35km rajt

A szurkolók adtak erőt gyaloglóinknak 35 km-en

2023. 08. 25.

Négy magyar atléta szerepelt a csütörtöki programban, közülük hárman gyaloglásban. Mindegyikük kiemelte, hogy a szurkolók adtak erőt számukra megküzdeni a nagy melegben a 35km gyaloglásban.

Az olimpiai műsoron nem szereplő 35 km gyaloglás női és férfi versenyét egy időben, csütörtökön kora reggel indították el a Hősök teréről. A meleg nagy próba elé állította a sportolókat. Hiába kezdődött a férfiak és a nők 35km gyaloglóversenye már reggel 7 órakor, többen is feladni kényszerültek a távot, illetve voltak, akik csak segítséggel tudtak visszaérkezni az öltözőbe. Így járt a férfi világranglista vezető kínai He is. A férfiaknál 9-en, a nőknél 8-an, közöttük Peking olimpiai bajnoka, a lengyel Dawid Tomala, London olimpiai bajnoka, a kínai Shijie Qiexang, valamint a világbajnok Inés Henriques is idő előtt feladták a versenyt.

Atlétikai vb - Férfi 35 kilométeres gyaloglás
MTI, MTI/Vasvári Tamás

A magyarok hősiesen teljesítették a távot. Venyercsán Bence az elejétől a saját tempójában gyalogolt, végül a győztestől 16 perccel elmaradva a 30. pozícióban zárt.

Madarasz
MTI/Hegedüs Róbert

A nőknél a magyarok közül az idén komoly egészségi problémákkal küszködő Madarász Viktória – aki 20 km-en 35. lett – jól felépített versennyel a 16. helyen ért célba, míg Récsei Rita szintén jól megoldotta saját versenyét, aminek 22. hely lett a jutalma.

Atlétikai vb - Nõi 35 kilométeres gyaloglás
MTI, MTI/Hegedüs Róbert

Mindhárom gyaloglónk kiemelte, hogy nem gondolták volna, hogy hétköznap reggel ilyen sokan szurkolnak nekik. A buzdítás sok erőt adott, hogy a hatalmas hőségben becsülettel teljesítsék a 35km-es távot.

Atlétikai vb - Férfi 5000 méteres síkfutás
MTI, MTI/Czeglédi Zsolt

A délutáni programban csak Kovács Ferenc Soma volt érdekelt az 5000m előfutamában. Az SVSE tehetségének futama a táv kétharmadáig nagyon visszafogott volt, Kovács is szemre könnyedén tartotta a tempót a mezőny hátsó felében. Alig négy körrel a vége előtt azonban egy komolyabb ritmusváltásba kezdtek az élen haladók, melyet a magyar futó már nem bírt és leszakadt. Kovács végül az utolsó 200 méteren nagyot hajrázva egy riválisát megelőzte és 14:11.99 perces eredménnyel ért be a 21. helyen a szinte teltházas publikum biztatása közepette. A két futam alapján a 41. helyen végzett idei legjobb eredményével.

Atlétikai vb - Nõi 400 méteres gátfutás
MTI, MTI/Derencsényi István

A 35km gyaloglásban mindkét győztes a 20km után duplázott, Maria Perez és Alvaro Martin is 2-2 aranyéremmel térhet haza. Eddig Jamaikának nem termett sok babér, most a női 100m gáton Danielle Williams, 400m síkon Antonio Watson révén szereztek aranyérmet. A férfiak után a nőknél is Kanadának jutott a legfényesebb medál kalapácsvetésben Camryn Rogers révén. A holland Femke Bol az elvesztett 400m mixváltó után 400m gáton győzelemmel vigasztalódhatott. A görög Miltiádisz Tentoglu éremkollekciójából eddig csak a vb-diadal hiányzott, ezt Budapesten most távolugrásban bepótolta.

Alább a pénteki program és a magyar indulók (zárójelben sorrendben a legjobb és az idei legjobb eredményük, illetve a világranglistán elfoglalt helyezésük).

Délelőtt

10:05 férfi 100m, tízpróba

10:10 férfi gerelyhajítás kvalifikáció A csoport

10:20 női magasugrás kvalifikáció, Fekete Fédra (187, 187, 60)

10:55 férfi távolugrás, tízpróba

11:45 férfi gerelyhajítás kvalifikáció B csoport , Herczeg György (84.98, 84.98, 37)

12:20 férfi súlylökés, tízpróba