A Magyar Olimpiai Bizottság köszönti a 17. FINA Világbajnokság résztvevőit, szervezőit és szurkolóit; gratulál az előkészületekhez, a létesítményfejlesztésekhez. A magyar sportolóknak becsületes, eredményes versenyzést, a szurkolóknak élményekkel teli, látványos sporteseményt kíván. Köszönetet mondunk a szervezőknek, az építőknek, a magyar kormánynak, a támogatóknak, a hazai és a budapesti rendezvényt különösen is nagy lelkesedéssel fogadó nemzetközi médiának, továbbá azoknak az embereknek, akik türelemmel viselték és viselik az építkezésekkel, beruházásokkal együtt járó kellemetlenségeket.
„A FINA-vb sikere mindannyiunk sikere, az egész ország büszke lehet rá! Itt az alkalom, hogy megmutassuk, össze tudunk fogni, partnerei tudunk lenni egymásnak! Biztos vagyok benne, hogy Budapest és Balatonfüred egy magas színvonalú, felejthetetlen világbajnokságot fog megrendezni. Ehhez kérem minden résztvevő, szurkoló és szervező további együttműködését és összefogását! Egy közös cél vezéreljen mindannyiunkat: a 2017-es FINA-vb sikere. Dolgozzunk együtt Magyarország és a magyar sportélet jó hírén a nagyvilág közvéleménye előtt”– fogalmazott Kulcsár Krisztián, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke.
A MOB meggyőződése, hogy a vizes világbajnokság kiváló alkalom arra, hogy a sport- és a gazdasági élet, a politika és a civil oldal szereplői a konszenzuskeresés jegyében félretegyék sérelmeiket, egyéni érdekeiket háttérbe szorítsák az esemény sikere érdekében. Gondoljunk csak az ókori olimpiák szellemiségére: a görög városállamok is félretették az olimpiai játékok idejére az egymás iránti ellenszenvüket, letették a fegyvereket, és örültek a közös játéknak, a versenynek, élvezték a sport örömét.
Óriási sportdiplomáciai sikerként értékeljük, hogy közel napra pontosan négy esztendővel ezelőtt a barcelonai világbajnokságon Budapest elnyerte a 2021-es felnőtt vizes világbajnokság rendezésének jogát. Amikor 2015 tavaszán a ’17-es szervező, a mexikói Guadalajara visszalépett, gyors döntések után Magyarország a 2021-es helyett átvállalta az idei rendezvény megszervezését. A tervezettnél rövidebb idő, két év állt rendelkezésre: ezalatt kellett minden infrastruktúrát, fejlesztést és szervezőmunkát megvalósítani. A magyar kormány és a nemzetközi szövetség, a FINA mindenben partnere volt a magyar szervezőknek. Egy csodálatos, nemzetközileg is elismert színvonalú uszodával gazdagodtunk, megépült a Duna Aréna; városfejlesztés keretében megszépült a XIII. kerületben a Dagály környéke, a Margitsziget és Balatonfüred egyes részei. Ezek a fejlesztések a fenntarthatóság jegyében, hosszú távon egyszerre szolgálják a magyar úszósportot, a nagyközönség érdekeit, a lakosság élhetőbb mindennapjait, alternatívát adva vendégeinknek és a kikapcsolódni vágyóknak.
Az esemény a résztvevők, nézők tekintetében is rekordot jelenthet, hiszen a vb-t szorosan követi a masters-világbajnokság. A versenyzőkkel, szurkolókkal, újságírókkal együtt több tízezer vendég érkezik Magyarországra, a közvetítések alkalmával több millióan követhetik a világ legjobbjainak szereplését. Mindez a gazdaság területeit, a turizmust és a vendéglátást szolgálja, az ország jó hírét építi, megerősíti a Budapestről kialakult vonzó képet a nagyvilágban. Legyünk jó, a lehető legjobb vendéglátói valamennyien az idelátogatóknak!
A MOB mindenkit emlékeztet arra, hogy Magyarországot az úszó- és a vízilabdasport kiemelkedő hazai hagyományai is kötelezik. Első olimpiai bajnokunk éppen úszó, Hajós Alfréd volt. Az olimpiákon összesen 73 úszóérmet nyertünk, ebből 28 aranyat. Ebben olyan klasszisaink járnak elöl, mint Egerszegi Krisztina, Darnyi Tamás és a világ legjobb úszónője címet többször elnyerő Hosszú Katinka. De folytathatjuk a sort Kovács Ágnessel, Cseh Lászlóval, Hargitay Andrással, Verrasztó Zoltánnal, Gyurta Dániellel, Szabó Józseffel, Rózsa Norberttel, akiket az ötkarikás játékok mellett a világbajnoki szereplésük is legendává tett. Férfi vízilabdában 9 arany-, 3 ezüst- és 3 bronzérem az ötkarikás mérlegünk. A nagypályás és nyíltvízi úszó-világbajnokságokon úszóink 26 arany-, 13 ezüst- és 22 bronzérmet nyertek. A férfi vízilabdázók vb-statisztikája 3 arany-, 6 ezüst- és 1 bronzérem, a nőké 2 arany, 1 ezüst és 1 bronz. A pólósikerekhez olyan, klasszis játékosok járultak hozzá – a teljesség igénye nélkül –, mint Gyarmati Dezső, Kárpáti György, Benedek Tibor, Biros Péter, Kásás Tamás, Kiss Gergely, Molnár Tamás és Szécsi Zoltán; a hölgyek közül Drávucz Rita, Kisteleki Dóra, Stieber Mercédesz, Takács Orsolya és Valkai Ágnes. Ne feledjük, az első vízilabda-világbajnokságot épp a magyar férfiválogatott nyerte, 1973-ban.
Péntek este rendezik a budapesti FINA világbajnokság nagyszabású, minden eddigi hazai rendezvénynél látványosabb megnyitóját. Bízunk abban, hogy ez a néhány előttünk álló hét a magyar sportélet aranybetűs időszakaként fog bevonulni Magyarország sporttörténetébe. A magyar sportolóknak azt kívánjuk, hogy a hazai közönség bíztatása olyan többlet erőt adjon nekik, amellyel csodálatos teljesítményt nyújthatnak. Mindannyiunk örömére folytassák hagyományainkat, legendáink örökségét ápolva javítsák tovább a vizes világbajnokságok magyar eredményeinek statisztikáját.
Résztvevőknek, szurkolóknak, szervezőknek, együttműködő partnereknek egyaránt üzenjük: Hajrá Magyarok!
(MOB)