Az atlétáké volt a második legnagyobb olimpiai csapat az úszók után Londonban - derült ki a keddi sportági konzultáción.
Három évvel a londoni olimpiát megelőzően, 2009-ben, 22-27 kvalifikált versenyzőt prognosztizált a Magyar Atlétikai Szövetség (MASZ). Az olimpiai kvalifikációs követelményeket 23 versenyző teljesítette. Az atlétáké volt a második legnagyobb olimpiai csapat az úszók után. A sajátos kvalifikációs rendszer miatt azonban 3 fő „B” szinttel rendelkező versenyzőnek itthon kellett maradni, továbbá az olimpia előtt két versenyzőt doppingvétség miatt eltiltottak, így az olimpián végül összesen 18 atléta vehetett részt.
Eredményesség tekintetében, a betervezett 1-2 érem és 10-12 pont, csak részben teljesült. Egy aranyérmet nyert az atlétika csapat és mellette nincs pontszerző helyezés. Ok: 2011 és 2012. évben 3 fő versenyző kiesett (Kiss Dániel, Fazekas Róbert, Kővágó Zoltán). Pars Krisztián első helye dicséretes és fantasztikus eredmény a magyar sport egészét tekintve.
„Azt kell megállapítani, hogy az atléták teljesítőképessége javul. Néhány ciklussal korábban jellemző volt az atlétákra, hogy különböző körülmények között teljesítették a kvalifikációs követelményeket és mire odakerültek a versenyre, messze az elvárható alatt teljesítettek.
Ez ma már nem jellemző ránk. Versenyzőink többségéről azt mondhatom el, hogy az olimpián hozta az átlag tudását, ami nagyon nagy érdem. A következő ciklus feladata az lesz, hogy azoknál a versenyzőknél, akiknél potenciális lehetőség van erre, növeljük ezt a tudásszintet és akkor, remélhetőleg nagyobb eredményességet regisztrálhatunk majd. Egységes edzés rendszerrel, közös felkészüléssel jobb eredményeket érhetünk el” – összegzett Dornbach Ildikó, szakmai igazgató.
Az atlétika versenyekről változatlanul megállapítható, hogy a sportág tartja azt az igen erős és magas színvonalát, ami joggal teszi az olimpiai program fő eseményévé. Ez nem történt másképpen Londonban sem. A nyári olimpián 22 férfi és 21 női egyéni versenyszámot indítottak.
Mint ahogy a MASZ londoni beszámolójában olvasható, a sportág erejét bizonyítja, hogy a 4 évvel ezelőttihez képest, a 22 férfi versenyszám kvalifikációs szintjei közül 17-ben emeltek, kisebb-nagyobb mértékben, mindössze 2 számban könnyítettek (400G, kalapács) és 3 versenyszámban gyakorlatilag változatlan maradt a szint (maraton, gerely, 50km). A férfi mezőnyben egy egészséges, szolid ingadozás figyelhető meg a kvalifikáltak számában, bár a már említett 400g mellet érdekesség, hogy a minimálisan megemelt szint mellett, 12-vel kevesebb volt a férfi hármasugró.
Ugyanez a nőknél kevésbé markáns, hiszen a 21 női versenyszám közül ugyan 12-ben erősödtek a szintek, azért van 6 stagnáló (800, 10 000, 100G, M, S, 20km) és 3 olyan melyben könnyítettek a kiküldetési elvárásokon (200, 5000, maraton).
A konzultáción Dornbach Ildikón kívül részt vett Gyulai Miklós elnök, Klenóczky Bea igazgató, Medvegy Iván és Bartha Csaba a Magyar Olimpiai Bizottság sportszakmai főmunkatársai és Téglásy György, az OSEI főorvosa