A Magyar Olimpiai Bizottság is részt vesz az Európai Olimpiai Bizottság (EOC) által koordinált, Erasmus+ program támogatásában megvalósuló, januárban indult Safe Harbour safeguarding-projektben. A nyitó megbeszélésre Belgiumban került sor, ahol a MOB-ot a Sportigazgatóságtól Pignitzky Dorottya sportszakmai főmunkatárs és Szarka Tünde nemzetközi főmunkatárs képviselte.
A projekt nyitótalálkozóját 2025. január 28–29-én tartották Brüsszelben. A személyes találkozó erős alapot adott a program működéséhez, kiváló lehetőséget jelentett a feladatok és felelősségek meghatározására, az együttműködés erősítésére. Az eseményen felszólalt többek között a tavaly áprilisban a MOB-irodába is ellátogató brit Annamarie Phelps világbajnok, olimpikon evezős, az EOC nemek közti egyenlőség, diverzitás és inklúzió bizottságának (Gender Equality, Diversity and Inclusion Committee, GEDI) – amelyet a MOB oldaláról Bényi Szabolcs is erősít – elnöke, aki egyben tagja a Nemzetközi Olimpiai Bizottság és a Nemzeti Olimpiai Bizottságok Szövetsége (ANOC) égisze alatt ugyanezen testületeknek is.
Az Európai Olimpiai Bizottság (EOC) EU-irodája jelentette be a Safe Harbour-projekt elindulását, amely az Európán belüli sport védelmi mechanizmusainak megerősítését célozza. Az Erasmus+ program által támogatott projekt 2025 januárjában indult, és 2027 júniusáig tart. A projekt 27 szervezetet tömörít, köztük a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot, két nemzetközi szövetséget, 20 európai nemzeti olimpiai bizottságot – köztük a MOB-ot –, és néhány szakértői intézményt, egyetemet.
A program jelentős előrelépés és lehetőség az európai sportmozgalom számára a safeguarding széles területének tárgyalására, a jó gyakorlatok felmérésére és megvitatására, az érdekelt felek feltérképezésére, a kapcsolódó szabályzatok és további stratégiák kidolgozására, képzések és programok támogatására.
A projekt egyik fontos mérföldköve lesz egy online platform és hálózat, az Európai Sportbiztonsági Hálózat (ENSS) létrehozása, ami a safeguarding területen a Nemzetközi Olimpiai Bizottság kontinentális regionalitását is hivatott lesz biztosítani.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság mintájára a MOB is kiemelt jelentőséget tulajdonít a safeguarding-programoknak, melyet többek között az esélyegyenlőségi bizottság is kitűzött a zászlajára; a szervezet részéről pedig 2022-23-ban Szarka Tünde a NOB ezirányú továbbképzésén is részt vett.
A Safe Harbour-program magyarországi koordinátora Szarka Tünde, a MOB nemzetközi csapata részéről, adminisztratív munkatársa Pignitzky Dorottya a Sportigazgatóság képviseletében.
A programban Belgium, Bosznia-Hercegovina, Horvátország, Ciprus, Csehország, Dánia, Németország, Magyarország, Koszovó, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Málta, Montenegró, Norvégia, Lengyelország, Portugália, Románia, Szlovákia és Szlovénia olimpiai bizottsága, valamint a nemzetközi sportági szövetségek közül a biatlon és a jégkorong szövetség vesz részt.
A MOB korábban több, nemzetközi Erasmus+ programhoz is csatlakozott, többek közt az olimpiai nevelés, a fenntarthatóság és „zöld jövő” jegyében.
A Safe Harbour-programról bővebben ide kattintva lehet informálódni, a brüsszeli találkozó beszámolója itt olvasható.