Visszavonult a londoni olimpiai bajnok tornász, Berki Krisztián

2021. 02. 04.

Berki Krisztián olimpiai, háromszoros világ- és hatszoros Európa-bajnok tornász, a Magyar Olimpiai Bizottság Sportolói Bizottságának tagja csütörtökön bejelentette visszavonulását a Magyar Torna Szövetség (MATSZ) online sajtótájékoztatóján. A sportoló az évek óta tartó vállsérülésével indokolta döntését. Magyar Zoltán, a szövetség elnöke bejelentette, hogy a 35 esztendős sportember a szövetség sportigazgatójaként tevékenykedik tovább.

Magyar Zoltán és Sivadó János után ő a harmadik magyar tornász, akiről a nemzetközi szövetség tornaelemet nevezett el - 2016-ban - lólengésben.

Berki Krisztián a KSI SE versenyzőjeként 2002-ben nyerte első felnőtt magyar bajnoki aranyérmét, a junior Európa-bajnokságon pedig második lett lólengésben. Addig hat szeren tornázott, de egy bokasérülés miatt lólengés-specialista lett. Első sikereit 2004-ben érte el a felnőtt nemzetközi mezőnyben: Rio de Janeiróban világkupa-versenyt nyert, a ljubljanai Európa-bajnokságon pedig bronzérmes lett. Legutóbb a 2017-es kolozsvári kontinensviadalon állt rajthoz, ahol ezüstérmet szerzett, ám ezt követően megsérült a válla, amit eddig öt alkalommal kellett megoperálni.

Berki Krisztián felidézte, minden vágya az volt, hogy egy versenyen búcsúzhasson el a közönségtől és a pályafutásától, de a válla nem bírja tovább a terhelést. „Nagyon sokszor elmentünk a maximumig, vagy még azon is túl, hiszen a vállam lassan két éve olyan állapotban van, hogy az orvosok is azt mondták, hogy nem fogom tudni terhelni. A civil életben tökéletesen elvagyok vele, de az élsportra már nem alkalmas. Hosszú időbe telt, hogy ezt elfogadjam" – nyilatkozta. Leszögezte, nincs miért panaszkodnia, nem lehet benne szomorúság, a jövőben pedig más szerepkörben szeretné segíteni a tornasportot. Ennek érdekében tavaly diplomát szerzett a Debreceni Egyetem sportszervezés szakán.

Pályafutása csúcsának a 2012-es londoni olimpiát nevezte, ahol aranyérmet nyert, de megemlítette, hogy a szívéhez legközelebb a 2005-ös debreceni Európa-bajnokság áll. Elárulta, 15 éves korában fogalmazódott meg benne először, hogy olimpiai bajnok akar lenni, de a sajtótájékoztatón felidézte, hogy a 2008-as pekingi, a 2016-os Rio de Janeiró-i, és az idén nyárra halasztott tokiói ötkarikás játékokra sem jutott ki.

Kovács István – aki 1993 óta volt Berki edzője – úgy fogalmazott, versenyzője nagyon nyugodt volt és nagyon fegyelmezetten betartotta az edzői utasításokat, megbízott benne, és amit mondott neki, azt mindig megpróbálta megcsinálni, ez volt a sikerei titka.

Dr. Magyar Zoltán, a Nemzet Sportolója elmondta, biztos benne, hogy Berki sportigazgatóként nagyon sokat tud segíteni a szövetségben, és a neve, illetve a hozzáállása nagyot fog lendíteni a magyar tornasporton. „Abban is biztos vagyok, hogy mindannyiunk számára nagyon előnyös lesz a fiatalsága, a motiváltsága és a tudása. Ez a státusz nagyon összetett. Van egy munkaköri leírása, de már mondtam Krisztiánnak, hogy ennél sokkal többet kell csinálnia" – fogalmazott a MATSZ elnöke, a MOB elnökségének tagja.

Berki Krisztián erre úgy reagált, hogy új pályafutás kezdődik számára, ami talán még több kihívást tartogat, mint a sportolói karrierje, hiszen az összes szakágra rá kell látnia „Nagyon várom a közös munkát és a feladatokat, hiszen sokszor elmondtam, hogy szeretnék a sportág közelében maradni. Továbbra is mindent megteszek, hogy a magyar tornasport a megérdemelt helyén legyen" – nyilatkozta.

Berki Krisztián már az előző ciklusban is tagja volt a Magyar Olimpiai Bizottság Sportolói Bizottságának.

„Nagyon köszönöm mindenkinek, hogy mellettem állt ez alatt a 32 év alatt. Úgy érzem, a sérüléseim ellenére nincs miért szégyenkeznem, nagyon teljes volt a pályafutásom, és talán nem nagyzolás azt mondani: ilyen pályafutást kívánok minden sportolónak. Sokan kérdezték, mióta érlelődött bennem ez az egész. Összesen öt vállműtéten vagyok túl, mindegyik után elkezdetem újra edzeni, sőt, a 2019-es stuttgarti vb-n indulni is szerettem volna, de az utazás előtt megint megroppant a vállam, újabb műtét jött. A 2019-es év végén nem tudtam volna kimondani, hogy vége, folytattam a felkészülést. A 2020-as év sok mindent befolyásolt, rengeteget gondolkoztam. A mersini torna Eb-n láttam a srácokat, hogy halmozzák az érmeket, a jobbnál-jobb szerepléseket, akkor fogalmazódott meg bennem, hogy jó kezekben vannak a fiúk, megvannak nélkülem, és már nem feltétlenül tudom felvenni a versenyt. Végezetül: nem lehetek elég hálás Kovács Istvánnak, az edzőmnek, aki minden egyes rezdülésemet ismerte, ismeri, tudja, hogy mikor, mire van szükségem, nélküle egészen biztos, hogy nem lehetnék itt. Nagy izgalommal tölt el, és nagy kihívás is egyben, hogy továbbra is a torna mellett maradok, és sportigazgató lehetek” – mondta London olimpiai bajnoka.

(MTI, MOB, MATSZ; fotó: MTI/EPA/Georgi Licovszki, Kovács Tamás, MOB/Szalmás Péter)