Aktívan, eseményekben gazdagon telt a Magyar Olimpiai Bizottság Emlék- és Hagyományőrző Bizottsága ás a Magyar Olimpiai Akadémia tagjainak programja május utolsó hétvégéjén.
Szombaton délelőtt Ipolyságra utazott a Magyar Olimpiai Akadémia küldöttsége. Dr. Jakabházyné Mező Mária főtitkár, Szijj Lilla és Győr Béla MOA Tanácstagok és Győr-Tóth Julianna, a Mező Klub alapító tagja és volt vezetője, MOA-önkéntes az Ipoly Menti Találkozások című rendezvénysorozat sporttémájú baráti találkozóján vett részt. Ennek keretén belül a küldöttség találkozott és megbeszélést folytatott professzor Dr. Jan Grexával, a Szlovák Olimpiai Akadémia volt elnökével, jelenlegi alelnökével, Gregor Istvánnal, Ipolyság jelenlegi, Lőwy Jánossal, a város volt polgármesterével, a helyi sportéletet szervező Révész házaspárral, és a város ismert sportolóival.
A küldöttség tagjai koszorút helyeztek el az Európa Udvar falán elhelyezett kétnyelvű Szokolyi Alajos emléktáblánál, majd a pozsonyi vendégek kérésére Kertész László volt bernecebaráti polgármester segítségével Bernecebarátiban bemutatásra került a Szokolyi kúria falán elhelyezett Szokolyi Alajos emléktábla, a kúriában található Szokolyi emlékkiállítás, a község temetőjében Szokolyi Alajos sírja, valamint a község központjában található Szokolyi Alajos emlékhely. Ipolyságra visszaérve a közeljövő feladatairól tanácskozott a két küldöttség.
Vasárnap délelőtt a Rákoskeresztúri Új Köztemetőben a Magyar Hősök Emlékünnepe keretén belül a Magyar Katonahősök Emlékművénél tartott megemlékezésen vett részt a MOA küldöttsége. Az emlékműnél Professzor dr. Patyi András, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektora mondott beszédet. Az I. és a II. világháborúban elhunyt olimpikonok emlékére a MOB és a MOA koszorúját dr. Jakabházyné Mező Mária, a MOA főtitkára és Győr Béla, a MOA Tanácsának tagja, a Hagyományőrző Szakcsoport vezetője helyezte el az emlékműnél. Az ünnepség végén a díszszakasz katonai tiszteletadással tisztelgett az elhunytak emlékműve előtt.
A május 21-ei Mészáros Ervin megemlékezés továbbfolytatásaként Győr Béla a felesége segítségével, több mint kétórás munkával megtisztította a 75 éve elhunyt vívó olimpiai bajnok Nemzeti sírkert részét képező védett családi kripta sírját.
A természet által teljesen belepett sír ez által visszanyerte az eredeti formáját, és kinézetét.
"A régen elhunyt bajnokaink nagy része sajnos már nem rendelkezik olyan leszármazottakkal, akik karban tudnák tartani a sírjaikat. Szerencsére a bajnokaink sírja a MOA javaslatára a Nemzeti Örökség Intézete és a Nemzeti Kegyeleti Bizottság segítségével a Nemzeti Sírkert részét képezi, ami azt jelenti, hogy a sír védett, felszámolni nem lehet."
(MOA-MOB/Győr Béla; fotó: Győr Béla)