Az első olimpiai érmes atlétára emlékeztek Szolnokon

Az első olimpiai érmes atlétára emlékeztek Szolnokon

2022. 04. 11.
Megosztás


A magyar atlétika első olimpiai érmese Kellner Gyula maratoni futó, aki az első újkori játékokon, 1896-ban írta be magát a sporttörténelembe. A szolnoki kötődésű all round sportemberre emlékeztek április 11-én, a szonoki temetőben található sírjánál. A megemlékezésnek két apropója is volt.

Kellner Gyula 1871. április 11-én született, majd 1896-ban épp a hónap közepén rendezték Athénban az atlétikai versenyeket, amikor megszerzte sportága első olimpiai (bronz)érmét. A későbbi nyomdatulajdonos 1940. július 28-án, Szolnokon hunyt el.

A Kőrösi úti (belső) református temető 3. parcellájában található sírt 2020 augusztusában Győr Béla, a Magyar Olimpiai Akadémia főtitkára és Veres Vince, a MOB Hagyományőrző Bizottságának tagja tette rendbe, az elhanyagolt nyugvóhelyre Gutai István, a Szolnok TV szerkesztője hívta fel a figyelmet. A sírt azóta is ápolják, ehhez társult Pető Dávid, a Szolnok TV cégvezetője és Rózsa József, a Szolnoki Sportcentrum Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója. A sír védettséget élvez, a Nemzeti Sírkert része.

Az idei megemlékezésen az említett szakemberek mellett részt vett Kellner Gyula több leszármazottja is. A családias, meghitt ünnepségen felelevenítették az olimpikon sportsikereit, életének néhány epizódját, családi történeteit, all round sportemberi nagyságát. Mint arról a Sportmúzeum honlapján is ír: kipróbálta magát többek között tornászként, vívóként, birkózóként, súlyemelőként, úszóként, kerékpárosként és atlétaként egyaránt.

A találkozó a temető után a Véső úti Sporttelepen állófogadással folytatódott, ahol Rózsa József röviden bemutatta Szolnok sportját, a sportberuházásokat, beszélt a Szolnoki Sportiskoláról, a város sportsikereiről.

Kellner Gyula máig az egyetlen magyar maratoni futó, aki olimpián (bronz)érmet tudott nyerni. A feljegyzések szerint a Marathon és Athén között megtartott verseny 1896. április 10-én délután 2-kor startolt el. Érdekesség, hogy az első nyári játékok győztesei – a sportmuzeum.hu beszámolója szerint – olajágat, ezüstérmet és oklevelet kaptak, a másodikak egy bronzéremmel gazdagodtak, míg a harmadik helyen végzőket nem díjazták, az már III. György görög király gesztusa volt, hogy Kellnernek ajándékozott egy aranyórát.

(MOB, MOA/VF)