Tantárgy lehet az olimpiai nevelés

Tantárgy lehet az olimpiai nevelés

2022. 07. 11.
Megosztás

Megjelent az Olimpiai Értékek Nevelési és Oktatási Program (OVEP) magyar nyelven is a Nemzetközi Olimpiai Bizottság honlapján. A projektet a Magyar Olimpiai Bizottság és a Magyar Olimpiai Akadémia is támogatja. Június végén a MOB-székházban workshop-on tárgyalták a projektet az érintet tanárok. A program iskolákban való alkalmazása már ősztől, a 2022/2023-as tanévben először PILOT formájában kezdődhet, majd cél, hogy önálló tantárgyként szerepeljen a köznevelésben.

Az OVEP egy értékalapú oktatási program, amely a három alapvető olimpiai értéket (kiválóság, tisztelet és barátság) hivatott átadni a fiataloknak úgy, hogy ne csak megértsék a jelentésüket, hanem alkalmazzák is őket egész életük során.

"Háromfős team fogja elkészíteni az alternatív kerettantervet, amely alapján választhatják az iskolák az Olimpiai nevelés című tantárgyat. A kerettanterv elkészülését megelőzően a Magyar Olimpiai Akadémia támogatásával PILOT-program keretein belül kerül bevezetésre az Olimpiai Értékek Nevelési és Oktatási Program (OVEP), segítséget adva ezzel a tanároknak abban, hogy minél hatékonyabban tölthessék ki a testnevelés, etika és osztályfőnöki órákat, valamint hogy támogassák azt az irányt, hogy mozgáson keresztül nem csak a fizikumunkat kultiváljuk, hanem a személyiségünket is fejlesztjük" - mondta Szijj Lilla, a Magyar Olimpiai Akadémia egyik olimpiai nevelésért felelős koordinátora, aki fordította és lektorálta a kiadványt.

"Apró lépésekkel elérhetjük, ahogy Coubertin báró is elképzelte több, mint 100 évvel ezelőtt, hogy társadalmunk jobbá váljon" - mondta korában a témában Barry Maister, a NOB Oktatási Bizottságának elnöke, Új-Zéland Nemzeti Érdemrenddel kitüntetett sportvezetője.

"...az olimpizmus holisztikus megközelítése gazdagítja a tanulást és keretet biztosít a fiatalok fejlődéséhez." Coubertin filozófiájának alapelvei, amelyek beépültek az Olimpiai Chartába, egyértelműen az oktatás fejlődését szolgálják és az értékalapú oktatás részét képezik:

  • A test, szellem és lélek harmonikus fejlődése: Minden iskola célja kell, hogy legyen az olyan sokoldalú egyének nevelése, akik fizikailag, kulturálisan, mentálisan és szociálisan is alkalmasak és képesek a gyermekkor és a kamaszkor kihívásait leküzdeni.
  • Az erőfeszítés öröme: Az iskoláknak mindenkit bátorítani kell arra, hogy a legjobbat hozza ki magából, illetve hogy örömét lelje ebben az erőfeszítésben.
  • A példaképek ereje: Minden iskolában a példamutatást kellene előnyben részesíteni. Érdemes tanulói vezetőket választani, és bevonni őket minél több területen.
  • Az általános etika népszerűsítése: A sport és kultúra hasznos eszköz az iskolák kezében az olyan emberi alapértékek népszerűsítésére, mint a tolerancia, a különbözőség tisztelete és a fair play szellemisége.

Nevelési témák
Az olimpiai értékek alapján megalkotott öt nevelési téma:

  • az erőfeszítés öröme
  • fair play
  • egymás iránti tisztelet
  • kiválóságra törekvés
  • test, szellem és lélek egyensúlya

Ezek a témák könnyen beilleszthetők abba a célrendszerbe, amit az ifjúsági sport is követ.

A program a NOB honlapján ide kattintva magyarul is olvasható.

(MOB, MOA; fotó: NOB/OVEP, MOB)