Udvarhelyi Gábor, a hűség mintaképe

Udvarhelyi Gábor, a hűség mintaképe

2014. 05. 06.
Megosztás

Udvarhelyi Gábor Bay Béla-díjat vehetett át az emberi erőforrások miniszterétől edzői pályafutása elismeréseként a Magyar Sport Napja alkalmából, és ha valaki, akkor az MTK, valamint a párbajtőr-válogatott mestere rászolgált a kitüntetésre: tanítványai futószalagon szállították az érmeket az elmúlt évtizedekben.

A Kiemelt Edző Programban is részt vevő szakember mihelyst kézhez kapta szakedzői papírjait 1978-ban, munkához látott az MTK-nál, amelytől a mai napig nem szakadt el. Mikor arra kértük, sorolja fel eddigi kimagasló eredményeit, inkább bele sem kezdett, hanem mondott egy számot: hihetetlen, de 78, nagy versenyen szerzett éremmel büszkélkedhet több évtizedes edzői pályafutása nyomán. És hogy melyik számára a legkedvesebb?

„Az olimpiai aranyérmek mindig nagyon megdobogtatják az ember szívét, de azok mellett is rengeteg sikernek örülhettem a mögöttünk hagyott évtizedekben. Mindegyiknek megvan a maga története, és a mai napig büszkeséggel töltenek el” – fogalmazott a Magyar Olimpiai Bizottságnak adott interjúban Udvarhelyi Gábor.

Mint mindenkit, így a párbajtőr-válogatott szakemberét is érték kudarcok hosszú pályafutása során, de elégedetten állapítja meg, összességében meglehetősen sikeres karrier áll mögötte.

„Persze, a kudarcokat sem lehet megúszni. Azt például nagyon sajnáltam, hogy a párbajtőrcsapatból nem sikerült mindenkinek kijutnia a 2000-es olimpiára. Szerencsére Marsi Márk tőröző kisegített minket, így el tudtunk indulni Sydneyben, és végül hetedikek lettünk csapatban. Összességében ugyanakkor elmondhatom, a sikerek inkább túlsúlyban vannak edzői pályafutásom során, a dolgok egészét nézve nem lehetek elégedetlen amiatt, amit elértem.”

A sikeres magyar szakembereket előszeretettel csábítják külföldre, Udvarhelyi Gábor azonban végig kitartott Magyarország mellett, és döntését cseppet sem bánta meg.

„Nagyon szeretem ezt az országot, eszem ágában sem volt továbbállni. Ide születtem, és mindig is úgy gondoltam, hogy idehaza kell alkotnom, az évtizedek során felhalmozott tudásomat a szülőföldemen kamatoztatnom. Családommal biztos anyagi alapokon élünk, ami jórészt a kiemelt edzői programnak köszönhető; semmiben sem szenvedünk hiányt. Jó érzés a világ legszebb fővárosában dolgozni.”

Ha már a Kiemelt Edző Programról esik szó, Udvarhelyi Gábor kiválónak tartja a kezdeményezést, de ezt leszámítva is optimistán látja a jövőképet.

„Valóban, a KEP lényegesen kiszámíthatóbbá teszi a magyar edzők megélhetését. A külföldi kollégáimnak említettem, mekkora összegek forognak Magyarországon a sportban, és egyszerűen nem hitték el. A régi rendszer tarthatatlan volt, valamit ki kellett találni, és ez a program tökéletes megoldásnak tűnik. A sportot, ezen belül a vívás utánpótlását is támogatja a SPORT XXI program, ami véleményem szerint a jövő záloga.”

Ami a jövőt illeti, nagyon komoly reményekkel várja az olimpiai ciklus második felét, illetve a riói játékokat.

„Amikor 1978-ban edzőként felvettem a fegyvert, akkor azt tűztem ki célul, hogy a férfi párbajtőrcsapat olimpiai bajnok legyen. Eddig két ezüst sikerült. Rio számomra nagyon fontos, de most az az elsődleges cél, hogy kvalifikáljuk magunkat az olimpiára. A második célkitűzés csak ezután kerülhet előtérbe.”

UDVARHELYI GÁBOR - NÉVJEGY
Születési hely, idő: Budapest, 1953. március 13.
Magasság, testsúly: 182 cm, 87 kg
Iskolai végzettség: főiskola (Testnevelési Főiskola, szakedző)
Kitüntetések, díjak: Kiváló Nevelőedző (1989, 1991), Magyar Érdemrend tisztikeresztje (polgári tagozat, 2000)
Mire a legbüszkébb: családjára, arra, hogy Magyarországon élhet és dolgozhat, illetve hogy edzőként a válogatottnál együtt dolgozhat korábbi tanítványaival, Kovács Ivánnal és Mincza-Nébald Ildikóval
Hobbi: a munkája, belföldi turizmus, gasztronómia, film, történelem, Margitszigeti Amatőr Sportklub
Edzői pályafutása: 1964-1974 Bp. Honvéd (öttusa), 1974-1978 Újpest (vívás), 1978- MTK, 1989- párbajtőr-válogatott
Legismertebb versenyzői: Mincza Ildikó, Nagy Tímea, Király Hajnalka, Tóth Hajnalka, Hormay Adrien, Kulcsár Krisztián, Kovács Iván, Imre Géza, Rédli András, Somfai Péter
Eredményei: 1991. Eb: 1. csapat Mincza Ildikó, Eb: 1. Kovács Iván; 1992. olimpia: 2. csapat Kovács Iván, Kulcsár Krisztián; 1995. Eb: 1. Nagy Tímea, 1995. vb: 1. csapat Nagy Tímea, Király Hajnalka; 1997. vb: 1. csapat Nagy Tímea; 1998. vb: 1. csapat Kovács Iván, Eb: 1. csapat Kovács Iván; 1999. vb: 1. csapat Nagy Tímea; 2000. olimpia: 1. Nagy Tímea; 2001. vb: 1. csapat Kovács Iván, Imre Géza; 2002. Eb: 1. csapat Tóth Hajnalka, Hormay Adrien; vb: 1. csapat Tóth Hajnalka, Hormay Adrien; 2004. olimpia: 2. csapat Kovács Iván, Imre Géza; 2006. Eb: 1. Kovács Iván, Eb: 1. csapat Kovács Iván, Imre Géza; 2007. Eb: 1. csapat Kovács Iván, Imre Géza; 2008. Eb: 1. Imre Géza, Eb: 1. Hormay Adrien; 2009. Eb: 1. csapat Imre Géza, Somfai Péter, Rédli András; 2010. Eb: 1. csapat Somfai Péter; 2013. vb: 1. csapat Rédli András

(Czövek Oszkár)