kötöttfogású_EB_2025

Lévai Levente és Losonczi Dávid is aranyérmes a birkózó Eb-n

2025. 04. 14.
Megosztás

A magyar küldöttség két arany-, egy ezüst és három bronzéremmel zárta a birkózó Eb-t. Sándorházi Vivien sporttörténeti bronzérme a tollaslabda Eb-n. Az alaposan megfiatalított férfi vízilabda-válogatott a világkupa Szuperfinálé harmadik helyén végzett. Kettős győzelem a brazilok ellen női kézilabda felkészülési mérkőzésen. Fábián Sára Ráhel hetedik a Buenos Aieres-i világkupán a légpisztoly versenyszámban. Kiesett a női jégkorong-válogatott az A osztályból. Kettős magyar győzelem az osztrákok ellen jégkorong vb felkészülési találkozón. Kerékpárosaink Európa országútjain több helyszínen. A női tenisz válogatott maradt az Európa/Afrikai zóna I. osztályban.

levai_dobogo
Róth Tamás

Birkózás. A felvidéki Somorján rendezték a sportág Európa-bajnokságát. A sort a szabadfogásúak csatározásaival kezdték, majd a nök és végűl a kötöttfogásúak következtek.

A szabadfogású küzdelmekben négy magyar versenyző jutott el a kisdöntőig, ahol Végh Richárd (97 kg) bronzérmet szerzett, Muszukajev Iszmail (70 kg), Kuramagomedov Murad (74 kg) és Bajcajev Vlagyiszlav (125 kg) az ötödik helyen végzett.

A hölgyeknél Szenttamási Róza (55 kg), Bognár Erika (59 kg) és Elekes Enikő (65 kg) a bronztalálkozót elveszítve végzett az ötödik helyen.

A kötöttfogásúak kitettek magukért, hiszen a hat magyar induló közül öten éremmel térhettek haza. Losonczi Dávid (87 kg) aranyérméről és Vitek Dárius (130 kg) bronzérméről már beszámoltunk. Az Eb befejező napján Lévai Levente (72 kg) nyakában is aranyérem csillogott. Az U20-as Eb-győztes Lévai Levente (72 kg, BHSE) hiába csak 19 éves és felnőtt világversenyes újonc, ehhez képest szombaton végigrobogott kőkemény ágán, s az i-re a pontot a világbajnok, Eb-2. francia Ibrahim Ghanem ellen tehette fel. Egyiptomi származású riválisa 2023-as belgrádi vb-aranyát épp egy másik honfitársunkkal, Fritsch Róberttel szemben szerezte, viszont kettejük eddig egyetlen meccsét két éve Dániában a legifjabb Lévai fivér (bátyjai a vb- és Eb-2. Zoltán, valamint a vb- és Eb-3. Tamás) nyerte. Ezúttal hatalmas csata zajlott a X-Bionic Sphere edzőközpont birkózásra remekül átalakított fedeles lovardájában, végig ifjú honfitársunk volt az aktívabb, de a számos érdekes bírói döntést követő videózás nem neki kedvezett. Szerencsére dobott vitathatatlanul 2 pontosat is, s a végén a 4-4 az ő győzelmét jelentette. A franciák még vitattak egy pontot a nagy kavalkádban, de végül hosszas számolgatás után kihirdették a végeredményt: Lévai Levente Európa-bajnok! Majd egy óra múlva megszületett a nemzetközi szövetség (UWW) hivatalos döntése, amellyel (rosszul számolt pontokra hivatkozva) két aranyérmest avattak, ketten állhattak a dobogó tetejére.

A vb-2., Eb-3. Szilvássy Erik (82 kg, Csepeli BC) a nem olimpiai súlycsoportok tavaly őszi tiranai világbajnoksága után újra finálét vívott nagy versenyen, mégpedig az általa az albán fővárosban 2-1-re felülmúlt, U23-as vb- és Eb-nyertes azeri Gurban Gurbanov ellen. Ezúttal viszont a rivális volt a jobb, kitolásokkal, passzivitási ponttal, mögé kerüléssel gyűjtötte össze a végül 6-0-s végeredményhez vezető pontokat.

A vb-ezüstérmes, olimpiai ötödik Szőke Alex (97 kg, ESMTK) a vigaszágon passzivitási ponttal, illetve egy-egy szép pörgetéssel és karberántásos levitellel 5-1-re verte a vb- és Eb-3. cseh Artur Omarovot, s máris készülhetett a bronzmeccsre egy még jobb Artur, az olimpiai, négyszeres világ- és hétszeres Európa-bajnok örmény Artur Alekszanjan ellen. Ám nem sokáig, mert a sportág egyik legnagyobb egyénisége sérülésre hivatkozva visszalépett a csatától, így a pestszenterzsébeti kiválóság megszerezte pályafutása első Eb-érmét.

A magyar kötöttfogású válogatott összességében szenzációs mérleggel, két arannyal, egy ezüsttel és két bronzzal zárta a somorjai Európa-bajnokságot.

A kötöttfogású versenyeket megtekintette Fábián László, a MOB főtitkára és Antal Dénes, a MOB ügyvezető igazgatója.

Sándorházi_bronz
fotó: Facebook, Magyar Tollaslabda Szövetség

Tollaslabda. Sándorházi Vivien a magyar tollaslabdasport történetének első egyéni Európa-bajnoki érmét megszerezve harmadikként végzett a dániai Horsensben zajló kontinensviadalon, miután két játszmában kikapott a szombati elődöntőben. Az esemény honlapja szerint a világranglistán 106. magyar játékos ellenfele a rangsorban 27. Kirsty Gilmour volt a négy között. Az Eb-ezüstérmes skót játékos 3-3 után három pontot nyert sorozatban, a játszma derekára pedig 11-6-ra eltávolodott. A szett második felében tovább nőtt Gilmour előnye, a játékrészt magabiztos, tízpontos előnnyel zárta. A második felvonás Sándorházi két pontjával indult, a skót ellenfél 6-5 után 9-6-ra ellépett a magyar bajnoktól. A négy-ötpontos különbséget a végjátékra hétpontosra növelte Gilmour, és bár 20-13 után két mérkőzéslabdát hárított Sándorházi, a skót végül lezárta a 35 perces elődöntőt.

waterpolo_2025
waterpolo.hu

Vízilabda. A magyar férfi válogatott a második divíziós tornát megnyerő Hollandia ellen kezdte meg a világkupa Szuperdöntőt Podgoricán.
Bár a hollandok végigbrusztolták a világkupa-negyeddöntőt, negyedről negyedre növelte a különbséget, ami a végére 10 gól lett: 21-11-re győzött a válogatott, azaz izgalommentes meccsen jutott a legjobb négy közé. Az első félidőben még teljesen kiegyenlített meccset játszott a magyar együttes a görögökkel az elődöntőben, a második félidőben viszont behorpadt a védekezés, elsősorban hátrányban. Az első tizenhat perc 8-7-jére 6-11 következett, így a hellének sima, 14-18-as győzelemmel vágtak vissza a bukaresti selejtezőn elszenvedett tízgólos vereségért.

A horvátok nem vacakoltak tovább a fiatalítással a bronztalálkozóra: a bukaresti tornához képest igencsak felvitték a korátlagot, mindkét mázsás centerük, Loncar és Vrlic is feltűnt a színen (38 és 39 évesen), újfent a 34 éves Marko Bijac állt a kapuban, a tizenötös keretükben csupán három 2000 után született pólós akadt (abból az egyik a cserekapus), míg nálunk nyolc játékosnál kezdődött 2-essel a születési évszám. Hatalmas csatában, ötméterespárbajban sikerült legyőzni a horvátokat a bronzmérkőzésen. Fantasztikus csapatmunkával lett meg a dobogó: 19-ből 12 hátrányt védekezett ki a magyar csapat, 14 gólunkat tíz játékos hozta össze az erre a tornára az összes rutinos pólósát újfent mozgósító olimpiai ezüstérmes ellen.

„Ez a torna, meg a bukaresti januárban egy kis lépcsőfok volt, de olyan, amit nem lehet átugrani, ha az a cél, hogy a 2027-es budapesti világbajnokságra, majd a 2028-as olimpiára egy valóban aranyesélyes csapat kovácsolódjon össze.” – mondta a szövetség honlapjának Varga Zsolt szövetségi kapitány.

A spanyol férfi vízilabda-válogatott megvédte címét a világkupában, ugyanis a podgoricai szuperdöntő fináléjában 16-14-re legyőzte a görög csapatot.

női_kezilabda
mksz.hu

Kézilabda. A magyar női válogatott két felkészülési mérkőzésen fogadta a brazil válogatottat. Az első találkozón Tatabányán már a mérkőzés elején ellépve, a második játékrészben a különbséget tovább növelve, végig fölényben kézilabdázva nyert négy góllal 31-27-re a női válogatott. A mérkőzést megelőzően a múlt csütörtökön tragikus hirtelenséggel 74 éves korában elhunyt Sterbinszky Amáliáról, minden idők egyik legjobb magyar kézilabdázójáról emlékeztek meg a helyszínen. Sterbinszky Amália, akit 2000-ben az Évszázad női játékosának is megválasztottak, olimpiai bronzérmes, világbajnoki ezüst- és bronzérmes, BEK-győztes, 11-szeres magyar bajnok, 9-szeres MK-győztes volt, a hazai női kézilabdázás legendás alakja 239-szer öltötte magára a magyar válogatott mezét.

Nõi kézilabda - Magyarország-Brazília
MTI, Illyés Tibor

A találkozó szünetében három volt válogatott játékos hivatalosan is elköszönt a nemzeti együttestől. Cirjenics-Kovacsics Anikó 143, Szucsánszki Zita 147, míg Tomori Zsuzsanna 191 alkalommal szerepelt a válogatott színeiben, legkimagaslóbb eredményüket pedig együtt érték el magyar válogatott mezben: 2012-ben bronzérmesek lettek a szerbiai Európa-bajnokságon. A három játékostól Ilyés Ferenc, a Magyar Kézilabda Szövetség elnöke, Vanyus Attila, a Győri Audi ETO KC tiszteletbeli elnöke, valamint Németh András és Elek Gábor korábbi szövetségi kapitányok búcsúzott.

ketten
mksz.hu

Szombaton zárt kapus mérkőzésen újabb győzelmet aratott a magyar válogatott Felcsúton Brazília ellen. A mieinknél Győri-Lukács Viktória, Klujber Katrin és Szöllősi-Schatzl Nadine ezúttal pihenőt kapott. Magyarország Herczeg, Szemerey (kapusok), Faluvégi 4, Faragó Luca 2, Faragó Lea 2 (1), Füzi-Tóvizi, Grosch 1, Kajdon, Kuczora, Kukely 1, Márton 2, Ogonovszky 1, Papp 1, Petrus 5, Simon 5, Szmolek 1, Varga, Vámos összeállításban nyert 25-20 arányban.

Fabian

Sportlövészet. Péni István világkupa sikereiről már beszámoltunk. Az ezen a héten befejeződött Buenos Aires-i vk női 10 m légpisztoly számában Fábián Sára Ráhel a hetedik helyen végzett 137 körrel a nők 10 méter légpisztoly versenyszámában. A győzelmet az indiai Suruchi Inder Singh szerezte meg 244.6 körrel, a második kínai Vej Csian 241.9 körrel, míg a harmadik szintén kínai Zsan Hszin Csiang 221 körrel zárt. A nyolcas döntőt jól kezdte Fábián Sára Ráhel, aki az első ötös sorozatban két nagy tízest is lőtt, és a második helyen állt, a folytatásban azonban visszacsúszott és végül hetedik lett. A fináléba egyébként 3 kínai mellett 1-1 indiai, dél-koreai, hongkongi, magyar és német versenyző került be. Az alapversenyben Fábián Sára Ráhel remekül lőtt és 579 körös (96, 97, 96, 99, 98, 93) teljesítménnyel hatodikként kvalifikálta magát a döntőbe. A másik magyar versenyző, a 25 méteren olimpiai bronzérmes Major Veronika 575 körrel a 12. helyen végzett. Mivel azonban az előtte lévők közül hárman is csak ranglistapontokért lőttek, így éppen hogy lemaradt a fináléról.

HUN_ger
icehockey.hu

Jégkorong. A magyar női jégkorong-válogatott visszaesett a divízió I-be, mivel 4-1-re kikapott Németországtól a Ceské Budejovicében zajló elitvilágbajnokság csoportkörének hétfői játéknapján, így nyeretlenül zárt. A magyarok csütörtökön Svédországtól és pénteken Japántól egyaránt 2-0-ra, vasárnap Norvégiától 3-0-ra kaptak ki, így már csak matematikai esélyük volt a bennmaradás kiharcolására. Az ötös csoportból a két utolsó kiesik, a legjobb három pedig a negyeddöntőben folytatja szereplését a kanadai, amerikai, cseh, finn, svájci ötössel együtt. A nemzeti együttesnek 109 kapura lövése, de csak egy gólja volt a négy mérkőzése alatt. Az utolsó meccs után Garát-Gasparics Fanni elmondta, egyelőre ő sem talál magyarázatot erre.

"Azt gondolom, megvolt a küzdőszellem, mindenki nagyon akarta, hogy jól szerepeljünk és meccseket nyerjünk. Lehet azt mondani, hogy ha pontosabban lövünk, akkor bemegy, vagy ha jobban zavarjuk az ellenfél kapusát, vagy ha hamarabb ott vagyunk a kipattanóra, vagy ha arra pattan a korong, amerre az ütőnk van. Ezeket most lehet találgatni, de nehéz mit mondani" - nyilatkozott a Nemzeti Sportrádiónak.

HUN_AUT
icehockey.hu

Az elitvilágbajnokságra készülő magyar férfi jégkorong-válogatott 5-1-re legyőzte pénteken Ausztriát Ajkán. A két csapat csütörtökön Székesfehérváron is megmérkőzött egymással, akkor 4-2-es magyar siker született. Majoross Gergely szövetségi kapitány együttese pénteken Győrben, szombaton pedig Szombathelyen fogadja Norvégiát, a felkészülés folytatásában pedig Dániát, Szlovéniát és Kanadát látja vendégül. Az elitvilágbajnokság herningi csoportjában május 10-én a német válogatott ellen játszák első meccsüket a magyarok.

Valter Attila
M4Sport

Kerékpár. Valter Attila a 40. helyen ért célba a Basz Kör hatodik, utolsó szakaszán, négy és fél perces hátránnyal. Így összesítésben a Team Visma kerekese a 27. helyen végzett közel 12 perces lemaradással. Összetettbeli helyezésével 16 UCI pontot gyűjtött.

Vas Kata Blanka az 53., Zsankó Petra pedig a 96. helyen ért célba a Párizs-Roubaix női országúti kerékpáros egynapos klasszikus viadalon. Ez volt az Észak Pokla néven is ismert észak-franciaországi verseny – amely az öt legnagyobb egynapos viadal, a Monumentumok egyike – ötödik kiírása a nők számára, korábban még nem tekert rajta magyar versenyző. Ezúttal viszont – akárcsak múlt hétvégén a flandriai körversenyen – mindkét magyar bajnok, a mezőnyversenyben címvédő Vas Blanka és az időfutam ob tavalyi aranyérmese, Zsankó Petra is ott volt a rajtnál. A viadal 148,5 kilométeres távján 17 kockaköves szakasz is volt, összesen mintegy 29 kilométer hosszúságban, s már az elsőn darabokra szakadt a mezőny, ekkor került a hátsó bolyba Zsankó és az olimpiai negyedik helyezett Vas is. Utóbbi csapattársai segítségével visszazárkózott az esélyesek csoportjára, hogy aztán dolgozni tudjon a világbajnok Lotte Kopeckyért és az Európa-bajnok Lorena Wiebesért. Kettősük 53 kilométerrel a cél előtt indult meg, kialakítva egy kisebb bolyt, ebben pedig már nem volt ott a magyar bajnok. Az utolsó húsz kilométerre a jó ütemben meginduló hegyikerékpáros olimpiai bajnok, az idén ismét az országútra koncentráló Pauline Ferrand-Prévot egyedül tekert elöl, egy perces előnyt szerzett, amivel később jól gazdálkodott, így a legendás roubaix-i velodromban már a célbaérés előtt ünnepelhetett. Ezzel első francia nőként diadalmaskodott a viadalon. Ferrand-Prévot – aki hegyikerékpárban, országúton, terepkerékpárban (cyclocross) és a murvás utakon rendezett gravelben is nyert már világbajnokságot – országúton 2015 nyara óta első győzelmét aratta. Vas közel tízperces lemaradással az 53., míg Zsankó 16 perc feletti lemaradással a 96. pozíciót szerezte meg.

Dina Márton tizenkettedik lett a Hainan körversenyen. A pénteki utolsó szakaszon a mezőnnyel ért célba 42.-ként, összesítésben viszont időjóváírással így is kilenc pozíciót javított – a procyclingstats.com eredményközlése alapján. A baszk Euskaltel-Euskadi magyar kerekese a csütörtöki negyedik szakaszon az ötödik helyen ért célba. A kínai versenyt az ukrán Kirilo Calenko nyerte. Dina 55 másodperccel maradt el tőle.

Tóth Amarissa
fotó: facebook/huntennis.hu

Tenisz. A Bardóczky Kornél vezette magyar Billie Jean King-kupa csapat Vilniusban, az Európa/Afrika zóna I.-en szerepelt, Bondár Anna, Tóth Amarissa, Babos Tímea, Stollár Fanny és Nagy Adrienn összeállításban. A csoport első találkozóján már a páros mérkőzés előtt eldőlt a Magyarország - Belgium összecsapás végkimenetele. Az első egyéni meccsen Sofia Costoulas (261.) 6:1, 5:7, 6:0-ra legyőzte Tóth Amarissát, akinek így nem sikerült egyéni győzelemmel bemutatkoznia a válogatottban. Bondár Annának nem sikerült egyenlítenie, így a belgák már biztos csoportelsők voltak. Az első számú magyar ellen Greet Minnen (92.) az első labdamenettől agresszívan teniszezett és minden bejött neki, így 2023 után másodszor is jobbnak bizonyult játékosunknál (6:1, 6:2). A párosban Babos Timi és Stollár Fanny szépített, kiváló játékkal 6:3, 6:2-re nyert a Kempen/Minnen kettős ellen, 56 perc alatt.

Görögország következett. A csoport 2. helye volt a tét, hogy ki lesz a törökök ellenfele a feljutásért az Európa/Afrika zóna I-ből. Tóth Amarissa 64 perc alatt 6:1, 6:2-re nyerte az első találkozót. Bondár Anna 1 óra 48 perc alatt győzött 6:4, 7:5-re. Babos Timi és Stollár Fanny ismét tét nélkül, de meggyőzően, motiváltan teniszezett és 57 perc alatt 6:1, 6:3-ra nyert.

A feljutásért a másik csoport győztese Törökország következett. Tóth Amarissa után Bondár Anna is vereséget szenvedett, így a magyar női teniszválogatott nem jutott egy osztállyal feljebb.