Csapatvezetői szemle, avagy erre számíthatunk jövőre Tokióban

Csapatvezetői szemle, avagy erre számíthatunk jövőre Tokióban

2019. 08. 22.
Megosztás

Kevesebb, mint egy évvel a tokiói játékokat megelőzően csapatvezetői szemináriumra került sor a japán fővárosban. A Magyar Olimpiai Bizottságot Vékássy Bálint főtitkár és Dósa Viktória csapatvezető képviselte.

A háromnapos találkozóra a 206 nemzeti olimpiai bizottság delegáltjai, valamint a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) és a Nemzeti Olimpiai Bizottságok Szövetségének (ANOC) képviselői voltak hivatalosak.

A szervezők egy sportolóközpontú olimpia létrehozására törekednek, terveiket pedig a szemináriumon ismertették. Vékássy Bálint elmondása szerint az interaktív előadások középpontjában az olimpiai működést segítő legfontosabb témák álltak: a versenyhelyszínek, a falvak, az étkezés, a szállítmányozás, az utazás (érkezések, távozások), a helyszíni személyszállítás, az akkreditáció, a nevezés, a jegyértékesítés, a ceremóniák, az önkéntesek, a biztonság, az informatika, a távközlés, az eszközbérlés, az egészségügyi háttér és a doppingellenes harc.

A szeminárium résztvevői az előadásokon túl olimpiai helyszíneket is látogathattak. A MOB főtitkára arról számolt be, hogy a magyar csapat képviselői a Nippon Budokant (judo és karate), a Tokyo International Forumot (súlyemelés), a Camp Osakát (sportlövészet), a Musashino Forest Sport Plazát (tollaslabda), az Imperial Palace Gardent (gyaloglás, maraton) és a Tokyo Aquatics Centert (úszás, műugrás, szinkronúszás) tekintették meg személyesen. Delegációnk tagjai ezen felül a Tokió Stadionba (rögbi, öttusa, labdarúgás) és az Új Nemzeti Stadionba (nyitó- és záróünnepség, atlétika, labdarúgás) is betekintést nyerhettek, valamint a tokiói magyar nagykövetség segítségével a kerékpáros és a vitorlás falvakat is meglátogathatták, melyek a központtól távolabb helyezkednek el.

A csapatvezetőket mindezek mellett először engedték be az olimpiai faluba, amely bár csak októberben kerül átadásra, demonstráció céljából már bejárható. Érdekesség, hogy a faluban „origami-ágyakat” találhatunk, melyek a fenntarthatóság jegyében kartonpapír alapúak, teherbírásuk pedig 200kg. Az ezekhez tartozó matracokat egy helyi cég gyártja majd, keménységüket pedig igyekeznek mindenkinek személyre szabni.

A környezetvédelem egyébként is a játékok egyik központi témája: az érmektől a dobogóig szinte minden újrahasznosított anyagokból készül majd, a helyszínek legnagyobb része pedig ideiglenes, vagy már korábban létrehozott létesítmény lesz.

A felkelő nap országa eddig három alkalommal adott otthont ötkarikás játékoknak: 1964 nyarán Tokió, 1972 és 1998 telén pedig Szapporo, illetve Nagaszaki volt a házigazda. A 32. nyári olimpiára 2020. július 24. és augusztus 9. között kerül majd sor a japán fővárosban.

2019. július 29-én a hazai jegyértékesítés is elindult a játékokra. A belépőket az olimpiajegy.hu weboldalon lehet megvásárolni, mely a tokiói olimpia hivatalos magyar jegyértékesítő platformja.

(MOB)