A férfi kardcsapat jól kezdte az olimpiai kvalifikációs sorozatot

A férfi kardcsapat jól kezdte az olimpiai kvalifikációs sorozatot

2019. 05. 13.
Megosztás


Férfi kardozóink csapatban értékes negyedik helyet, Szilágyi Áron egyéniben ezüstérmet szerzett az olimpiai kvalifikációs világkupa versenyen Madridban. A hölgyek Tuniszban már nem voltak ilyen eredményesek. Triatlonban a kínai Csengtuban Kovács Zsófia az ötödik helyen ért a célba a világkupa versenyen. Úszásban a Duna Arénában a Bajnokok Ligája elnevezésű FINA viadalon a magyarok öt számban végeztek az élen. A hosszútávúszók Seychellesi világkupa versenyén Rasovszky Kristóf a harmadik helyet szerezte meg. A bakui judo GP viadalon Karakas Hedvig és Tóth Krisztián a dobogó harmadik fokára állhatott fel. A vitorlázók San Remóban rendezett Európa-bajnokságán hat futam után a Gyapjas Balázs - Gyapjas Zsombor duó a 15. helyen áll. Póta Georgina nyerte a női egyest az ITTF Challenge-sorozat szlovéniai állomásán. Női kézilabda klubcsapataink szárnyaltak a hétvégén: a Győri Audi ETO KC a Bajnokok Ligáját, a Siófok KC az EHF kupát nyerte meg.

Vívás. A férfi és női kardozók világkupa versennyel folytatták olimpiai kvalifikációs pontgyűjtésüket.
A férfiak mezőnyében Madridban 226-an neveztek. Hat magyar vívó jutott fel a főtáblára. Közülük a kétszeres olimpiai bajnok Szilágyi Áron káprázatos vívással, fölényes győzelmekkel jutott el egészen a fináléig. Ott egyetlen, kétes tussal kapott ki német riválisától. Az eddig megrendezett két versenyen szerzett pontjaival a koreai Oh Szanguk mögött második helyen áll az egyéni kvalifikációban.

“Most dühös vagyok! Azt gondolom, hogy én adtam az utolsó tust, és nekem kellett volna megnyernem ezt a versenyt! Ilyenkor nehéz higgadtan értékelni, hiszen azért vívok, hogy újabb aranyérmeket nyerjek… Azért annak örülök, hogy jól ment, Oh Szanguk-ra külön készültünk, és jó érzés, hogy sikerült feltérképezni őt. Persze, ez nem jelenti azt, hogy mindig ennyire megverem majd, de remélem… A döntő jó meccs volt, a végéről már beszéltem, és nagyon várom a vasárnapi csapatot, ott is maximumot szeretnék nyújtani!”

További két magyar vívó, Decsi Tamás és Iliász Nikolász eljutott a második fordulóba, de már nem kerültek be a legjobb 16 közé.

Ahogy Áron az egyéni ezüstje után ígérte, a Decsi Tamás, Gémesi Csanád, Iliász Nikolász, Szilágyi Áron összeállítású csapat egészen az elődöntőig menetelt. A Japán és Németország elleni diadalokat követően a későbbi győztes olaszok következtek, akik négy találattal bizonyultak jobbnak. A bronztalálkozón a koreaiak ellen már nem volt esélye a csapatnak, így a fiúk a negyedik helyen végeztek. Ennél soha ne legyen rosszabb, és akkor a magyar férfi kard válogatott biztosan ott lesz a tokiói olimpián! Természetesen a csapat szereplése három egyéni indulót is eredményez az olimpián.


A hölgyek Tuniszban már nem szerepeltek ilyen fényesen. Az egyéni világkupa-versenyen a 181 induló között Márton Anna a nyolcaddöntőben búcsúzott és kilencedik lett. Pusztai Liza a főtábla első asszójában szenvedett 13:15 arányú vereséget és zárt a 33. helyen.

A lányoknak ezúttal csapatban sem jött ki a lépés. Az Üzbegisztán elleni kötelező győzelem után a Katona Renáta, Márton Anna, Pusztai Liza, Várhelyi Kata alkotta gárda nem bírt a japánokkal, majd a 9-16. helyért folytatott párharcban Venezuela is legyőzte a magyar csapatot. A törökök elleni, 13. helyért folytatott találkozón már nem okozott nehézséget a győzelem.

Az olimpiai kvalifikációs rangsor a világranglista 2020. április eleji állása alapján alakul ki. Mivel minden csapatnak a legrosszabb eredménye kiesik, bátran kijelenthető: ha ki akarunk női kardcsapatban jutni az olimpiára, akkor ezt a 13. helyünket kell majd ilyen módon elvesztenünk.


Triatlon. Csengtuban három magyar állt rajthoz az olimpiai kvalifikációs versenyen.
A férfiak kiemelt kategóriájú mezőnyében Bicsák Bence a 123. helyen végzett. A B döntőben Faldum Gábor a 16. helyet szerezte meg.
A nők között Kovács Zsófia az ötödik helyen, 31:46 perc alatt teljesítette az 500 méter úszásból, 10 kilométer kerékpározásból és 2,5 km futásból álló sprinttávot.
Bicsák az olimpiai kvalifikációs ranglistán a 11. helyen áll. Faldum és Kovács Zsófia is bíztató helyről várja a következő viadalokat.


Úszás. Olimpiai, világ- és Európa-bajnokok, világcsúcstartók álltak rajthoz a Duna Arénában a FINA Bajnokok Ligája versenyén.
Az első versenynap két magyar győzelemmel kezdődött. Késely Ajna Ajna 400 méter gyorson több mint másfél másodperces, magabiztos előnnyel csapott célba elsőként (4:05.92) a kínai Wang előtt.

Ezután jött a 200 méter pillangó Milák Kristóffal és Cseh Lászlóval, valamint két nagy vetélytárssal, az olimpiai bajnok, Chad Le Clos-val és az olimpiai ezüstérmes Masato Sakai-jal. A táv első felében a dél-afrikai fordult előnnyel, aztán Milák Kristóf robbantott, majd óriási hangorkán közepette, közel két másodperces előnnyel az első helyen ért célba (1:53.64), megelőzve riválisait. Cseh László (1:56.83) a negyedik helyen végzett.

200 mellen Békési Eszter (2:27.54) egyéni csúccsal a második helyet szerezte meg az orosz világbajnok, Yulia Efimova mögött.

200 háton két magyar versenyzőnek is szurkolhattunk, hiszen Hosszú Katinka és Burián Kata is vízbe ugrott. Szoros versenyen az olasz Margarita Panziera bizonyult a leggyorsabbnak, Katinka másodikként (2:08.16), Burián Kata negyedikként csapott célba (2:09:00).

A férfi 200 gyors is igazán hangosra sikeredett, hiszen az egyik nagy közönség kedvenc Kozma Dominik is rajtkőre állt, és óriási csatában végül a harmadik helyet szerezte meg (1:47.12).

A show vasárnap folytatódott.

Katinka három futamban állt rajthoz és hármat nyert. A legnagyobb izgalmakat a női és férfi 200 pillangó szolgáltatta, ahol Hosszú Katinka elképesztő hajrával szerezte meg a győzelmet (2:06.62) a német Hentke előtt, míg Kapás Boglárka most harmadikként csapott célba (2:07.67). Katinka 100 háton folytatta a csillagok gyűjtögetését, méghozzá egy igazán brutális utolsó 50 méteren verte meg (59.58) a második helyezett Fesikovat. Majd jött a 200 vegyes, amelyben Hosszú ismét megmutatta, hogy miért is ő a szám koronázatlan királynője, majd' egy testhosszal verte a mezőnyt (2:08.81), Jakabos Zsuzsanna (2:14.12) a negyedik helyet szerezte meg.

A férfi 200 pillangó is eszméletlen szoros volt, Milák Kristóf a rövidebbik pillangó számban, – a kegyetlen hajrá ellenére is – pár tizeddel lemaradt az olimpiai bajnok Chad Le Clos mögött és másodiknak érte el a falat (51.67), Cseh László igen jó idővel (52:20) a 3. helyet szerezte meg az olasz Piero Codia mögött.

Bernek Péter 400 gyorson lépett rajtkőre, ahol már régen láthattuk versenyezni, igen erős mezőnyben végül negyedikként végzett (3:56.40).


Seychelles-ben rendeztek FINA nyíltvízi világkupa-versenyt. Rasovszky Kristófnak a dohai ezüstérem után ezúttal bronz jutott.
A vk. második állomásán az is eldőlt, hogy rajta kívül Székelyi Dániel, a nőknél pedig Olasz Anna és Rohács Réka kvalifikálta magát a magyarok közül a gwangjui világbajnokságra.

Kristóf jó szokásához híven végig az élen haladt. Az utolsó kilométeren elképesztő csata dúlt, a ritmusváltás ezúttal a Balatonfüreden 2017-ben 5km-en világbajnok Marc-Antoine Oliviernek sikerült a legjobban, a francia 2,1 másodperces előnnyel lett első. Mögötte Rasovszky, a hollandok olimpiai bajnoka Weertman, illetve az idén egyre jobb formát mutató ausztrál Nicholas Sloman szinte egyszerre zuhantak be – Sloman 0.2 másodperccel Kristóf előtt érintette meg a panelt, míg a magyar fiú fél másodperccel gyorsabbnak bizonyult holland riválisánál.

Ami a többieket illeti, a Dohában már lépéselőnybe került Székelyi Dániel bebiztosította vb-részvételét azzal, hogy Rasovszky mögött ő lett a legjobb magyar (15. helyen zárt). Papp Márk a táv második felében visszaesett; Gálicz Péterrel és Selmeci Leventével egyetemben hátrébb szorult.

A hölgyeknél Olasz Annának sikerült az első tízben végeznie (kilencedik lett), míg Rohács Réka második legjobb magyarként 16. lett – ők ketten (bár fordított sorrendben) bizonyultak legjobbnak Dohában is, így a válogatási elveknek megfelelően övék az indulási jog a magyar csapatban a gwangjui világbajnokságon (hivatalos csak a MÚSZ jövő heti elnökségi ülése után lesz a csapat). A tavaly az Eb-rajtot kiharcoló Sömenek Onon Kata nem tudta kvalifikálni magát, ezúttal Szimcsák Mira is előtte végzett, míg Vas Luca mögötte zárt.

A Világkupa júniusban Setubalban folytatódik, míg a balatonfüredi viadal június 15-én esedékes. Rasovszky kihagyja a portugáliai versenyt, hazai vizeken szeretne érmes lenni.

Judo. A bakui Grand Slam olimpiai kvalifikációs versenyen ötvenhat ország 431 judósa látogatott el ebben az esztendőben, a magyar színeket nyolc sportoló képviselte.
Karakas Hedvig (57kg) és Tóth Krisztián (90kg) is dobogóra állhatott a kvalifikációs sorozat első évének utolsó World Tour-versenyén. Az olimpiai ötödik helyezett, világbajnoki bronzérmes Karakas a nyolc között az olimpiai ezüstérmes, világbajnok mongol Dorjsurennel nézett farkasszemet. Hédi remekül irányította az összecsapást, s végül intésekkel megérdemelt győzelmet aratott. Az elődöntőben az olimpiai bajnok Rafaela Silva következett. A brazil lány vazarival szerzett vezetést, és ezt versenyzőnk minden igyekezete ellenére sem is adta ki a kezéből. A bronzmérkőzésen lehetett javítani, és sikerült is: a kínai Tian Hung-csie ellen leléptetéssel (Tian veszélyes karfeszítést alkalmazott) Karakas Hedvig győzött, aki pályafutása során már ötödik alkalommal állhatott fel Grand Slam dobogóra. Hédi ezzel a sikerrel újabb nagy lépést tett a 2020-as tokiói olimpia felé.

Az olimpiai pontszerző ranglistán a második helyen álló Tóth Krisztián ellen az elődöntőben az azeri Mehdiyev ért el egyetlen akciópontot, így a magyar judós lemaradt a fináléról. Krisztián a bronzmérkőzésen már győzött: az izraeli Kochman ellen egy szép kontraakcióval vazari értékű előnyt szerzett, ezt pedig ezen a napon könnyedén meg is őrizte. Tóth ebben az évben másodszor, pályafutása során már hatodik alkalommal állhatott Grand Slam dobogóra.


Vitorlázás. Csütörtökön kezdődött az olaszországi San Remoban a 470-es osztály Európa-bajnoksága. A 70 fős mezőny bombaerős, a világranglista első 15 helyezettje közül mindenki ott van a mezőnyben. Az olimpiai kvalifikációs versenyre készülő Gyapjas Balázs és Zsombor hat futam alapján az Európa-bajnoki sorrendben a 15. helyen áll. A futamokban elért helyezéseik: 11.; 5.; 16.; 9.; 13.; 18. A legrosszabb futam eredményüket kiejtik az egységek.


Asztalitenisz. Póta Georgina nyerte meg női egyesben az ITTF Challenge-sorozat szlovéniai állomását Otocecben.
Póta az elődöntőt és a döntőt is döntő szettes csatában nyerte meg. A legjobb négy között 2:0-ás szettelőnybe került a hongkongi Soo Wai Yam Minnie ellen, hogy aztán 3:2-re már az ázsiai játékos vezessen. Sikerült azonban kiharcolni a hetedik játszmát, amelyben viszonylag simán győzött Póta. A fináléban az ukrán Marharita Peszocka ellen rendre szetthátrányba került, a döntő felvonásban viszont ő vezetett végig. Ő jutott először mérkőzéslabdához is, aztán kettőt neki kellett hárítania. Kiélezettebb aligha lehetett volna a trófeáról döntő meccs, 15:13-ra végül Póta diadalmaskodott.
Legjobb női játékosunk harmadszor nyert meg ITTF World Tour-, illetve Challenge-versenyt, korábban mindkétszer (2014, 2016) Belgiumban menetelt a végső sikerig. Madarász Dóra a negyeddöntőben hongkongi riválisától szenvedett 4:0-ás vereséget.

Férfi párosban az Ecseki Nándor - Majoros Bence duó a negyeddöntőben,a nőknél a Madarász - Pergel kettős az elődöntőben búcsúzott.


Kézilabda. Női klubcsapataink a hétvégén a két legrangosabb nemzetközi kupában is diadalmaskodtak.

A Siófok szombaton az EHF-kupa fináléjában a dán Esbjerg ellen lépett pályára. Az első találkozó Dániában 21-21 arányú döntetlennel végződött. Most a Balaton-parti gárda az első félidőben 14-10 arányú vezetésre tett szert. A második félidőben hét perccel a befejezés előtt ez az előny már hétre növekedett. Az utolsó percekben az ellenfél mindent megpróbált, hogy közelebb kerüljön a hazai csapathoz, de végül a Siófok nyerte a meccset 26-21-re, története során először elhódítva az EHF-kupát.

Eddig a DVSC és Dunaújváros két alkalommal, az FTC, a Cornexi egy-egy alkalommal nyerte meg a kupát a magyar csapatok közül, hozzájuk csatlakozott a Siófok.


A legelőkelőbb nemzetközi kupasorozatban, a Bajnokok Ligája fináléjában a győri Audi ETO KC ellenfele az orosz Rosztov Don volt. A párosítás érdekessége az volt, hogy az oroszokat az az Ambros Martin irányította, aki egy éve éppen a zöld-fehérekkel nyerte meg a kupát.

A találkozó első 20 percében hol egy, hol két góllal az oroszok vezettek, de félidőre Danyi Gábor gárdája ledolgozta hátrányát és négy gólos előnyre tett szert. (15-11)

A második félidőben nem változott a játék képe, de a Győr a 37. percben egy buta szabálytalanság után elvesztette egyik legjobbját, a holland Grootot, mivel a bírók piros lappal jutalmazták egy orosz támadás végén. Hét perccel a találkozó lefújása előtt még mindig tartotta a négy gólos előnyét a magyar csapat. Ezt követően többször játszott a magyar csapat emberhátrányban. Az oroszok sorra ki is használták a lehetőséget, és lépésről lépésre dolgozták le hátrányukat.

A bírók 37 másodperccel a vége előtt ismét videóztak. Amorim megkapta a harmadik kiállítását, nem jöhetett már vissza a játéktérre. A holland Abbingh 17 mp-el a vége előtt egy gólra csökkentette az oroszok hátrányát, Danyi Gábor időt kért. Oftedal az utasítás ellenére elhamarkodottan lőtt mellé. Az utolsó orosz lövést Grimsbö védte, így a Győri Audi ETO KC története során ötödször lett Bajnokok Ligája-győztes, és sorozatban harmadszor hódította el a trófeát. Ilyenre legutóbb a Hypo legendás csapata volt képes a kilencvenes évek közepén.

A magyar női csapatok a Győri ETO sikerével együtt összesen 19 végső győzelemnél járnak az európai kupaporondon. A BL-ben, illetve a jogelőd BEK-ben 1982-ben a Vasas, 1999-ben a Dunaferr, 2013-ban, 2014-ben, 2017-ben és tavaly a Győri ETO.

A KEK-ben 1978-ban a Ferencváros, 1981-ben a Bp. Spartacus, 1995-ben a Dunaferr, majd 2011-ben és 2012-ben újra az FTC győzött. Az EHF-kupában 1995-ben és 1996-ban a DVSC, 1998-ban a Dunaferr, 2005-ben a székesfehérvári Cornexi, 2006-ban a Ferencváros, 2016-ban a Dunaújváros ült fel a trónra, illetve az Esbjerg elleni tegnapi győzelmével a Siófok is a kupagyőztes csapatok sorába lépett.

A Bajnokok Ligája-korszakban (tehát a BEK 1993-as megszűnése után) legutóbb 2014-ben volt olyan a női mezőnyben, hogy egy ország két kupagyőztest is adott: az EHF-kupában a Midtjylland, a KEK-ben a Holstebro diadalmaskodott, 2010-ben a BL-ben a Viborg, az EHF-kupában a Randers volt a legjobb, sőt a dánok 2004-ben tripláztak a nemzetközi porondon: a BL-ben a Slagelse, az EHF-kupában a Viborg, a ma már nem létező KEK-ben az Ikast lett az első.

(MOB-összeállítás)