Folytatódtak a bizottsági beszámolók az ANOC-közgyűlésen, Robin Mitchell maradt az elnök

Folytatódtak a bizottsági beszámolók az ANOC-közgyűlésen, Robin Mitchell maradt az elnök

2022. 10. 20.
Megosztás


Többek közt a pekingi téli és párizsi nyári olimpia, a nemi egyenlőség és egészségügyi kérdések is napirenden voltak a Nemzeti Olimpiai Bizottságok Szövetsége (ANOC) szöuli, 26. közgyűlésének második napján. A NOB beszámolójából elhangzott, hogy a nehéz gazdasági helyzet és a koronavírus-világjárvány idején is feladatuknak érzik az olimpiai események szervezőinek támogatását. Tisztújítást is tartottak: az elnök továbbra is Robin Mitchell.

Az esemény megnyitóján 187 nemzeti olimpiai bizottság képviselői vettek részt személyesen, 16-an online kapcsolódtak a munkába. A szerdai nyitónap – amelyen Thomas Bach NOB-elnök is felszólalt – beszámolója ide kattintva olvasható.

Csütörtökön tisztújításra is sor került. Az ANOC honlapja szerint 184 nemzeti olimpiai bizottság képviselője titkosan voksolt, a szervezet közgyűlése egyhangúlag a korábbi elnököt, a Fidzsi-szigeteki NOB-tag Robin Mitchellt választotta a 2026-ig terjedő időszakra is vezetőjüknek. Az alelnök H.E. Sheikh Joaan bin Hamad Al-Thani sejk lett.

A második munkanap témáit Fábián László, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára ismertette, ezeket az alábbiakban mutatjuk.

Az ANOC közgyűlése előtt is bemutatkozott a 2024-es párizsi olimpia szervezőbizottsága, melynek tagjai az előkészületekről adtak tájékoztatást. A MOB vezetői folyamatos kapcsolatban állnak a szervezőkkel, a közelmúltban Fábián László és dr. Bartha Csaba sportigazgató, a napokban Tóth Anita kommunikációs igazgató látogatott el a francia fővárosba; a következő szeminárium időpontja 2023 július 15-19. lesz.
Beszámoltak az idei, pekingi téli játékok szervezői is, akik számokkal is igazolták tapasztalataikat. Pekingben 5 helyszínen támaszkodtak megújuló energiaforrásokra, 7 új versenyszámot emeltek a programba úgy, hogy nem került ki egy sem ezek helyett, a versenyzők 45%-a volt női sportoló. 300 millió kínai érdeklődőből 58 %-uk sikeresnek ítélte meg az olimpiát, 54 %-uk pozitív örökségnek gondolja az eseményt, 74 % végig figyelemmel is kísérte a versenyeket. Világszerte több mint 2 milliárd nézőből 713 millióan a médiapartnereken keresztül, 68 millióan pedig – 3.2 milliárd letöltéssel – online követték az eseményeket. A versenyzők 83 %-a jónak vagy nagyon jónak értékelte a szervezést, 82 % jónak minősítette a verseny- és edzéshelyszíneket. A NOB ide vonatkozó cikke angol nyelven itt olvasható.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság feladatának tartja, hogy a nehéz gazdasági helyzetben, az energia- és élelmiszerválság közepén, a Covid-járvány jelenlétében, a magas inflációs környezetben továbbra is támogassa a rendezőket. Ennek egyik alapja az Agenda 2020+5 reformprogram, melynek egyik fő mondanivalója az optimalizálás és egyszerűsítés többek közt a költségek, a kockázat, a fenntarthatóság, pontosság területein. Ezt segítheti például a digitalizáció, a szolidaritás vagy a gazdasági fenntarthatóság. A NOB részéről beszámoló hangzott el még az Olympic Solidarity munkájáról, a marketing-tevékenységről, aminek egyes részeit a sportolói bizottság tagjai prezentáltak.

Az ANOC Sportolói Bizottságának tagja tájékoztatott, hogy minden ANOC-bizottságban jelen vannak, így első kézből értesülhetnek a különböző területek aktualitásairól, illetve minden testületben képviselhetik sportolótársaikat.
A Kulturális és Oktatási Bizottság elnöke, az orosz olimpiai bajnok vívó Stanislav Pozdnyakov – az Orosz Olimpiai Bizottság első embere – a helyszínen mondta el beszámolóját többek között a „Jövő olimpikonjai programról”, ahol a fiatalok találkoznak például a fair play eszmeiségével és az antidopping kérdéseivel, vagy éppen olimpiai bajnokokkal beszélgethetnek.
A nemi egyenlőséggel foglalkozó testület arról számolt be, hogy 2016-ban 10 % volt a nők aránya a közgyűlésben, most ez a szám közel 30 %-ra növekedett.
A marketingesek a brandépítésről beszéltek, és elmondták, hogy a kisebb olimpiai bizottságoknak igény szerint segítséget nyújtanak a social média felépítésében. Hozzátették: a pekingi téli olimpia esetében 40 millió követőt mértek a közösségi felületeken.
Az egészségügyi kérdések között a Covid-kihívások és a fertőzöttek vizsgálata jelent meg kiemelkedő feladatként. A bizottság a WHO-val épített ki szoros kapcsolatot, az online antidopping-programjuk egyre sikeresebb, a WADA-együttműködésük gyümölcsöző. A már visszavonult versenyzők egészségi állapotáról készítettek felmérést közel 4 ezer versenyző bevonásával.
Az ANOC nemzetközi kapcsolatokért felelős testülete a NOB-bal és az UNESCO-val közös együttműködésről adott tájékoztatást; a közös gondolkodás a klímaváltozás, a nemi egyenlőség és az ifjúsági nevelési programokban, valamint a NOB 2020+5 programjában valósul meg.

Fábián László a MOB képviseletében szerdán az Indonéz, csütörtökön a Dél-koreai Olimpiai Bizottsággal írt alá együttműködési megállapodást.

(MOB; fotó: anocolympic.org)