexandra KAPUSTINA, Anna SHIBANOVA, Inna DYUBANOK, Iya GAVRILOVA, Alexandra VAFINA, Yekaterina SMOLENTSEVA, Olga SOSINA, Tatyana BURINA, Yekaterina LEBEDEVA, Anna SHOKHINA, Galina SKIBA, Yekaterina PASHKEVICH, Yekaterina SMOLINA, Yelena DERGACHYOVA)