Június 15-én ünnepli 50. születésnapját a négyszeres olimpikon Güttler Károly, Európa-bajnok, világbajnoki második és kétszeres olimpiai ezüstérmes úszó, edző, sportvezető.
Güttler Károly 1968-ban született Budapesten, gépésztechnikus édesapa és fodrász édesanya gyermekeként. Négyéves korában követte az Építők SC-nél úszó nővérét, így ő is a Margitszigeten kezdett el úszni. 1980-ban került Újpestre, ahol beindult a karrierje, és 1987-tól bekerült a válogatott keretbe is, sőt szeptemberben a strasbourgi Európa-bajnokságon is részt vett, ahol 100 méteres mellúszásban negyedik lett.
Ez további sikerek követték, hiszen mindössze 20 évesen elutazott az olimpiai csapattal a szöuli játékokra, ahol szintén 100 méteres mellúszásban ezüstérmet szerzett. A történethez hozzátartozik, hogy Güttler egy századmásodperccel maradt le a brit Adrian Moorhouse mögött, így részben keserű szájízzel utazhatott haza Dél-Koreából. A négy évvel későbbi barcelonai olimpián nem szerzett érmet, legjobb eredménye egy ötödik hely 200 méteren.
1993-ban a Budapesti Spartacus (ma Kőbánya SC) csapatához került, és ebben az évben a sheffieldi Európa-bajnokságon 1:00,95 perces világcsúccsal megnyerte a 100 méter mellúszást. Ekkoriban már a világ legjobb úszói között tartották számon, 1993-ban meg is választották a világ és Európa legjobb úszójának. 1994-ben a római világbajnokságról is hazahozott egy ezüstöt és egy bronzot (100, illetve 200 méteren), majd az 1995-ös bécsi Eb-ről is 3 ezüstéremmel tért haza.
Az 1996-os atlantai olimpián is az esélyesek közé tartozott, de ismét a második helyre szorult 200 méteren Rózsa Norbert mögött, aki a római világbajnokságon is jobbnak bizonyult nála mind 100, mind 200 méteren.
Az úszást azonban nem hagyta abba, az 1997-es sevillai Eb-n 100 méteren ezüstérmes, 1999 nyarán Isztambulban 50 méteren bronzérmes lett. A 2000-es sydney olimpián egyéniben már nem tudta megismételni korábbi sikereit, de a 4x100-as vegyes váltóval ötödik lett. A 2002-es berlini Eb-n elért harmadik helye az utolsó érmes helyezése nemzetközi versenyen.
1993-ban a Testnevelési Főiskolán szerzett edző- és sportmenedzser-diplomát. 1996-ban egy ideig sportboltot üzemeltetett korábbi edzőjével, Turi Györggyel közösen, 1998 októberében pedig a szintén olimpikon úszó Ágh Norberttel úszóiskolát alapított Újpesten. Azóta is a Güttler - Ágh Úszóiskola szakmai vezetője.
A 2004. évi nyári olimpiai játékokra – ötödik olimpiájára – készült, de 2003 novemberétől az ifjúsági úszóválogatott szövetségi kapitánya lett, így versenyzőként már nem indult az athéni olimpián. 2013 szeptemberében a szövetség nem hosszabbította meg az utánpótlás-kapitányi szerződését, így korábbi klubjának, a Kőbánya SC úszószakosztályának edzője lett.
Korábban tagja volt a Magyar Úszó Szövetség elnökségének, illetve a szervezet utánpótlás-bizottságának elnökeként is tevékenykedett. Szabadidejében, hobbijának élve, motoros kísérőként több alkalommal kerékárversenyen kísérte a nemzetközi mezőnyt.
Pályafutása elismeréseként 2015-ben beválasztották a magyar úszósport halhatatlanjai közé.
(MOB, fotó: MTI/Földi Imre, Németh Ferenc)