Magyarország tokiói nagykövetsége rengeteget segített a Magyar Olimpiai Bizottságnak a tokiói olimpiai előkészületekben. A külképviselet vezetője és munkatársai a helyismeretükkel, kapcsolatrendszerükkel, szervezőmunkájukkal, tevékenységükkel sokat tettek hozzá a Magyar Olimpiai Csapat sikerességéhez, népszerűsítéséhez. A nagykövetség vezetőjével, dr. Palanovics Norberttel nagykövet úrral Merényi Krisztina japán tolmács, a Tochigi edzőtáborok egyik koordinátora beszélgetett.
A 2020-as évről idénre halasztott tokiói olimpiai játékok hivatalos megnyitóünnepsége július 23-án volt. Milyen most a közhangulat Japánban és mennyire sikerült az előkészületeket a pandémiás helyzetre adaptálni?
Az olimpiát a pandémiás helyzet miatt nézők nélkül rendezik meg. A japán szervezők azonban több mint fél évtizede azon dolgoznak, hogy a versenyekhez kiváló körülményeket biztosítsanak. A létesítmények időben elkészültek, közülük több még a határidő előtt. A jelenlegi helyzetben nagy köszönet illeti a szervezőket, hogy a járványhelyzetben is bevállalták a világ legnagyobb és talán legfontosabb sportrendezvényét.
Mire számíthatnak a magyar sportolók az ötkarikás játékok alatt? Milyen körülmények fogadják őket?
Nagykövetségünk mindent megtesz annak érdekében, hogy a csapatunk minél láthatóbb legyen a japánok számára. Olimpikon sportolóink fotóival csomagoltuk be a tokiói Magyar Kulturális Intézetet, ahol több olimpiai kiállítást tartunk és tartottunk. Meglepetésként pedig Tokió legforgalmasabb helyein is megjelenik a „Hajrá, Magyarock” buzdítás.
A kvótás sportolóink egy része már jóval az olimpia előtt kiutazott Japánba, hogy a helyi edzőtáborokban akklimatizálódjanak. Különösen sokan mennek Tochigi prefektúrába. Milyen kapcsolat van Tochigi és Magyarország között?
Tochigivel a kapcsolatunk az atléták edzőtáborozásával kezdődött, 2017-ban pedig együttműködési megállapodást írt alá Tochigi tartomány és a Magyar Olimpiai Bizottság. Fukuda Tomikazu kormányzó úr ugyanebben az évben Magyarországra látogatott, és Kulcsár Krisztián úr, a MOB elnöke is többször járt a tartományban. Igazán büszkék vagyunk arra, hogy a sport és a sportdiplomácia alapjain indult együttműködés Tochigi tartományban az elmúlt években rengeteg területre kiterjedt. Több közös, Magyarországot népszerűsítő rendezvényt tartottunk a tartományi városokban, sőt, készítettek már magyar ételeket a helyi iskolák menzáin is. Abban is biztos vagyok, hogy a kapcsolatunk a tartománnyal az olimpiát követően is megmarad, amit a nagykövetségünk részéről mi is tovább kívánunk építeni.
Az olimpia milyen lehetőségeket teremt meg a két ország kapcsolatában a jövőre nézve?
Magyarország és Japán kapcsolatai kiválóak. Az olimpia kapcsán a sport területén is megmutathatjuk, hogy országunk milyen komoly potenciállal rendelkezik. Biztos vagyok abban is, hogy a sportban és a sportdiplomáciában elért sikereink a gazdasági és kulturális kapcsolatainkban, valamint a turisztikában is kézzelfogható eredményeket hoznak.
Magyarország tokiói nagykövetsége hogyan hangolódott az olimpiára? Szerveztek-e olyan rendezvényeket, amelyek segítik népszerűsíteni a magyar kultúrát Japánban a sportesemény kapcsán?
A nagykövetség és a Magyar Kulturális Intézet több rendezvényt is szervez, illetve szervezett az olimpiához kapcsolódóan. Június 15-től július 12-ig az intézetben az 1964-es, első tokiói olimpia magyar sportsikereit és sportereklyéit bemutató kiállítás volt látható. Július 14-től azonban a fókuszt már az idei tokiói játékokra helyeztük át, és jelenlegi magyar olimpikonjaink fotóival borítottuk be az épületet, így akár az intézet mellett elsétálva is megismerhetik a járókelők a magyar olimpiai sportélet legismertebb arcait. Emellett a belső teret is olimpiai tematikában rendeztük be, egy különleges portrékiállítás keretében ismerkedhetnek meg az érdeklődők a játékok magyar résztvevőivel.
Ezzel egyidőben a közösségi médiafelületeinken is fokozott hangsúlyt kapnak az olimpiai tartalmak, exkluzív videókkal és fotókkal számolunk be a magyar csapat tokiói részvételéről, újonnan indult Instagram-felületünkön, a @hungaryinjapan- on pedig egy ismert japán vlogger ismerteti meg a japán közönséggel Magyarországot, a magyar kultúrát, valamint – az olimpiához kapcsolva – a magyar sportéletet.
Egy igen nehéz körülmények közötti felkészülési időszak után, a világ legnagyobb jelentőségű sporteseménye előtt a sportolóknak óriási szüksége van mindennemű támogatásra, buzdításra. Mit üzen Nagykövet úr személyesen a Magyar Olimpia Csapat tagjainak Tokióból?
Magyarország és a magyarok nagyon büszkék a csapatra, a Japánban élő magyarok pedig mindent megtesznek annak érdekében, hogy a körülmények adta lehetőségekhez igazodva, a „Hajrá, Magyarock” hangja eljusson a sportolókhoz.
(Merényi Krisztina; fotó: Magyarország Nagykövetsége, Tokió, MTI)
(A szerző, Merényi Krisztina több évtizede dolgozik japán tolmácsként és újságíróként. 2019 októbere óta a Japánban található Tochigi prefektúra kormányzójának felkérésére végez koordinátori feladatokat a tokiói olimpián résztvevő és Tochigiben edzőtáborozó magyar csapatok részére. Kakehashi elnevezésű blogját 2020 nyarán azzal a szándékkal hozta létre, hogy Japánnal, a japán kultúrával, illetve az olimpiával kapcsolatban osszon meg érdekes és újszerű tartalmakat.)