Tizenöt nyelven szólíthatják meg a magyar önkénteseket a hétvégi FINA Gála külföldi vendégei

Vasárnap Budapesten dől el, ki rendezheti a 2021-es FINA vb-t

2016. 01. 30.
Megosztás

A sors iróniája, hogy vasárnap délelőtt éppen abban a városban – a magyar fővárosban – születik döntés a 2021. évi FINA világbajnokság színhelyéről, amelyik 2013-ban egyszer már kiérdemelte ugyanennek a versenynek a rendezési jogát. Magyarázni nem kell az okát: a nyertesnek kihirdetett Budapest - karöltve Balatonfüreddel - nem sokkal később lépett egy merészet, és a visszatáncoló Mexikó helyett beugorva, ezzel pedig a maga felkészülését négy évvel megkurtítva, a 2017-es „komplex” világbajnokság lebonyolítását vállalta magára. Ennek az előkészületei folynak jelenleg a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumot vezető Seszták Miklósnak, a szervező bizottság elnökének, valamint Gyárfás Tamás társelnöknek az irányításával.

Milliárdosok a szorítóban

„Akár öldöklőnek is nevezhetném azt a versenyfutást, illetve a maga nemében egyedülállónak számító ázsiai „háziversenyt”, amelynek a Japánt képviselő Fukuoka, a 2011-es FINA világbajnokság egykori házigazdája, a 2014-es nyári ifjúsági olimpiai játékokat sikerrel megrendező kínai Nanjing, valamint a két évvel ezelőtti rövidpályás világbajnokságnak otthont adó katari Doha a résztvevői. A pénzvilág dollármilliárdos óriásai küldték a ringbe a rendezésre áhító városaikat, és nekünk magyaroknak ilyenkor kell igazán büszkék lennünk arra, hogy mi már páholyból figyelhetjük a küzdelmüket, mert kis országként is megnyertük a magunk csatáját. Ez pedig már önmagában is elévülhetetlen sportdiplomáciai sikernek számít, igaz, a neheze még hátravan. A mostani pályázók minden megengedhető eszközt bevetve lobbiztak, és a FINA is büszke lehet arra, hogy a legnagyobb sporteseménye milyen értéket és vonzerőt képvisel. Fukuoka, Nanjing és Doha alkalmassága megkérdőjelezhetetlen, és ez nem csupán a színhelyeket végiglátogató Cornel Marculescunak, a FINA ügyvezető igazgatójának a minősítése, hanem a nemzetközi szövetség, valamint együttműködő partnere, a Dentsu marketingügynökség szakembereinek a kikristályosodott véleménye is” – nyilatkozta a vasárnap délelőtti szavazásban résztvevő Gyárfás Tamás, a FINA alelnöke, a Magyar Úszó Szövetség elnöke a Telekom Sporthír Szolgálat munkatársának.

Kettőt egy csapásra?

A magyar sportdiplomata arra is felhívta a figyelmet, hogy a FINA Bürójának 23 szavazásra jogosult tagja - köztük Julio C. Maglione, a FINA uruguayi elnöke – valószínűleg „egy ültő helyében” a 2023-as világbajnokságot is oda fogja ítélni az említett hármas egyikének, de csak azt követően, hogy a 2021-es színhelyről már döntöttek.

„Olyan erősek és eltökéltek a pályázók, hogy közülük kettőt is érdemesnek tarthat a FINA egy olyan világbajnokság megrendezésére, mint amilyenre mi magyarok vállalkoztunk. Nagyon bízom abban, hogy hibátlan lebonyolítással magasra emeljük a mércét az utánunk következők előtt” – hangsúlyozta Gyárfás Tamás.

(Telekom Sporthír Szolgálat/Szalay Péter, fotó: MTI/Kovács Anikó)