MOA Vándorgyűlés: emlékezés és ismerkedés a várossal

Zsivótzky Gyula emléke Lausanne-tól Sikátorig

2015. 11. 21.
Megosztás

Az olimpiai bajnokunk nevét viselő kör egyik kiemelkedő rendezvénye évről évre a Zsivótzky Gyula Emléknap, amely ünnepi eseményeinek ezúttal is a sikátori kultúrház adott otthont. Kalapácsvetőnk életútjának mexikói diadala októberi időpontjához közeli napot választva tisztelegnek ily módon minden esztendőben a helyiek és vendégeik. Az idén ebben némi csúszás azért következett be, mert a Magyar Olimpiai Akadémia az elmúlt hónapban gazdag programot kínált az olimpiai köröknek, s ebből a „Zsivótzkysok” sem maradtak ki.

Az emlékülés résztvevői nagy kíváncsisággal várták a MOA október végi tanulmányútjáról szóló tájékoztatót és az azt kísérő vetítést. Mint arról a honlapon korábban közzétett tudósítás is beszámolt, az akadémia küldöttsége ötnapos túrája keretében eljutott a Nemzetközi Olimpiai Bizottság székhelyére, s természetesen felkereste az ottani Olimpiai Múzeumot is. A több más, olimpiai vonatkozásokkal bíró helyszínt (Innsbruck, St. Moritz, Chamonix, Vaduz) is érintő lausanne-i utazás képei az ülés résztvevőiben közös emlékeket is felelevenítettek, amelyeket igyekeztek megosztani valamennyi érdeklődővel. A MOA utazó csapatában ugyanis a sikátori kör néhány tagja is helyet kapott, s az azóta nap mint nap emlegetett túrán majdnem teljes létszámban ott voltak az emlékülésre érkezett vendégek, dr. Jakabházyné Mező Mária, a MOA főtitkára, Zsivótzky Gyuláné Komka Magdolna olimpikon magasugrónk, Sákovicsné Dömöky Lídia olimpiai bajnok tőrvívónk, Győr Béla, a MOA Tanácsának, valamint a MOB Emlék- és Hagyományőrző Bizottságának tagja és Veres Vince, a MOB Hagyományőrző Munkacsoportjának tagja.

Dr. Printz János, az olimpiai kör elnöke utalt arra, hogy a két helyszínt és eseményt a bajnokunkra való emlékezés is összeköti. Az Olimpiai Múzeum látogatói előtt egész nap pergő filmkockák egyik képsora ugyanis éppen Zsivótzky Gyula dobását idézi fel.

Az ülés ünnepélyes pillanatai a Zsivótzky Gyula Emlékdíj átadásával zárultak. A négy évvel ezelőtt alapított elismerésben ebben az évben dr. Tóth Ferenc részesült, aki évtizedek óta aktívan részt vesz a MOA munkájában, s a Zsivótzky Kör felügyelő bizottságának elnökeként, bár ezáltal csak az elmúlt esztendőkben vált „sikátorivá”, az egyesület tevékenységéből és képviseletéből is kihagyhatatlan.

Délutáni programként az ülés résztvevői felkerekedtek, vonatra ültek, hogy Porva-Csesznekre megérkezve közös sétát tegyenek a Cuha-patak mentén. A Bakony ehhez minden kelléket biztosított: az őszi hangulatot árasztó, színekben pompázó erdőt, a sziklákat – alagutakkal , az inkább száguldó, mint csörgedező patakot, no meg az izgalmakat.

A vidám kiránduló társaság ugyanis lelkesen számolta, hogy az ide-oda kanyargó turistaútnak köszönhetően hány alkalommal kell átkelni a bővizű Cuhán, annak ingatag és csúszós kövein és más biztonságosnak látszó kapaszkodóin. A Vigh Domonkos alelnök által irányított öt kilométeres csapatmunka így végül kalandtúrává vált, amelynek végére szinte senki nem maradt szárazon.

Mindez természetesen nem szegte a résztvevők kedvét, s a nap végén egyre több szó esett az egyesület még reggeli órákban tartott közgyűlésén megerősített programjának következő eseményeiről, amelyek előkészítésében és szervezésében az aznap megválasztott új titkárként Vighné Kemény Teréz működik majd közre.

(MOA/PJK, fotó: Krajczár Balázs)