Fogadalmat tettek a nanjingi ifi olimpikonjaink

Fogadalmat tettek a nanjingi ifi olimpikonjaink

2014. 07. 31.
Megosztás

Letették az esküt a nanjingi II. Nyári Ifjúsági Olimpiai Játékokra utazó magyar sportolók csütörtökön.

A fogadalom szövegét két kiváló úszónk, az első ifi olimpián két aranyérmet szerző Kapás Boglárka és London olimpiai bajnoka, Gyurta Dániel mondta elő.

Az ünnepségen beszédet tartott Borkai Zsolt, és a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke hangsúlyozta:

„Egy sportoló életében vannak olyan kivételes pillanatok, amelyekre örökké emlékezni fog, és ilyen lesz nektek ez a mostani fogadalomtétel is” – fogalmazott, egyúttal hozzátette: „A kemény munka előbb-utóbb meghozza gyümölcsét, és ennek köszönhető az is, hogy rövidesen Nanjingban képviselhetitek Magyarországot és a magyar sportot.”

Borkai Zsolt kiemelte, reményei szerint a Kínában rajthoz álló magyar sportolók rövidesen a „nagy” olimpián is megmérethetik magukat, és többüknek már két év múlva Rio de Janeiróban is szurkolni szeretne.

A MOB elnöke köszönetet mondott a magyar sportban működő műhelyeknek, ahol a fiatal sportolókat kinevelték, a magyar kormánynak a komoly anyagi és erkölcsi támogatásért, továbbá a szervezésben részt vett MOB-os kollégáinak, valamint a sajtó munkatársainak.

A fogadalomtételen – amelyen jelen volt Schmitt Pál, a MOB tiszteletbeli elnöke, a NOB tagja is – felszólalt a Kínai Népköztársaság magyarországi nagykövete, Hsziao Csien, aki megragadta az alkalmat, hogy méltassa a magyar sportot.

„Magyarország számtalanszor bizonyította, hogy mérete ellenére a sportnagyhatalmak közé tartozik, és rendre az éremtáblázat elején végez a világversenyeken. Remélem, ez a jó sorozat Nanjingban is folytatódik” – kívánt sok szerencsét hazánknak, és magyarul megjegyezte: „Kicsi a bors, de erős!”

Hsziao Csien kifejezte örömét, hogy Magyarország és Kína számos területen szorosan együttműködik, így a sportban is. Ennek alátámasztására megemlítette, hogy a kínai futballválogatott első külföldi szövetségi kapitánya is magyar volt az ’50-es évek végén: Ember József.

A diplomata Nanjingról elmondta, Kína gazdasági fővárosának tekinthető, és aki odalátogat, az később kellemes emlékekkel gondol vissza rá – ezt kívánja a magyar küldöttség valamennyi tagjának is.

A MOB ezúton is köszöni a kínai nagykövetségnek, hogy segített berendezni a termet kínai motívumokkal a fogadalomtételhez, illetve hogy hozzájárult a műsor színesítéséhez különböző harcművészeti előadásokkal.

A beszédeket követően letették az esküt ifjúsági olimpikonjaink, akiket egy-egy kimagasló eredményeket elért sportolónk vezetett fel a színpadra.

A kísérők között volt:

Szabó Bence, a MOB főtitkára, aki 1988-ban Szöulban és 1992-ben Barcelonában is aranyérmet nyert előbb csapatban, majd egyéniben;

Fábián László, a MOB sportigazgatója, aki az 1988-as olimpián ért fel a csúcsra az öttusacsapattal;

Hammerl László sportlövő, a Nemzet Sportolója, Tokió bajnoka;

Kovács Katalin háromszoros olimpiai bajnok kajakozó, aki a közelmúltban adott életet lányának, és édesanyaként első hivatalos szereplését vállalta;

Kovács „Koko” István, Atlanta olimpiai bajnok ökölvívója, megannyi világbajnoki cím és rangos elismerés birtokosa;

Kovács Antal, aki Barcelonában lett aranyérmes, s aki sportvezetőként és a MOB elnökségi tagjaként azért dolgozik, hogy a judosport a jövőben is szép számban szállítsa a sikereket;

Berki Krisztián, London olimpiai bajnok tornásza, aki várhatóan Rio de Janeiróba is a végső győzelem reményében utazik;

Gyurta Dániel, aki szintén Londonban ünnepelhetett aranyérmet, és aki Kapás Boglárkával az eskütétel szövegét előmondta;

Horváth Gábor kétszeres olimpiai bajnok (Sydney, Athén) kajakozó;

Vörös Zsuzsanna öttusázó, aki 2004-ben Athénban ért a csúcsra;

Csernoviczki Éva judós, akinek a nyakába bronzérmet akasztottak két éve Londonban;

Klampár Tibor, a legendás asztaliteniszező, aki Szöulban csípett meg egy negyedik helyet;

és Zsivóczky Attila korábbi kiváló tízpróbázó.


Az eskütételen Gergely István kétszeres olimpiai bajnok vízilabdázó átadta az olimpiai bajnokok nemzeti színű zászlaját a nanjingi csapattag Halász Bence kalapácsvetőnek.

Az ünnepséget különböző előadások színesítették, fellépett többek között Szász Kitti freesytle-világbajnok, a By the Way együttes, Biga zenész-énekes és a Master Dance tánciskola.

A fogadalomtétel után az augusztus 10-én Nanjingba induló magyar küldöttség megtartotta első csapatgyűlését dr. Nagy Zsigmond, a nanjingi csapat vezetőjének, a MOB nemzetközi igazgatójának vezetésével.

Az augusztus 16. és 28. között rendezendő ifjúsági ötkarikás játékokon 204 ország sportolói vesznek részt. Magyarországot 16 sportágban 26 fiú és 31 lány sportoló képviseli a 15-18 éves fiatalok világeseményén.

A legnépesebb csapattal az atléták büszkélkedhetnek, tízen is ott lesznek a multisporteseményen. Utánuk az úszók és a kosárlabdázók következnek, egyaránt nyolc-nyolc fővel. Utóbbiak révén egyébként csapatsportágban Magyarország most először vehet részt az ifjúsági olimpián.


Bővebb információ a magyar csapatról: ITT

(Czövek Oszkár, fotók: Szalmás Péter)