A vívóhétvégén a férfi párbajtőr-válogatott nyerte a heidenheimi világkupa-fordulót, férfi tőr egyéniben Kairóban Dósa Dániel harmadik helyen végzett. A vitorlázók athéni kontinensviadalán Érdi Mária az olimpiai ILCA 6 hajóosztályban Európa-bajnok, Vadnai Jonatán az ILCA 7 osztályban Eb-ezüstérmes. Elkezdődött Győrben az olimpiai kvalifikációs sportlövő Európa-bajnokság. A torna olimpiai szerkvalifikációs verseny második állomásán Balázs Krisztián 12. helye jelentette a legjobb magyar eredményt. A magyar triatlon vegyes váltó egy helyet javított az olimpiai kvalifikációs ranglistán. Asztalitenisz válogatottjaink a 24 között búcsúztak az olimpiai kvalifikációs csapat világbajnokságon. Atlétáink több fronton versenyeztek fedettpályán. Marozsán, Fucsovics és Piros is javított a tenisz világranglistán. Két magyar érem a judós European Open-viadalon.
Vívás. A hétvégén Heidenheimben férfi párbajtőr, Kairóban férfi és női tőr világkupát rendeztek. Németországban az Andrásfi Tibor, Koch Máté, Nagy Dávid, Siklósi Gergely összeállítású csapat Brazíliát (45:28), Kanadát (45:30), Kazahsztánt (45:28), Franciaországot (37:36) és a döntőben Japánt (37:30) legyőzve aranyérmet nyert, ezzel bebiztosította olimpiai kvótaszerzését. Párizs szempontjából a legfontosabb találkozó a Kazahsztán elleni negyeddöntő volt, hiszen reggel még ugyanannyi ponttal állt az olimpiai kvalifikációs lista negyedik helyén a két válogatott. Ezen a napon viszont esélyt sem hagytak a mieink a riválisnak, a négy közé jutással pedig biztossá vált, hogy 2016 után ismét olimpiai pástra állhat a magyar férfi párbajtőrcsapat. Ami ezután jött, az már csak hab volt a tortán: a franciák elleni elődöntőben végig fej fej mellett haladt a két válogatott, és nem volt meglepő, hogy a hosszabbítás döntött Siklósi Geri és Bardenet között, amelyet Siklósi 37:36-ra hozott. A döntőben jöttek az olimpiai címvédő japánok, ahol a befejező ember, Siklósi esélyt sem hagyott riválisának, simán hozta a meccset. Az aranyéremmel és az érte járó 64 ponttal a magyar válogatott a párizsi kvalifikációs ranglista 3. helyére ugrott fel, és matematikailag már nem tud lemaradni az idei olimpiáról. Egyéniben 7 versenyzőnk verekedte be magát a 64-es főtáblára, de közülük senki sem jutott be a legjobbak közé.
A férfi és női tőrözők Kairóban küzdöttek egyéni és csapatversenyen. Csapatban ez volt az utolsó olimpiai kvalifikációs viadal, de az már korábban eldőlt, hogy a magyar gárdák lemaradtak a kvótás helyekről. Így az egyéni viadal volt mindkét nem magyarjai számára a legfontosabb, hiszen Dósa Dániel és Pásztor Flóra is közel állt az olimpiai részvételhez. Dósa Dani világklasszisokat legyőzve lett bronzérmes, és ezzel karnyújtásnyira került a párizsi szerepléstől. Dósa és a kvótáért versengő két nagy rivális, a spanyol Llavador és a cseh Choupenitch időben rendre a Törekvés vívója előtt lépett pástra, és sorozatban nyerték az asszóikat a főtáblán. Így jutottak el a nyolcaddöntőig, ahol a magyar tőröző amerikai vetélytársát legyőzve jutott el a nyolc közé. A nyolc közé bejutott a cseh ellenfele is, a spanyol nem. A cseh a negyeddöntőben kiszállt a küzdelmekből, Dani pedig a korábbi egyéni világbajnok olasz Foconit győzte le 15:14-re. Az elődöntőben aztán a tavalyi világbajnok, ugyancsak olasz Marini következett, ott már nem volt sok esély, 5:15 lett a vége. Még egy forduló van hátra az olimpiai kvalifikációs egyéni versenyei közül: a március 16-17-i washingtoni Grand Prix ad még pontokat A három olimpiai kvótáért versenyző vívót minimális különbség választja el továbbra is egymástól: Dósa Dániel 114,5 pont, Carlos Llavador 113, Alexander Choupenitch 107 pont. Mindhárman kiemeltként a főtáblán kapcsolódhatnak be a küzdelmekbe Washingtonban.
A női tőrözők egyéni versenyében Pásztor Flóra az egyéni olimpiai kvalifikációs rangsorban egy brit és egy román vívóval volt harcban a második európai kvótáért. Flóra a legjobb 32 között búcsúzott, ellenfelei közül a román nem jutott fel a főtáblára, a brit számára az első forduló volt a végállomás. Hármuk versengése az utolsó, washingtoni GP viadal előtt így áll: Pásztor Flóra 56 pont, Stutchbury 53.25 pont, Calugareanu 43.75 pont.
A férfiak csapatversenyében Dósa Dániel, Németh András, Szemes Gergő, Tóth Gergely a hatodik, a nőkében Kondricz Kata, Kreiss Fanni, Lupkovics Dóra, Pásztor Flóra a kilencedik helyen végzett.
Férfi tőrben Japán, Olaszország, Egyesült Államok, Franciaország, Kína, Egyiptom, Lengyelország és Kanada, a nőknél Olaszország, Egyesült Államok, Franciaország, Japán, Kanada, Kína, Lengyelország és Egyiptom szerezte meg az olimpiai indulás jogát.
Az egyes fegyvernemek olimpiai kvalifikációs állását itt követhetik nyomon.
Vitorlázás. A teljes magyar csapat fantasztikus, történelmi sikerrel zárta az athéni Európa-bajnokságot: ILCA hajóosztályban először született magyar Eb-arany- és ezüstérem. A több szél nélküli nappal tarkított héten túlnyomórészt gyenge fuvallatokban vitorláztak a versenyzők.
A női ILCA 6 hajóosztálynak már az utolsó előtti napon megvolt a fennmaradó olimpiai kvóták kiosztásához elegendő hat futama, így számukra a február 23-i, pénteki zárónapon már csak az éremfutamot, és a "tízen kívülieknek" a zárófutamot tartották meg. A top 10-es éremfutamban Érdi Mária végig dominált, minden bóját elsőként vett, és rajt-cél győzelmet aratva megőrizte az utolsó előtti nap már beállított Európa-bajnoki pozícióját a 107 versenyzőt felvonultató mezőnyben.
A 136 hajóból álló férfi ILCA 7 mezőny számára három futamot terveztek a pénteki zárónapra, az éremfutamot és a zárófutamot törölték a programból, mivel a férfiaknak az utolsó előtti napon még csak öt érvényes futama volt. 8-10 csomós, viszonylag egyenletes szélben zajlottak a versenyek, Vadnai Jonatán a nap első – sorrendben hatodik – futamát és a legutolsó, nyolcadik versenyt is megnyerte, ezzel a hajrával szerezte meg az Európa-bajnoki ezüstöt. Bátyja, Benjamin különösen a sorozat első futamaiban szerepelt kiemelkedően, a végelszámolásban ötödik lett. Ezzel a versennyel – és az eredménnyel – lezárult Vadnai Benjamin és Vadnai Jonatán „testvérharca”: a magyar szövetség tájékoztatása szerint eldőlt, hogy Jonatán képviseli a magyar színeket a párizsi olimpián, bátyja, a kétszeres olimpikon Benjamin edzőként segíti a helyszínen a szereplését. Érdi Mári és Vadnai Jonatán számára a két tavaszi világkupa-verseny után már a párizsi olimpia vitorlás helyszínén, Marseille-ben folytatódik a felkészülés.
Sportlövészet. Ünnepélyes keretek között nyitották meg a sportlövők 10m-es légfegyveres Európa-bajnokságot a Győri Audi Arénában.
Hétfőtől szerdáig a juniorok lépnek lőállásba, majd csütörtöktől a felnőttek olimpiai kvótákért versenyeznek a 10m puska és pisztoly versenyszámokban, ahol a férfiak és a nők között is két-két kvótát osztanak a párizsi olimpiára.
A magyar indulók:
Férfiak:
Puska: Pekler Zalán (olimpiai kvótás), Péni István, Somogyi Péter, (olimpiai kvótáért indulók), Hammerl Soma, Hári Péter (ranglista pontokért indulók)
Pisztoly: Tátrai-Fejes Miklós, Polgár János, Trájer Szabolcs (olimpiai kvótáért indulók), Szemán Dávid, Nagy László (ranglista pontokért indulók)
Nők:
Puska: Dénes Eszter, Mészáros Eszter, Bajos Gitta (olimpiai kvótáért indulók), Nagybányai-Nagy Anna, Lovász Dorina (ranglista pontokért indulók)
Pisztoly: Fábián Sára Ráhel (olimpiai kvótás), Major Veronika, Jákó Miriam (olimpiai kvótáért indulók), Komáromi Krisztina Panna, Sike Renáta (ranglista pontokért indulók)
Puska vegyes csapatban: Péni István, Dénes Eszter; Pekler Zalán, Mészáros Eszter
Pisztoly vegyes csapatban: Major Veronika, Tátrai-Fejes Miklós; Fábián Sára Ráhel, Polgár János
A megnyitón Gyulay Zsolt, a MOB elnöke, a győri verseny fővédnöke is köszöntette a verseny résztvevőit.
Torna. Cottbus adott otthont az olimpiai kvalifikációs szer világkupa második állomásának. Tomcsányi Benedek élete egyik legjobb lólengés gyakorlatát mutatta be lólengésben. A magyar tornász a nagyon erős mezőnyben 14.033 ponttal zárt. Ugyanezen a szeren Balázs Krisztiánnak nem úgy sikerült a selejtező, ahogy szerette volna, ő 11.000 ponttal végzett. Talajon Tomcsányinak jött jobban ki a lépés, Molnár Botond 10.800 ponttal pedig a 65. lett a gigamezőnyben. Korláton a magyarok közül Balázs Krisztián érte el a legjobb eredményt, tizenkettedikként zárt, miután 14.100 pontot kapott gyakorlatára. Tomcsányi Benedek ugyanezen a szeren a 20. helyen végzett. Nyújtón Vecsernyés Dávid 22., Balázs Krisztián 35. lett. Molnár Botond talajon is indult, 13.449 pontot kapott, és a 38. helyet szerezte meg a selejtezőben. A szerkvalifikáció négy állomásból áll, minden tornásznak a három legjobb eredményét számítják be az egyes szereken a pontversenybe. A végső sorrend első két helyezettje szerez az adott szeren olimpiai kvótát. Két verseny után Balázs Krisztián áll a lejobban a magyarok közül, aki nyújtón a számításaink szerinti 6. pozíciót foglalja el. A következő állomás Baku (március 7-10.), majd Dohában (április 17-20.) végződik a sorozat.
Triatlon. Kuttor-Bragmayer Zsanett remek versenyzéssel az ötödik helyen végzett az új-zélandi Napierben rendezett világkupa-viadalon. A nemzetközi szövetség honlapja szerint Kuttor-Bragmayer 57:14 perc alatt teljesítette a 750m úszásból, 20km kerékpározásból és 5km futásból álló távot. Kovács Zsófia 59:49-ces eredménnyel 30. lett. A férfiaknál Dobi Gergő 17. 50:26 perccel, míg Faldum Gábort kizárták. A másnap rendezett vegyes váltók csatájában a hatodik helyen végzett a magyar négyes. A Faldum Gábor, Kuttor-Bragmayer Zsanett, Dobi Gergő, Kropkó Márta összetételű egység 1:15:12 óra alatt teljesítette a fejenként 300m úszásból, 5km kerékpározásból és 2,1km futásból álló távot a nyolc csapatot felvonultató mezőnyben. Az olimpiai kvalifikációs rangsorban ezzel az eredménnyel a magyarok egy helyet előreléptek, és a 12. pozíciót foglalják el. Két hét múlva, az Abu-Dhabiban sorra kerülő vb-versenyen további pontok gyűjthetők, és azt követően derül majd ki, hogy mely váltók szereztek kvótát Párizsra, s melyek azok, amelyeknek a májusban sorra kerülő mexikói olimpiai kvalifikációs váltóversenyen lesz még lehetőségük megszerezni az indulási jogot. A rangsor első három helyén álló brit, német és francia csapat már biztosan olimpiai résztvevő, a lista március 25-i állása szerint pedig további hat váltó jut majd kvótához.
Asztalitenisz. A Puszanban megrendezett olimpiai kvalifikációs csapat világbajnokságon a braziloktól elszenvedett 3:1-es vereség után a női válogatottunk (Póta Georgina, Madarász Dóra, Bálint Bernadett, Nagyváradi Mercédesz) nem jutott be a legjobb 16 közé, így minden bizonnyal az olimpiai kvótáról is le kell mondania a lányoknak. A világbajnokság utáni világranglista ismeretében lesz végletes az olimpián indulók listája. A férfiak (Lakatos Tamás, Szudi Ádám, András Csaba, Majoros Bence) is továbbjutottak a selejtezőcsoportjukból, de ők sem tudtak tovább lépni a legjobb 16-ba.
A csapat vb-n olimpiai kvótát szerzett nemzetek:
Férfiak: Kína, Japán, Szlovénia, Korea, Franciaország, Portugália, Tajpej, Németország
Nők: Kína, Korea, Franciaország, Németország, Tajpej, Hong-Kong, Románia, Japán
Atlétika. Vindics-Tóth Lili Anna 13. helyen zárt a nemzetközi atlétikai szövetség mezei futó versenysorozatának arany kategóriás viadalán, melyre a portugáliai Algarve városában került sor. A 25 éves magyar futó 32 perc 49 másodperc alatt teljesítette a 9130 méteres távot. A portugáliai volt a sorozat utolsó arany kategóriás viadala, melynek világranglistájáról az első nyolc helyezett - Vindics-Tóth jelenleg a 8. - olimpiai kvótát szerez 10 000 méteren a párizsi játékokra. A mezei futó szezont lezáró világbajnokságra március 30-án Belgrádban kerül sor, de a kvalifikációs időszak június 30-án ér véget, így a kvótákat csak ezt követően osztja ki a nemzetközi szervezet.
Kozák Luca 60 méteres gátfutásban, míg Lesti Diána távolugrásban a hatodik helyen végzett a nemzetközi szövetség fedett pályás atlétikai versenysorozatának madridi, arany kategóriás viadalán. Kozák Luca az előfutamban 8.06 másodperccel, harmadik helyen jutott be a női gátfutás döntőjébe, melyben századra pontosan ugyanannyit futott, ezzel pedig a hatodik helyen zárt. Lesti Diána 6,29 méterrel szintén a 6. helyet szerezte meg.
Kerekes Gréta megnyerte a 60 méteres női gátfutást, Takács Boglárka pedig a negyedik helyen zárt 60 méteres síkfutásban a nemzetközi szövetség fedett pályás atlétikai versenysorozatának berlini ezüst kategóriás viadalán. A 31 éves gátfutó múlt héten, a nyíregyházi országos bajnokságon egyéni csúcsot javított (7.96 mp), pályafutása során először került nyolc másodpercen belülre. Pénteken ismét jó formát mutatott, egy századra megközelítette a nyolc másodpercet, és karrierje harmadik legjobb idejével, 8.01-gyel ért célba. Takács Boglárka, a 60, a 100 és a 200 méter országos csúcstartója az előfutamból 7.26 mp-cel a második helyen jutott a fináléba, melyben egy századot faragott az idején (7.25 mp), ezzel lett negyedik. A versenyszámot az olasz Zaynab Dosso nyerte 7.09-cel.
Judo. A lengyelországi Varsóban az olimpiai kvalifikációs European Open-viadalon 4 kontinens 37 országából 458 judós érkezett, köztük 12 magyar versenyző. Nerpel Gergely (90kg) ezüst-, Czerlau Jennifer (70kg) bronzérmet nyert, a mieink még három ötödik és egy hetedik helyezést is begyűjtöttek. Az olimpiai kvalifikációs sorozat a következő hétvégén Üzbegisztán fővárosában, a taskenti Grand Slam-tornával folytatódik.
Tenisz. Marozsán Fábián egy helyet javítva az 59., Fucsovics Márton hármat előrelépve a 77., míg Piros Zsombor szintén három helyet ugorva a 107. a férfi teniszezők legfrissebb világranglistáján. Ezen a héten Marozsán és Fucsovics a dubaji tornán lesz érdekelt, előbbi a nyolcadik kiemelt spanyol Alejandro Davidovich Fokinával (24.) száll majd szembe, míg utóbbi ellenfele a cseh Jiri Lehecka (36.) lesz. A bő egy hete Cherbourgban tornagyőztes Piros – akinek karriercsúcs a 107. hely – első kiemeltként erőnyerő a tenerifei challenger-verseny főtábláján. A nőknél változatlanul az a Bondár Anna a legelőkelőbb helyen álló magyar, aki a hétvégén egyesben és párosban is diadalmaskodott a Portóban rendezett, 75 ezer dolláros ITF-tornán. Ennek köszönhetően kilenc helyet ugorva a 111., őt követve a San Diego-i főtábláról lemaradt Gálfi Dalma a 133., Babos Tímea pedig a 171. pozícióba csúszott Udvardy Pannát megelőzve a 161.
(MOB-összeállítás)