Ikrek vihetik a magyar zászlót a paralimpián

Atlétikai vb, Lyon, Schiller-Kertész Judit: reális cél az éremszerzés

2013. 07. 18.
Megosztás

Négy magyar sportoló vesz részt a július 19-28. között megrendezésre kerülő lyoni atlétikai világbajnokságon. A mieink csütörtökön utaznak el a helyszínre. Schiller-Kertész Judit, a válogatott szakvezetője szerint reális cél az éremszerzés.

A Biacsi-ikrek, Ilona és Bernadett 1500 méteres síkfutásban, Kálmán Krisztina buzogányhajításban és súlylökésben, Kanyó Zsolt gerelyhajításban és súlylökésben képviseli a magyar színeket.

- Hogyan sikerült a felkészülés?

Mindenki nagyon elszánt és motivált, voltunk edzőtáborban, ahol elvégeztük a tervezett munkát. Kálmán Krisztinek volt egy vírusos fertőzése, antibiotikumot szedett, de már ő is jól van, bízom benne, hogy ez nem befolyásolja a teljesítményét.

- Mi várható a csapattól?

Reális cél az éremszerzés, illetve több dobogóhoz közeli helyezés elérése. A Biacsi-lányok mellett Kálmán Kriszti tavaly Európa-bajnoki bronzérmes volt, tehát ő is ott van az élvonalban. Kanyó Zsolt az európai atléták között szintén előkelő helyet foglal el, az ő kategóriájában a vb-n többen lesznek más földrészekről, akik jobbak nála, de bízom benne, hogy sikerül pontszerző helyen végeznie.

- A Biacsi-testvérek Birminghamben 4-7 másodperccel maradtak el a paralimpiai és világbajnok lengyel futónő mögött. Mennyi idő alatt lehet ekkora különbséget ledolgozni?

Nem olyan nagy ez a különbség, mint első hallásra tűnik. Mezeifutó világbajnokságon, Lengyelországban már sikerült megelőzniük a Biacsi-lányoknak a két lengyel futónőt, akik a paralimpián előttük végeztek. Egyébként érdekesség, hogy a lányok nagyon jóban vannak a lengyelekkel, aranyos, kedves lányok, persze amíg tart a verseny, nem kedveljük őket. A legutóbbi Grand Prix-n csak az egyik lengyel lány indult, a másik próbálgatja magát a maratonin is. Nem bánnánk, ha a hosszabb táv mellett maradna, és ott érne el komoly sikereket. De nemcsak a lengyelekre kell figyelni, egyre jobbak lesznek a japánok is. Prágában 39-en voltak az INAS vb-n, rengeteg edzővel. Az ázsiaiak éjjel-nappal csak edzenek, semmi mással nem kell foglalkozniuk, ez látszik az egyre javuló eredményeiken, mindenképpen számolni kell velük is.

- Sas Sándor a londoni paralimpia után atlétaként folytatja pályafutását, az eredményei egyre jobbak, viszont nem tagja a vb-csapatnak.

Sanyi pályafutása a megbeszéltek szerint alakul, a világbajnokságon azért nem vesz részt, mert nincs meg a nemzetközi kategorizálása. Az első nagy nemzetközi versenye ősszel az IWAS Világjátékok lesz, utána természetesen rá is számítunk a nemzetközi viadalokon. Naponta edz, a hozzáállása példaértékű, kiváló szakember foglalkozik vele, bizakodó vagyok a jövőjét illetően. A fizikai ereje megvan az erőemelő múltjának köszönhetően, az eredményei akkor fognak jelentősen javulni, ha a kötött vállizmait sikerül kilazítani, és még tovább fejlődik a technikája. De ismétlem, nagyon keményen dolgozik, mindent megtesz a minél sikeresebb szereplésért. Sokat beszélünk egymással, naprakész vagyok a munkájával és eredményeivel kapcsolatban.

- Történt-e előrelépés a többi, klasszifikációra váró sportoló esetében?

Sajnos nem, többen másfél éve várnak a nemzetközi kategóriájukra. A Magyar Paralimpiai Bizottság is bekapcsolódott ennek a helyzetnek a megoldásába, bízom benne, hogy sikerül megkapni az INAS-tól a kategóriákat. Azt szeretném elérni, hogy 2015-ben, a paralimpiai kvalifikációs időszak kezdetén 12-14 nemzetközi szintű atlétánk legyen, akik közül a legjobb 6-8 juthat el Rióba.

- A lyoni világbajnokságon akkor még nem lehet kvótát szerezni?

Régen a vb-ken a legjobbak kvótát is kaptak, most azonban változtatnak a rendszeren, az eddigi négy helyett kétévente akarnak világbajnokságot rendezni. Gondolom a paralimpia előtti utolsó vb-n lehet kvótákhoz jutni, de erről még nincs hivatalos információ.

- A Nemzetközi Paralimpiai Bizottság tájékoztatása szerint ez lesz minden idők legnagyobb világbajnoksága.

Több mint 1100 sportolót várnak 99 országból, a francia televízió 4-es csatornája élőben közvetíti a versenyeket. 2002-ben Lille-ben volt a vb, azt nagyon jól megszervezték, sok néző is volt, rengeteg kisiskolás látta a versenyeket, a gyerekeknek versenyezniük is kellett egymással, ki tud több autogramot gyűjteni, hangulatos, jó verseny volt. Hasonlóra számítunk most is. A franciáknál minden akadálymentesített, nagyon jó szervezők. Egyébként óriási feladat egy vb lebonyolítása, a rengeteg kerekesszékes sportoló megfelelő elhelyezése, szállítása komoly kihívás. Azt hiszem, Magyarország egy ideig még nem lesz képes ekkora esemény megrendezésére…

- Mikor utazik el, és mikor jön haza a csapat?

Csütörtökön utazunk, a hazautazásunk nem úgy alakul, ahogy terveztük. Amikor foglaltuk a repülőjegyeket, akkor július 27-én, délelőttre írták ki az 1500 méteres döntőt, ezért délutánra vettük meg a jegyeket mindenkinek. A szervezők azonban megváltoztatták a programot, és az ikrek versenyszáma átkerült délutánra, ezért két csoportban jövünk haza. Kriszta és Zsolt 27-én, a lányok 28-án utaznak vissza Magyarországra.

(Forrás: Bernau Péter)