Két magyar a Top10-ben a világranglistán

Új szabályok január elsejétől

2013. 12. 05.
Megosztás

Véget ért az úgynevezett tesztidőszak, a Nemzetközi Judo Szövetség illetékes bizottsága ígéretéhez híven előrukkolt a január elsejétől érvényes új szabályokkal.

Akad közöttük néhány meglepő is, ilyen például a nők küzdelmi idejének csökkentése: jövőre az eddigi öt perc helyett négy percig tartanak majd a küzdelmek.

(Judoinfo-vélemény: a döntést nyilván azért hozták, hogy látványosabb legyen a judo. Arra azonban biztosan nem ösztönöz, hogy még jobb kondiba kerüljenek a versenyzők, no és hol az egyenjogúság!? A sportágak túlnyomó többségében a nők ugyanolyan hosszú mérkőzéseket vívnak, távokat teljesítenek, mint a férfiak, s a ritka kivételnek tekinthető teniszben is szóba került már, hogy a Grand Slam-tornákon a nők is három nyert szettre játsszanak, akár a férfiak. A judotornák nagy részén a nők egyébként is kevesebb mérkőzést vívnak, mint a férfiak, ez sem indokolja az idő csökkentését. Ha egy átlagos tv-néző megkérdezi, miért rövidebb a nők meccse, milyen választ adjunk?)

Várható volt, hogy a fojtás szabályait is tisztázzák majd: tiltott technika lesz a jövőben az ellenfél övével, a judogi alsó részével, illetve az ujjakkal fojtani – a ritkán alkalmazott fojtástechnikákkal egészen a világbajnoki címig menetelő izraeli Yarden Gerbi fogásait 2014-ben már tilos lesz alkalmazni.

(Judoinfo-vélemény: a döntés elfogadható, fő a versenyzők biztonsága. Csak az kerül hátrányba, aki a vb-n felbuzdulva ráállt a Gerbi-féle technikák gyakorlására.)

A legfontosabb változások közé tartozik a véletlenszerű mérlegelés: az új regulák szerint megmarad a küzdelmek előtti estén tartott mérlegelés, de a verseny napjának reggelén véletlenszerűen mérhetik a judósokat, a súlyhatártól való eltérés nem lehet több öt százaléknál (vagyis a 100 kilogrammos súlycsoportban indulók a verseny reggelén sem lehetnek 105 kilónál nehezebbek – természetesen judogi nélkül).

(Judoinfo-vélemény: a döntés elfogadható, így jobban behatárolható a fogyasztás mértéke. A szabály végrehajtatását azonban pontosítani kell, a „véletlenszerű” mérlegelés visszaélésekre ad lehetőséget.)

A fentieken kívül még jó néhány módosítás történt – a bírók semlegességéről; arról, hogy az edzők is megtekinthetik a vitás helyzetekről készült videofelvételeket (de óvásnak helye nincs); az ippon szigorúbb megítéléséről; a jukó pontosabb definíciójáról; a híd-helyzetről; a sidó megítéléséről; az alibi támadásokról; a földharctechnikákról; az üdvözlésről; az ifjúságiaknál alkalmazandó mérlegelésről; a doppingvétségről; a judogi ellenőrzéséről; a junior és ifjúsági, illetve a bíró világranglista bevezetéséről –, ezekről részletesen a Magyar Judo Szövetség bíró bizottságának összefoglalójában itt olvashatnak.

(Forrás: judoinfo.hu)