Mayer_Gére_gerenda

Aranyérmes Mayer Gréta a dohai világkupán

2025. 04. 22.
Megosztás

Sikeres világkupa-szereplések a hétvégén, három helyszínen. Egy arany- és két bronzérem a dohai tornász világkupán. Ezüstérmes a női vízilabda-válogatott Kínában. Péni István két bronzérme Limából. Dupla győzelem a norvégok ellen férfi jégkorongban. Valter és Vas az Amstel Gold Race hollandiai egynapos országúti viadalon tekert. Négy súlyemelőnk az Európa-bajnokságon.

Bronz_duha
MATSZ

Torna. Kiemelkedő magyar eredmények születtek a dohai torna világkupán: Mayer Gréta aranyérmet nyert gerendán, bronzérmet ugrásban. A magyar szövetség tájékoztatása szerint Mayer 13,166 ponttal végzett a harmadik helyen, és vele azonos pontszámmal Péter Sára negyedik lett. Péter Sára 12.833 pontot szerezve állhatott fel talajon a dobogó harmadik fokára, ezzel pályafutása első világkupa-érmét ünnepelhette. Talajon Mayer Gréta hatodikként zárt. A férfiaknál Závory Szilárd közel volt ahhoz, hogy dobogóra álljon: az ugrás fináléját végül 13.833 ponttal a 4. helyen fejezte be. Gyűrűn és talajon is a nyolcadik helyen jutott döntőbe, végül mindkét szeren két helyet javítva egyaránt hatodik lett.

HUN_vk2
Kovács Anikó

Vízilabda. A magyar női válogatott a második helyen végzett a világkupa szuperdöntőjében, Csengtuban. A magyarok sorsolása nem volt könnyűnek mondható. A negyeddöntőben az olimpiai ezüstérmes ausztrálok ellen a második negyedtől egyre jobban domináltak Vályi Vandáék, és a harmadik negyedben egy 4-0-ás rohammal gyakorlatilag eldöntötték az ausztrálok elleni összecsapást. Tizenegy 2000 után született játékossal hadba vonulva 11 akciógólt lőve, voltaképpen nagyon simán győztek a lányok 14-10 arányban az ausztrálok ellen.

Az elődöntőben huszonnégy órán belül legyőzte a párizsi olimpia két finalistáját a női válogatott. Az ausztrálok után a csengtui világkupa elődöntőjében úgy múlta felül a világot uraló spanyol együttest, hogy lenullázta ellenfelét az utolsó negyedben, továbbá a teljes mérkőzésen emberhátrányban: a hispánok 10/0-s fórmutatóval jöttek ki a vízből. Együttesünk 2002 után játszhat ismét világkupa-döntőt! Magyarország-Spanyolország 10-8.

A fiatal válogatott és a kapitány, Cseh Sándor debütálása igazán emlékezetesre sikeredett, az ezüstérem remek eredmény, miközben mindenki tisztában van vele: így, a harmadik napra nem sikerült elég élesnek maradni, és a görögök elleni csata a harmadik negyed végére eldőlt. Rendkívül eseménydús első negyedet láthatott a közönség, 19 (!) lövéssel próbálkoztak a csapatok, a görögök ötször, a magyarok négyszer találtak be, közben Neszmély Boglárka a torna során először ötméterest védett. A második játékrészben a magyarok támadásban elakadtak, nem találták az ellenszert a rivális védekezésére, többször is lejárt a támadó idő lövés nélkül. 6-4-es görög vezetéssel zárult az első félidő. A harmadik negyedben a görögök 6 góllal terhelték meg a magyar hálót, amire Vályiék csak hárommal válaszoltak. Így az ellenfél kényelmes előnyből várhatta az utolsó nyolc percet (12-7), ami már nem hozott komoly izgalmakat, a görögök végül négygólos különbséggel diadalmaskodtak. Görögország-Magyarország 13-9 (5-4, 1-0, 6-3, 1-2); a magyar csapat gólszerzői: Garda 2, Dobi, Baksa, Faragó, Hajdú, Leimeter, Vályi, Tiba 1-1.

A magyar együttes 1988 után másodszor nyert ezüstérmet a sorozatban, győzni eddig egyszer, 2002-ben tudott.

A torna végeredménye: 1. Görögország, 2. MAGYARORSZÁG, 3. Hollandia, 4. Spanyolország, 5. Ausztrália, 6. Olaszország, 7. Japán, 8. Kína.

Péni_bronz_lima
issf_sport.org

Sportlövészet. A perui világkupán Péni István egyedüliként képviselte a magyar színeket, ahol a két olimpiai számban 10 és 50 méteren szerepelt; mind a két számban a bronzérmet szerezte meg.

A 10 m légpuska számban az alapversenyben 631.1 kört ért el, és ezzel hatodikként kvalifikálta magát a nyolcas döntőbe, amelyben 2-2 novég és indiai, valamint 1-1 amerikai, svéd, kínai és magyar versenyző szerepelt. A fináléban az első öt lövése után 53.1 körrel az élen állt, majd a 10. lövést követően 105.6 körrel a második pozícióba került. Ekkor a norvég Hegg Jon-Hermann vette át a vezetést egyetlen tizeddel, aki a 12. lövés után is tartotta első helyét. Pénit a 14. lövést követően az indiai Babuta Arjun is megelőzte. Sőt, a 16. lövés után a magyar versenyző visszacsúszott a negyedik helyre, miután a későbbi győztes kínai riválisa 10.5-öt és 10.9-et lőtt. A folytatás hihetetlen izgalmakat hozott: miközben Péni István 10.5-öt és 10.3-at ért el, a norvég egyik lövése 9.2 kör lett, és ezzel ki is szállt az érmekért folytatott versenyből. Péni István a végén befogni már nem tudta kínai és indiai ellenfelét, ugyanakkor megtartotta dobogós pozícióját.

A magyar olimpikon 50 méter összetettben az alapversenyben parádésan lőtt: a térdelőben 197 körig jutott, a fekvőben nem hibázott, a maximális 200-ból 200 kört ért el, az állóban pedig 196 körrel zárt. Összességében 593 körrel és 40 belső tízessel az első helyen kvalifikálta magát a nyolcas döntőbe, ahová rajta kívül két kínai, valamint egy-egy cseh, kazah, svájci, osztrák és norvég jutott be.

A 3×15 lövéses finálé a térdelő résszel indult, amiben Péni István 153.5 kört ért el, és ezzel a harmadik helyen állt. Ebben a testhelyzetben a cseh Jiri Privratsky (154.5) és a norvég Henrik Larsen (154.3) célzott nála pontosabban. Aztán a fekvő során Péni István előbb cseh, majd norvég ellenfelét is megelőzte, és az állóra már 0.8 körös előnnyel fordult. 311.5 kör volt az eredménye, míg a második Henrik Larsené 310.7 kör. Az álló rész hatalmas izgalmakat hozott, az első öt lövés után Péni István előnye három tizedre csökkent, igaz, ekkor Jiri Privratsky lépett elő a második helyre (361.1-360.8). A folytatásban is a norvég, a cseh és a magyar puskáslövő versenyzett az érmekért. Az újabb öt lövés után Henrik Larsen (412.6) , Jiri Privratsky (411.6), Péni István (411.5) volt a sorrend. Péni István a végén négy kilencessel zárt, így bronzérmes lett 449.4 körrel. Az első helyen a cseh, a másodikon a norvég végzett.

hun_nor
icehockey.hu

Jégkorong. Az elit-világbajnokságra készülő magyar férfi válogatott két barátságos mérkőzésen a norvégok ellen lépett a jégre. Az első találkozón Győrben a hajrában fordítva, 5-3-ra győzte le a skandináv válogatottat. A két gárda szombaton Szombathelyen – amely Győr mellett szintén debütáló város volt felnőtt válogatott meccsen – 2-0-ra nyert a norvégok ellen. Majoross Gergely szövetségi kapitány együttese pénteken és szombaton Miskolcon a dánokkal, május 2-án a káposztásmegyeri Vasas Jégcentrumban a szlovénokkal, 6-án az MVM Dome-ban a kanadaiakkal mérkőzik, az elit-világbajnokság herningi csoportjában pedig május 10-én a német válogatott ellen játssza első meccsét.

Valter Amstel
facebook/Attila Valter

Kerékpár. Az egyaránt segítőként tekerő magyar bringások közül Valter Attila 22., Vas Blanka pedig 59. lett az Amstel Gold Race hollandiai egynapos országúti viadalon. Valter Attila – a negyedikként záró Wout van Aertért dolgozva – 22. helyen ért célba bő három és fél perc lemaradással, ezzel 20 UCI-pontot gyűjtött. A nőknél Vas holland csapattársa, Mischa Bredewold győzött. A magyar bajnok – ugyancsak segítőként – 59. lett 3:46 perces hátránnyal.

Mitykó Veronika
Koncz Márton

Súlyemelés. Négy magyar női emelő indult a Moldova fővárosában, Chisinauban rendezett Európa-bajnokságon. Árva Cintia mindhárom szakításgyakorlatát elrontotta, így összetett eredmény nélkül maradt a női 55 kg-os súlycsoportban. Horváth Laura összetettben a 15. helyen végzett a női 76 kilogrammos kategóriában. A Kecskeméti TE 28 éves sportolója az Eb honlapjának tanúsága szerint a 13 fős B csoportban délután versenyzett, amelyben fogásnemi legjobbjai – 92 kilós szakítása és 114 kilós lökése – révén 206 kilogrammos összeredménnyel zárt. Ezzel a negyedik pozícióban várhatta a legjobb 11 emelőt felvonultató A csoport esti küzdelmeit. Itt valamennyien jobbat produkáltak nála, így a 15. pozíció lett az övé. Mitykó Veronika a kilencedik, a szintén a női 87 kilogrammos kategóriában indult Boros Veronika pedig a tizedik helyen végzett összetettben a vasárnapi, utolsó előtti versenynapon. Az U23-as Európa-bajnok Mitykó, aki Békéscsaba után januártól Tatán, a Baranyai SE-ben készül, szakításban 104 kilót teljesített, az országos csúcsával azonos 106 kiló már nem sikerült neki. A második fogásnemben kétszer is rontott 112 kilós kezdősúlyán, amelyet csak harmadjára tudott kilökni, így összetettben 216 kilogrammig jutva végzett kilencedikként. A szombathelyi Haladás VSE emelője, Boros 87 kilós szakítással és 110 kilós lökéssel 197 kilogrammot produkált, így – miután ketten kiestek – összetettben egyetlen vetélytársat megelőzve lett tizedik.

(Nyitókép: Freschli József)