25 éves a Csanádi Iskola

25 éves a Csanádi Iskola

2014. 06. 01.
Megosztás

Alapításának 25 éves évfordulóját ünnepelte pénteken a MOB Sportiskolai programjának egyik meghatározó intézménye, a Csanádi Iskola. A zuglói Őrnagy utcában rendezett eseményen a diákokkal és tanáraikkal sportvezetők, olimpiai bajnokok emlékeztek a névadóra, az alapítókra és a nagy elődökre, majd díjakat is adományoztak.

A „Csanádi” névadóünnepségét 1989. május 25-én tartották. Az intézmény megálmodója, címzetes igazgatója Schlegel Oszkár volt. Úttörő módon olyan iskolát teremtett, mely felvállalta a sportoló fiatalok oktató-nevelő munkáját. Az egykori Őrnagy utcai iskola – Schlegel Oszkár javaslatára – a magyar sportdiplomata, NOB-tag dr. Csanádi Árpád nevét vette fel.

A Csanádi Árpád Általános Iskola, Sportiskola, Középiskola és Pedagógiai Intézet a MOB rendszerén belül a közoktatási típusú sportiskolák közé tartozik, igazgatója Rabi Ferencné.

Az ünnepségen megkoszorúzták Csanádi Árpád, Schlegel Oszkár és Deák „Bamba” Ferenc emlékművét, majd a megemlékezést követően díjazták a legeredményesebb sportolókat, tanulókat.

A jubileumon a három korábbi kiváló sportember családtagjai is részt vettek.

Az eseményen külön köszöntötték Antal Márta ezüstérmes gerelyhajítót, Ambrus Miklós olimpiai bajnok vízilabdázót, Engi Klára olimpikon műkorcsolyázót, Gedó György olimpiai bajnok ökölvívót, Varga János olimpiai bajnok birkózót, Csom Sándor sakknagymestert, Faragó Tamás olimpiai bajnok vízilabdázót, Martinek János olimpiai bajnok öttusázót, Sákovicsné Dömölki Lídia olimpiai bajnok tőrvívót, Reviczkyné Köteles Erzsébet olimpiai bajnok tornászt, Sebestyén Júlia olimpikon műkorcsolyázót, Radó Lúcia olimpikont és Paján Viktor válogatott vízilabdázót; az iskolában található domborművek alkotóit, Fekete Gézát és Várhelyi Györgyöt, valamint Vad Dezső aranytollas újságírót. Az iskola jelenlegi tanulói közül a szocsi téli olimpia rövidpályás gyorskorcsolyázója, Liu Shaolin Sándor jelenleg is az iskola diákja.

Rabi Ferencné köszöntőjében elmondta, az iskola a diákok tudatos sportolóvá nevelését és oktatását vállalta fel, olyan fiatalokét, akik reményeik szerint magas szinten az élsport mellett kötelezték el magukat. Példaként Berki Krisztián tornászt, Kozák Danuta és Szabó Gabriella kajakost, valamint Lőrincz Tamás és Módos Péter birkózót emelte ki, akik a londoni olimpián is letették névjegyüket. „1989-óta 17 egykori tanítványunk lett olimpikon, 12-en világ-, vagy Európa-bajnokok.”

A „Csanádi” 2014-ben, a Sportiskolák Országos Szövetségének gáláján, tavalyi eredményei alapján az általános iskolai tagozat kategóriájában harmadik, a gimnáziumiban első helyezést ért el, megszerezve az ország legjobb sportiskolája címet.

„Az a nagyszerű tény, hogy elődeink iskolánk névadójának Csanádi Árpádot választották, egyben azt is jelenti, hogy elkötelezettséget vállaltunk az olimpiai mozgalom, az olimpiai eszme őrzése, ápolása és terjesztése mellett. Mi olimpiai iskola vagyunk, így természetesen fokozottan fontos az olimpiai tevékenységet összefogó Magyar Olimpiai Akadémia szerepe, mely többek között egyik fő feladatának tekinti azoknak az intézményeknek a támogatását, amelyek részt vesznek ennek a hagyománynak az őrzésében és ápolásában” – fogalmazott az igazgató, majd megköszönte az eseményen résztvevő dr. Jakabházyné Mező Mária MOA-főtitkárnak és Lehmann László, MOB Sportiskolai programvezetőnek a két szervezet szakmai és anyagi támogatását.

Az ünnepség előadója dr. Szabó Tamás, a MOB korábbi alelnöke, az NSK diagnosztikai központjának igazgatója volt. A sporttudós-sportvezető hangsúlyozta: „akinek van múltja, annak van jelene is – ez igaz a Csanádira”. Szabó Tamás egy ’73-as, görögországi történettel emlékezett Csanádi Árpádra, akivel egy akkori NOB-eseményen beszélgetve vették észre, hogy a más országok képviselői egyre csak gyűlnek körülöttük, tapasztalva a sport összetartó erejét. A sportvezető az iskola méltatása mellett arról is beszélt, hogy Zuglóban, Istvánmezőn jelentős sportlétesítmény-fejlesztések, beruházások vannak tervezve, ennek a „Csanádi” is a nyertese lehet hosszú távon. A NUPI egykori főigazgatója felidézte, milyen rögös utat jelentett az intézménynek a többszöri fenntartóváltás, de a szervezet ezeken az állomásokon is mindig túltette magát, amellett, hogy kinőtte magát egy sportszakmai központtá. A MOB korábbi alelnöke a sport és a közoktatás összhangjára is kitért, és az iskolában folyó szakmai munkát is méltatta.

A Csanádi-napon az elmúlt időszak kiemelkedő sportolóit, tanulóit is díjazták. Deák Ferenc-díjat Horváth László labdarúgó, Harangi Imre-díjat Nemesapáti Norbert ökölvívó, Cséfay Sándor-díjat Halász Henrietta kézilabdázó, Elek Ilona-díjat Szabó Nikolett fitneszversenyző, Kozma István-díjat Váncza Ivett birkózó, Schlegel Oszkár-díjat Gönczy Gergő kerékpáros, Csanádi Árpád-díjat Divéky Luca tornász vehetett át.

A szakmai együttműködésért emlékplakettet dr. Szabó Tamásnak és Lehmann Lászlónak ítélt az iskola.

Posthumus Csanádi Árpád-díjat adományoztak Schlegel Oszkárnak, az elismerést lánya, Nóra vette át. Az egykori testnevelő tanár, kézilabdaedző, címzetes igazgató a Csanádi Iskola megálmodója és megvalósítója. 1970-től 35 éven át tanított az Őrnagy utcai iskolában. Igazgató-helyettes, majd igazgatója volt az intézménynek. Az 1983-ban elhunyt Csanádi Árpád emlékének egyik legkövetkezetesebb ápolója volt. Az ő kezdeményezésére vette fel az iskola a sportdiplomata nevét 1989-ben, továbbá a tantermeket elhunyt olimpiai bajnokokról nevezték el, az élőket a nevelő munkát segítő helyettes osztályfőnöknek nyerték meg.

A rendezvényt az iskolában tanuló diákok produkciói színesítették.

Az ünnepség végén Engi Klára háromszoros olimpikon műkorcsolyázó megnyitotta az olimpiai formaruhákból álló kiállítást.

(MOB/Vasvári Ferenc)