Muhari Eszter első világkupa-győzelmét ünnepelhette. Andrásfi Tibor ezüstérmes a heidenheimi világkupán. Hat érmet gyűjtöttek be a magyarok a judo World Tour Ljubljanában rendezett European Open-versenyén. Birkózóink 10 éremmel tértek haza a nemzetközi szövetség rangsoroló versenyéről. Rasovszky Kristóf lett ez elmúlt év legjobb férfi nyíltvízi úszója a világszövetségnél. Ismét van 190 cm feletti ugrással rendelkező magasugró atlétánk. Elmulasztott lehetőség – a női kosárlabda-válogatott lemaradt az idei Európa-bajnokságról.
Vívás. A férfi és női párbajtőrözők Heidenheimben illetve Barcelonában világkupán, a tőrvívók Torinóban GP-viadalon gyűjtögették a világranglista-pontokat.
Muhari Eszter egyre javuló, magas színvonalú vívással nyerte az aranyérmet a nők barcelonai egyéni világkupa-versenyén. A párizsi olimpia bronzérmese kiemeltként szerepelt a 64-es főtáblán, melyen svájci, dél-koreai, kínai, ukrán és olasz ellenfelét legyőzve jutott el a döntőig. Az aranyéremért a 2022-ben vb-győztes dél-koreai Szong Szerával csapott össze Muhari, aki a világranglistán harmadik, őt két hellyel megelőző ázsiai párbajtőrözőt magabiztosan győzte le: 15-9-cel bizonyult a legjobbnak a 303 vívót felvonultató viadalon. Szépen menetelt a kadet korú Horváth Lotti is, aki a legjobb 16 között fejezte be a versenyt, miután egy másik észt vívótól, a tokiói olimpián csapatban arany-, egyéniben bronzérmes Katrina Lehistől 14-13-ra kikapott. A főtáblán vívott még Gnám Tamara és Dékány Kinga is, ott előbbi egy asszót nyert, utóbbi az első fordulóban kikapott.
Vasárnap a csapatversenyt rendezték a katalán városban. A remek kezdést nem követte jó folytatás, nyolcadik lett a Büki Lili, Dékány Kinga, Muhari Eszter, Nagy Blanka összeállítású női párbajtőrcsapat. A Kolumbia elleni, korai bemelegítést követően (45:30), a nyolcaddöntőben Észtország következett. Az a válogatott, melyben három, Tokióban csapatban olimpiai bajnok és a párizsi egyéni verseny negyedik helyezettje szerepelt. A fiatalokkal felálló magyar négyes 43:28-ra hozta a rendkívül fontos összecsapást. A négyért az olimpiai címvédő olaszok következtek, és sokáig érett a meglepetés, az igazán nagy bravúr. Az utolsó körre még négy tus előnnyel fordultunk, ebből lett a befejező Muhari-asszó előtt mínusz egy, de 38:42-es vereség lett a vége. A folytatásban előbb Lengyelországtól 45:34-re, majd az Egyesült Államoktól 45:41-re kapott ki Csobó Dominik együttese, amely ezzel nyolcadik lett.
A férfiak heidenheimi egyéni versenyén is felállhatott magyar vívó a dobogóra. Az olimpiai negyedik Andrásfi Tibor az olimpiai bajnokot is legyőzve lett második. Tibor a párizsi olimpia eldöntőjében egyetlen tussal kapott ki a japán Kano Kokitól, aki később megnyerte a versenyt. Most a heidenheimi, szupermezőnyű világkupa negyeddöntőjében visszavágott a japánnak, végig vezetve, fölényesen hozta az asszót 15:10-re. Ezután a magyar vívó a döntőig meg sem állt, de ott az olasz Davide Di Veroli ellenében fordult a kocka – az a bizonyos egy tus ezúttal nem Andrásfinak jött össze a hosszabbításban (13:14). Keszthelyi Zsombor volt még igen közel élete legjobb felnőtt eredményéhez, de két értékes siker után a nyolcaddöntőben 15:11-re kikapott a kanadai Gornovskytól. Bakos Bálint a 32-ig jutott, egyetlen tussal szenvedett vereséget a későbbi aranyérmes Di Verolitól. Két olimpiai bajnok, Siklósi Gergely és Koch Máté viszont ugyanilyen arányban búcsúzott a 64 között.
Szombaton az olimpiai bajnok férfi párbajtőrcsapat káprázatos veretlenségi sorozata a heidenheimi világkupán szakadt meg, ötödik lett a válogatott. Két sima, fölényes siker vezetett a nyolc közé Üzbegisztánon és Hollandián keresztül. Ezt követte a Svájc elleni negyeddöntő, ahol 40:45-re kapott ki a magyar gárda. Az 5-8. helyért már pihenőt kapott az előző napi egyéni ezüstérmes Andrásfi Tibor. A Koch Máté és Sikósi Gergely, Keszthelyi Zsombor alkotta hármas két magabiztos, 45:37-es, majd 30:24-es győzelemmel zárta a napot Kazahsztán, majd Ukrajna ellen, és ezzel lett ötödik a magyar válogatott.
A torinói Grand Prix-n a férfiaknál Dósa Dániel és Szemes Gergő, a nőknél Kondricz Kata jutott el jó vívással a negyeddöntőig, ott viszont nem sikerült a bravúr.
Judo. Hat érmet gyűjtöttek a magyarok a cselgáncs World Tour Ljubljanában rendezett European Open-versenyén. A 31 ország 419 sportolójának részvételével rendezték meg az idei első European Open-viadalt a szlovén fővárosban.
A 31 fős magyar küldöttségből a 60 kilogrammos mezőnyben Feczkó Csanád (Nippon Sport JC) a döntőig menetelt, és pályafutása során másodszor állhatott European Open-dobogón, ezüstérmes lett; Andrási Márton (Mogyi-Bajai JC) és Vida András (Győri AC) pedig egymás között dönthetett a bronzéremről, amely végül a bajai sportoló nyakába került, Márton második bronzérmét nyerte a sorozatban.
A 66 kilogrammos súlycsoportban Gombás Bálint az öt meccséből négyet megnyert, s az UTE 22 éves judósa ezért bronzérmet kapott, ami pályafutásának eddigi legjobb eredménye a felnőtt mezőnyben.
A nőknél is három érem jutott a magyaroknak: az 52 kilogrammban a mindössze 17 esztendős Jüttner Janka (Budaörsi SC) és a 63 kilogrammos, 23 éves Varga Brigitta (MTK Budapest) a döntőig menetelt, s ezüstérmet nyert, előbbi karrierje során első érmét nyerte a felnőtt mezőnyben, utóbbi már féltucatszor volt dobogós világranglistapontokat adó tornákon. Az 57 kilósoknál a 27 esztendős Kovács Kitti (BHSE) állhatott fel a dobogó harmadik fokára, ő már a harmadik European Open-éremnél jár.
A világranglistapont-szerző versenyek sorozata a jövő hétvégén a bakui Grand Slam-tornával folytatódik, várhatóan hét magyar indulóval.
Birkózás. A nemzetközi szövetség (UWW) idei első, zágrábi rangsoroló versenyén (UWW Ranking Series) a szabadfogású birkózók közül az Eb-5. Kuramagomedov Murad (74 kg) bronzmérkőzést vívhatott a katonai vb-bronzérmes lengyel Kamil Rybickivel. Mintegy öt perc alatt összegyűjtötte a technikai tushoz szükséges pontkülönbséget (10-0), így bronzérmet szerzett a nívós mezőnyben.
A nőknél hárman is felállhattak a dobogóra. Elekes Enikő (65 kg) ezüst-, Szenttamási Róza (55 kg) illetve Szabados Noémi (68 kg) pedig bronzérmet szerzett.
Hat magyar kötöttfogású éremmel zárult a zágrábi UWW-rangsorversenye. A csapat egyik legfiatalabbja, a 19 esztendős Lévai Levente olimpiai, világ- és Ázsia-bajnokot is legyőzött a horvát fővárosban, összesen négy győzelemmel a háta mögött állhatott fel a 72 kilogrammos dobogó legmagasabb fokára, ahol Váncza István bronzérmes lett. A 82 kilóban Szilvássy Erik is fináléba jutott, ott azonban már nem bírt iráni riválisával, ezüstérmes lett, míg a 97 kilogrammos Szőke Alex a vigaszágon menetelt végig, meg sem állva a bronzéremig. Losonczi Dávid (87 kg) és Lévai Zoltán (77 kg) is bronzéremmel térhetett haza Zágrábból. A magyar küldöttség Irán és Azerbajdzsán mögött harmadik lett a kötöttfogású csapatpontversenyben.
Rövidpályás gyorskorcsolya. Jászapáti Petra negyedik lett 500 méteren a világkupasorozat ötödik, tilburgi állomásán vasárnap. A friss Európa-bajnok magabiztosan nyerte az 500 méteres negyeddöntőt, majd az elődöntőben okos versenyzéssel harmadikként biztosította helyét az A döntőben, amelyben a rajt után a negyedik helyre tudott besorolni, onnan viszont visszacsúszott az ötödikre. Az utolsó körben kisebb lökdösődés alakult ki előtte az amerikai és a lengyel riválisa között, így lehetősége nyílt külső íven előzni, de nem tudott az amerikai elé kerülni és egy hajszállal lemaradt a bronzéremről. 1000-en – ahol a kontinensviadalon ezüstérmes volt – az elődöntőben nagyszerű versenyzéssel, magabiztos teljesítménnyel másodikként jutott fináléba, ahol szinte végig a negyedik helyen haladva ért célba.
A magyar vegyesváltó – Bácskai Sára Luca, Jászapáti Péter, Jászapáti Petra, Moon Wonjun összeállításban – nagy csatában lemaradt a fináléról, így vasárnap a B döntőben léphetett jégre. Ott az összeállításon két helyen változtatva a Bácskai Sára Luca, Jászapáti Péter, Kónya Zsófia, Nógrádi Bence összetételben Kanada és Belgium mögött a harmadik helyen ért célba a váltó, így összesítésben a hetedik helyen zárt.
A férfiak 1500 méteres elődöntőjében Moon negyedik, míg Jászapáti az ötödik lett, ezzel előbbi szintén a B döntőbe kvalifikálta magát, amelyben ötödik, összességében pedig 12. lett. Ezt követően Moon ötödik lett az 1000 méter negyeddöntőjében, ami kevés volt a továbbjutáshoz, így ebben a számban búcsúzni kényszerült.
A női 1500 méteres B döntőben három magyar is érdekelt volt: Jászapáti megnyerte a futamot, míg Somodi Maja harmadik, Sziliczei-Német Rebeka pedig az ötödik pozícióban ért célba. Ezzel sorrendben a 8., 10. és 12. helyet szerezték meg a holland állomáson.
A Csizmadia Márk, Jászapáti Péter, Moon Wonjun, Nógrádi Bence felállásban korcsolyázó férfi staféta pénteken a szezon során először jutott tovább a negyeddöntőből, szombaton pedig a B döntőbe tudta biztosítani a helyét. A zárónapon kevesebb mint 11 körrel a vége előtt a harmadik helyen haladt a váltó, amikor kicsúszott, ezzel behozhatatlan hátrányba került és végül a negyedik helyen ért célba és összesítésben a nyolcadik helyen zárt.
A női staféta – Bácskai, Jászapáti, Kónya Zsófia, Somodi Maja összeállításban – az első elődöntőben kezdetben a harmadik helyen korcsolyázott, majd 12 körrel a vége előtt feljött a második pozícióba, s az utolsó másfél körig itt is haladt. A kanadaiak záró embere aztán váratlanul kicsúszott, ami azonban a magyarokat zavarta meg leginkább, ugyanis amellett, hogy a lengyelek vissza tudták előzni a váltót, az utolsó kanyarban a korábban már leszakadt amerikaiak utolsó tagja belső íven szintén a magyarok elé került, akik így a B döntőben folytathatták. Ott a kanadaiak mögött másodikak, összesítésben pedig hatodikok lettek.
Férfi 1500-on Moon B döntőt futhatott, ahol ötödik, összesítésben 12. lett. Jászapáti Péter a 17. helyen végzett.
A sorozat jövő hétvégén Milánóban zárul.
Úszás. Az Európai Úszó Szövetség (LEN) után a sportág nemzetközi szövetségénél (WA) is Rasovszky Kristóf lett 2024 legjobb férfi nyíltvízi úszója. A hazai szövetség Facebook-oldalának közlése szerint a LEN után a WA is publikálta a tavaly olimpiai és világbajnok magyar úszó győzelmét, amely a nemzetközi szövetségnél akkor válik hivatalossá, amikor megérkezik az év legjobbjának járó trófea, ez pedig megérkezett. A LEN két hete tette közzé a végeredményt. A 27 éves Rasovszky Kristóf tavaly győzött 10 kilométeren a párizsi olimpián és azt megelőzően a dohai világbajnokságon, valamint tagja volt a vb-n bronz-, a belgrádi Európa-bajnokságon aranyérmes magyar váltónak.
Atlétika. Bátori Lilianna egyéni csúccsal ezüstérmes lett női magasugrásban az Udinében rendezett nemzetközi atlétikai versenyen. A magyar szövetség közösségi oldala szerint a tavalyi U18-as Európa-bajnokság győztesének eddig 187 centiméter volt a rekordja. Ezt az északolasz városban előbb 188, majd 191 centire javította. A felnőtt országos bajnokság címvédőjét egyedül a világcsúcstartó ukrán Jaroszlava Mahucsih tudta megelőzni.
Kosárlabda. A magyar női válogatott hosszabbítás után 92-89-re kikapott a bolgár csapattól vasárnap Botevgradban az Európa-bajnoki selejtezősorozat hatodik, utolsó fordulójában, így nem jutott ki a júniusi Eb-re.
Völgyi Péter szövetségi kapitány együttese annak a tudatában lépett pályára a kvalifikáció utolsó körében, hogy mindenképpen győznie kell az Eb-részvétel érdekében, ami ugyanakkor a többi csoport eredményeitől is függött. A botevgradi csata csaknem végig szoros küzdelmet hozott, a vendégeknél Juhász Dorka sérülés miatt nem játszott, a távollétében Dubei Debóra és Kiss Virág vitte a prímet. A meccs során – a többi csoport eredményeinek alakulása folytán – kiderült, hogy az Eb-szereplés érdekében legalább 21 ponttal kellene nyerniük a magyaroknak, erre azonban nem volt esély. Így az előző Eb-n negyedik magyarok végül nem kerültek be a négy legjobb csoportmásodik közé, így nem lesznek ott a júniusi kontinenstornán.