A legmodernebb eszközök segítik úszóinkat

A legmodernebb eszközök segítik úszóinkat

2014. 01. 23.
Megosztás

A Magyar Úszás Napjának előkészítése, a sportágfejlesztési program 2014. évi támogatási keretének felosztása, valamint az évi rendes közgyűlés előkészítése szerepelt a MÚSZ elnökségi ülésének napirendjén, amelyen kiderült: a kormányzati támogatásnak köszönhetően immáron olyan modern segédeszközökkel készülhetnek úszóink, amelyekről korábban legfeljebb csak álmodozhattak.

A testületnek először a szövetségi kapitányok számoltak be röviden a kiemelt évzáró versenyekről, Kiss László örömmel állapította meg, hogy megőriztük második helyünket a rövid pályás Európa-bajnokság éremtáblázatán, továbbá az egyéni eredmények összevetésében Gyurta Dánielé és Hosszú Katinkáé volt a legjobb produkció. Törös Károly a hagyományos közép-európai utánpótlás-viadal kapcsán elmondta, 150 pontos előnnyel végeztek élen összetettben a magyar fiatalok a lengyelek és a szlovének előtt, a csapat legtehetségesebb tagjai pedig már részt vehetnek több idei edzőtáborban.

Elkezdődött a június 21-én esedékes Magyar Úszás Napja eseményeinek előkészítése. Akárcsak tavaly, ismét Balatonfüred lesz a központi helyszín, ahol a LEN Európa Kupa-sorozatba tartozó 10 km-es verseny mellett ismét megrendezik az Olimpiai úszópróbát, amelyre bárki nevezhet (az első, leginkább kedvezményes időszakban 1000 forintért). Gyárfás Tamás elnök elmondta, az MTVA ismét élőben közvetíti a rendezvényt, Bóka István balatonfüredi polgármesterrel megállapodtak, hogy a versenypályát még közelebb viszik a parthoz – immáron a 2021-es világbajnokság jegyében, hogy a lehető legtöbben követhessék mind a profik, mind az amatőrök úszását. Utóbbiak számíthatnak arra, hogy együtt tempózhatnak a magyar úszóválogatott sztárjaival, valamint más sportágak több ismert képviselőjével.

A sportágfejlesztési program kapcsán többen örömmel számoltak be arról, hogy a kormányzati támogatásnak köszönhetően olyan eszközök beszerzésére nyílt lehetőség, amelyekről korábban csak álmodtak a sportágban. Az edzések utáni regenerációt szolgáló jégkádak, a mélyhátizmokat masszírozó speciális gépek már működnek, Debrecenben pedig immár használják azt a programozható berendezést (Virtual Trainer), amely – egyfajta edzőpartnerként szolgálva – az úszás sebességét tudja segíteni az edzéseken, egyszerre két pályán, órákon át. Az elmúlt évtizedekben külföldön dolgozó Törös Károly ugyanakkor jelezte, a különféle uszodákban járva kőkorszaki körülményeket talált a tornatermekben, azaz hamarosan várható az erősítő berendezések teljes cseréje is a kiemelt egyesületek által használt létesítményekben.

A program utánpótlás-fejlesztési része, illetve a rendkívüli módon megemelt támogatások kapcsán Gyárfás Tamás kijelentette, az államtól érkező milliós nagyságrendű összegek felhasználásáról rendszeres beszámolót kérnek a szakosztályoktól. „Amellett, hogy a pénzügyi elszámolásnál az utolsó fillérig mindennek stimmelnie kell, nagyon fontos, hogy lássuk, mennyire hatékonyan kezelik a támogatást” – jelentette ki a MÚSZ elnöke annak ürügyén, hogy az elnökség megszavazta, milyen módon osszák fel az idei, 303 milliós juttatást az egyesületek között.

A sportágfejlesztés egyik legfontosabb eleme, a Jövő Bajnokai program következő kiemelt eseménye február 1-jén lesz, Hódmezővásárhelyen, ahol ezúttal nem csupán felmérőt, hanem – mivel eltelt az első negyed év – versenyt is rendeznek a 2017-es junior vb-re készülő korosztályok tagjainak.

Az elnökség döntött arról, hogy április 27-ére írja ki a MÚSZ évi rendes közgyűlését, továbbá egyhangúan elfogadta az alapszabály módosítására vonatkozó javaslatot, melynek értelmében a tagegyesületek az elért eredményeik alapján 1-5 vokssal rendelkeznek majd a jövőben a közgyűléseken.

(Csurka Gergely, MUSZ)