Megbeszélést tartottak a Magyar Olimpiai Akadémia égisze alatt működő olimpiai baráti körök vezetői csütörtökön a Magyar Olimpiai Bizottság új székházában.
Az országban 21 olimpiai baráti kör működik, ebből 5 Budapesten; a „tagság” évközben egy új körrel, a Kovács „Bütyök” Sportegyesület és Olimpiai Baráti Körrel bővült Nyíregyházán. Az olimpiai körök alaptevékenysége jelentős részben az olimpiai eszme terjesztésére, a hagyományőrzésre terjed ki.
A találkozó elején Győr Béla köszöntötte a résztvevőket, majd tájékoztatást adott a MOB szervezeti változásairól, a szervezet székhelyváltozásáról. A Magyar Olimpiai Akadémia főtitkára röviden kitért az Olimpiai Értékek Iskolai Programra (OVEP), a MOB kettőskarrier-programjára és a Fiatal sportvezetők programjára.
A főtitkári bevezető és tájékoztató után a körök vezetői adtak tájékoztatást az elmúlt esztendő eseményeiről, az aktualitásokról, a jövőt érintő terveikről.

Pazonyi György, a Kovács „Bütyök” Sportegyesület és Olimpiai Baráti Kör elnöke sokakat már ismerősként, de mint köri vezető, első alkalommal, újként köszöntött. A nyíregyházi középiskolai testnevelő tanár már több mint 20 éve az olimpiai eszme lelkes hirdetője. Ófehértón, előző lakhelyén és munkahelyén több mint 10 évig nagy sikerrel rendezte meg az olimpiai vetélkedőit, találkozóit az olimpikonokkal. A Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnáziumba kerülve tovább folytatta aktív olimpiai nevelőmunkáját. Az egyesületet a volt Ófehértói Sportkörének jogutódjaként tavaly alakították meg. Programjaival az iskolája 650 gyerekét célozták meg főként. Rendszeresen találkoznak olimpikonokkal, az olimpiai ismereteket oktatják. Mestertanári minősítését is olimpiai témában készíti elő.
A Tiszavasvári Olimpiai Baráti Kör Egyesület elnöke, Gazdag József a körük aktív munkájáról számolt be. Honvédelmi Sportszövetségi tagként a szövetséggel is több közös rendezvényük volt. A meghívásoknak az országhatárokon belül és a külhoni magyar területeken is szívesen eleget tesznek. Munkája elismeréseképpen a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei civil önkéntes díj kitüntetést kapta. Körük idén lesz 10 éves, ennek jegyében 2025 őszén városukban szeretnének a MOA 82. Vándorgyűlésének egyik házigazdája lenni.

A Halmay Zoltán Olimpiai Hagyományőrző Egyesületet Szombathelyről Békefi Miklós elnökségi tag és Gál Tamás a kör tagja képviselte. Békefi Miklós elmondta, hogy tavaly és az idei év elején is meg tudták rendezni legfontosabb rendezvényeiket: a hagyományos tekeversenyt, a Halmay-bált, a nagyszerűen sikerült a Németh Pál Dobóversenyt, a Halmay Úszókupát, a Halmay Karácsonyt, valamint Közgyűlésüket. A Kárándy József Sportkönyvtárt átadták Szombathely városának. Nagyon aktívak, mindig nagy létszámmal képviselik a kört a MOA rendezvényein. Méltóképpen megemlékeznek Vas vármegye olimpikonjairól. Nagyon tartalmas honlapjuk, rendszeresen megjelentetik dekoratív, időszakos Fáklya című újságjukat.
Ugyancsak Békefi Miklós képviselte a szombathelyi székhelyű Kárpát-medencei Sport Hagyományőrző Egyesületet. Horváth Vilmos elnök üdvözletét tolmácsolva elmondta, hogy az egyesület egyik célja továbbra is az olimpiai eszme hirdetése az országban és a határon túli egykori magyar területeken. Az elmúlt évben itthon és Erdélyben volt konferenciájuk. Idén a Vajdaságban és Erdélyben terveznek a hazaiak mellett konferenciát.

Góth Imre, a Csik Ferenc Olimpiai Baráti Kör elnöke büszkén mondta el, hogy tavaly év elején jelent meg szerzőtársával, dr. Iglódi Endrével írt könyve, a Keszthely Sporttörténete. Körükkel igyekeznek a fiatalokat bevonni a munkájukba. Hévizi iskolájával részt vettek a júniusban rendezett MOB-MOA OVEP-OQS rendezvényen, amiért köszönetet mondott. Elmondása szerint a résztvevőknek örök élmény marad a rendezvény. Nagyon szépen ápolják névadójuk, Csik Ferenc emlékét. Nagyon büszkék városuk olimpiai bronzérmes sportlövőjére, Major Veronikára, aki javaslatukra kapta meg a díszpolgári címet.
Csiszár Antal, a Nyíradonyban működő Harangi Imre Olimpiai Baráti Kör elnöke elmondta, hogy az iskolája gyerekeinek szervezett olimpiai ankétok keretén belül eddig 59 olimpiai bajnokot, érmest, olimpikont láttak vendégül. Az olimpiai nevelést igyekszik a mindennapos iskolai oktatásban közvetíteni a gyerekek felé. Rendszeresen olimpiatörténeti vetélkedőket, Harangi-megemlékezéseket rendeznek. Nagyon népszerű volt a Parasport Hét és a 12 órás labdarúgó mérkőzés rendezvényük. A testnevelési érettségiben sok olimpiaitörténeti tételt szerepeltetnek.
A Debreceni Honvéd Sport és Diáksport Egyesület Békessy Béla Olimpiai Baráti Kor Szakosztály vezetője, Parádiné Kenéz Tünde tájékoztatója elején elmondta, hogy az előző évben 20 programot rendeztek. Fontos dolguknak tekintik a fiatalok bevonását. Olimpiatörténeti séta, közönségtalálkozó olimpikonokkal, kiállítás rendezés, előadások táborokban – ezek voltak a legnépszerűbb rendezvényeik. A Honvéd Sportszövetség tagjai. Névadójukról többször megemlékeztek. Két olimpikon tagjuk is van. Álmuk egy sportmúzeum létrehozása Debrecenben.

Szöllősi János, a Várpalotai Olimpiai Baráti Kör elnöke elmondta, hogy az elmúlt időszakban is több hagyományos és ad hoc rendezvényük volt. A szokásos adventi, olimpiatörténeti kiállításuk mellett olimpiatörténeti vetélkedőt rendeztek a város iskoláinak, kirándulást tettek Tatán, az Olimpiai Edzőtáborban, részt vettek a Városi Civilnapon. Ligetvári Patrik, kézilabdázó olimpikon, a város szülöttje volt a legutóbbi vendégük. A városi Csik Ferenc megemlékezések állandó rendezői. Januárban rendezték közgyűlésüket. Május 24-én a helyi önkormányzattal és a MOA-val karöltve rendezői lesznek a MOA 81. Vándorgyűlésének.
Vásárhelyi Tamás, a Csanádi Árpád Olimpiai Baráti Kör elnökségi tagja arról tájékoztatta a megjelenteket, hogy a kör nagy gondot fordít arra, hogy ne csak a bajnokokat, hanem az olimpikonokat is bemutassa tagjainak, a szokásos élménybeszámolók keretén belül. A népszerű tévés elmondta, hogy a kör legutóbbi vendége Hargitay András volt, a következő Hunyady Emese lesz. Örömükre a kör létszáma nőtt az utóbbi időben.

A Győri Sportcsillagok Emlékeit Gyűjtő Alapítvány elnöke, Pálfalvi Gábor elmondta, hogy az alapítvány első elnöke Borkai Zsolt, olimpiai bajnok tornász, utódja a szintén olimpiai bajnok labdarúgó, Palotai Károly, ő maga 3 éve lett az alapítvány vezetője. 13 fős kuratóriummal dolgoznak. Sok kiállítási anyagot gyűjtöttek össze. Néhány éve a Győri Sportcsillagok Gálája megrendezésével méltó módon próbálják elismerni a nagyszerű győri sportolói teljesítményeket. Két hete indult a honlapjuk. Anyagi és szellemi kapacitásban hiányt szenvednek. Több emléktáblát avattak a városban, könyvkiadásban jeleskednek. Megalapították a Győr Sportjáért Életmű-díjat.
A XVI. kerületi Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Kör képviseletében Hóbor Béla elnök és Abonyi János alelnök vett részt a tanácskozáson. Elnök úr elmondta, hogy a tavalyi év során Érdi Mária, Kovács Katalin, Kata Mihály, Bozsik Péter, ifj. Buzánszky Jenő is vendégük volt. Köszöntötték a körük alapító elnökét, a 95 éves Borovitz Tamást. Megalapították a Kertváros Büszkesége Díjat. nagysikerű rendezvényük az immár nem először, a Csanádi Körrel közösen megrendezett évzáró vacsora. Év elején teltházas rendezvényen Simon Petra kézilabdázó volt a vendégük. A következő Rasovszky Kristóf olimpiai bajnok úszó lesz. A közeljövőben tervezett rendezvényeik a Keszthelyi Rudolf-emléktábla avatása, valamint a Magyar Sport Napján felavatandó új, kerületi olimpikonokat bemutató emléktáblák lesznek.
Mint elhangzott, a tavaszi, 81. Vándorgyűlésre május 24-én, Várpalotán kerülhet sor – a várpalotai olimpiai kör szervezésében –, az őszit októberre, Tiszavasváriba – az ottani kör lebonyolításával – tervezik; ezeken természetesen az olimpiai körök tagjai is szívesen látott vendégek.
A találkozó végén megjelent Antal Dénes, a MOB operatív igazgatója is, aki köszöntötte a résztvevőket, majd a MOA főtitkárával együtt átadták a résztvevőknek az ajándékkönyveket és bemutatták az új MOB-székházat.