Pars akar az első magyar világbajnok lenni

A - már - riói szintes Pars Krisztián világbajnok szeretne lenni

2015. 06. 29.
Megosztás

A kalapácsvető olimpiai bajnok Pars Krisztián idén még egyszer sem tudta legyőzni a világbajnoki címvédő lengyel Pawel Fajdeket, ráadásul a legjobb magyarnál hét évvel fiatalabb vetélytárs legjobbja 2015-ben három és fél méterrel is nagyobb. Az elmúlt szombaton Wroclawban a hagyományossá vált, de nem éppen szabálykövető „folyó-átdobó” versenyt is a lengyel atléta nyerte, a világranglista tükörképeként Pars ezúttal is jó három méterrel elmaradt tőle. Egy hét múlva Székesfehérváron, az ötödik alkalommal megrendezésre kerülő Gyulai István Memorial nemzetközi versenyen viszont ismét összecsap a két nehézatléta, azaz továbbra is a világ két legjobbja.

Londoni kalapácsvető olimpiai bajnokunk a májusi atlétikai csapatbajnokságon 78,46 méterrel nyerte a kalapácsvetést, s ezzel teljesítette a - minimum 78 méteres - riói olimpia indulási szintet.

„Az elmúlt tíz esztendő, de azt is mondhatom, hogy atléta pályafutásom legidegesítőbb májusa és júniusa után vagyok. Áprilisban rendesen meghúzódott a combközelítő izmom, és be kell látnom, hibáztam, amikor csodában bízva ennek ellenére is erőltettem az edzéseket. Ez egy alattomos sérülés, aminek ki kell várni a teljes gyógyulását, mert a baj úgy térhet vissza, ahogy fordul a szél. Ráadásul mi kalapácsvetők csak úgy tudunk edzeni a pályán és az erősítőteremben, ha közben a lábunkat is intenzíven használjuk.” - nyilatkozta Pars Krisztián (33) a Telekom Sporthír Szolgálat munkatársának.

Négy-öt hét kihagyás – főleg idény közben – óriási hátrányt jelent minden élsportoló számára, hát még azoknak, akik „békeidőben” közel 200 kilós súlyokat mozgatnak meg az edzéseken.

„A nehezén szerencsére már túl vagyok, visszatért az erőm és a dobásaim kivitelezése is a tökéletest közelíti. A legnagyobb feladatot az izmok nyújtása mellett annak a robbanékony gyorsaságnak a visszanyerése jelenti, amely a 80 méteren felüli dobásokhoz szükséges. Mondanom sem kell, tele van már a hócipőm a sok 77-78 méteres eredménnyel, amikor jól tudom, hogy ennél sokkal több van bennem.”

Pars idei legjobbja március óta változatlanul 79.24 méter, a világranglistát a júniusi 82.76-os dobásával Fajdek vezeti, aki még a nyolcadik legjobb versenyeredményével is első lenne! Krisztiánt a rangsorban még a tadzsik Nazarov (79.36) is megelőzi. A jövő keddi hazai versenyre címvédőként készül, a nemzetközi szövetség egykori főtitkárának emléket állító viadalt tavaly 82.49-es egyéni csúccsal nyerte.

„Örülnék annak, ha most már sikerülne 80 méternél nagyobbat dobnom, és aztán megnyugodva nekigyürkőzni a világbajnoki felkészülésem utolsó heteinek. Lehet, hogy lemondok minden nemzetközi versenyt és csak a székesfehérvári országos bajnokságon próbálom ki magamat. Dr. Mohácsi János sportorvos véleménye szerint – aki egyszer már próbált jól kilazítani - a letapadások megszüntetéséhez nincs szükség műtétre, csak óvatos előrehaladásra és sok-sok nyújtó gyakorlatra. Nem olyan gyerek vagyok, aki könnyen megadja magát, és ezt most is bizonyítani fogom. Egy negyedik és két második hely után negyedik nekifutásra már győzni szeretnék a pekingi világbajnokságon. A híres-neves „Madárfészekben”, amelyre 2008 óta csak úgy tudok gondolni, hogy már ott olimpiai ezüstérem illetett volna, ha a jogászok nem „segítik ki” a doppingvétséget elkövető fehérorosz dobókat…”

Motivációja tehát a gondok ellenére is erős, és azon is igyekszik túltenni magát, hogy mostanában újra fájlalja a derekát. A válla viszont, amit 2013 novemberében Dr. Balogh Péter győri főorvos műtött meg, „rendeltetésszerűen” működik. Egy kalapácsvetőnek egyébként, minimum 10 ezer dobás után, okkal lehetnek panaszai…

Az atlétikai számok egy részében január 1-je óta lehet olimpiai szintet teljesíteni a kijelölt versenyeken, többségében viszont május 1-jén kezdődött a kvalifikációs időszak.

A riói olimpiai szintes magyar atléták: Srp Miklós (50 km gyaloglás), Madarász Viktória (20 km gyaloglás), Helebrand Máté (20 km gyaloglás), Papp Krisztina (maraton), Márton Anita (súlylökés), Pars Krisztián (kalapácsvetés), Kővágó Zoltán (diszkoszvetés).

Az összes atlétikai olimpiai szint ide kattintva tekintető meg.

(Telekom Sporthír Szolgálat/Szalay Péter-MOB, MTI)