Özbas Szófi Európa-bajnok, Gulyás Michelle megnyerte a budapesti öttusa világkupát. A Márton ikrek aranyérmesek a spanyolt nyílt bajnokságon, a magyar nyíltvízi úszók négy ezüst- és egy bronzéremmel zárták az ibizai vk-t. Az asztaliteniszező András Csaba WTT-bronzérmes, a vitorlázó Vadnai Jonatán nyolcadik Hyeres-ben. Pigniczki Fanni hatodik a taskenti rg-világkupán, Valter Attila két egynapos országúti kerékpáros versenyen tekert a héten. Egy győzelem, egy vereség a dánok elleni jégkorong felkészülési mérkőzéseken.

Judo. Özbas Szofi megállíthatatlan: két Grand Slam-győzelem után az Európa-bajnokságon is aranyérmes lett, Podgoricában megszerezte a magyar judosport tizenkilencedik kontinensbajnoki címét!
A női 70 kilogrammos súlycsoportban a korábban világ- és Európa-bajnoki bronzérmes, az utánpótlásban szinte minden címet begyűjtő kétszeres olimpikon, a még mindig csak huszonhárom esztendős Özbas Szofi súlycsoportváltása óta valósággal megtáltosodott. A világranglistán még „csak” a huszonhatodik helyen áll, így nem lehetett kiemelt a sorsolásnál, már a legjobb harminckettő közé jutásért is meccselnie kellett. Az első ellenfelét, a dánok korábbi junior-világbajnoki ezüstérmesét ipponnal győzte le. Az olimpiai és kétszeres világbajnoki bronzérmes, kétszeres Európa-bajnok holland Sanne van Dijke-t, a brit Kelly Petersen-Pollardot és a spanyolok olimpiai ötödik helyezett, Európa-bajnoki bronzérmes reménységét, az idei párizsi Grand Slam győztesét, Ai Tsunodat jukóval verte. Az elődöntőben a portugálok üstököse, a húsz esztendősen már Grand Slam-győztes Tais Pina próbálta megállítani a magyar menetelést. Szofi másfél perc alatt véget vetett a küzdelemnek, jukós előnyét földharcban, leszorítással ippongyőzelemre módosította.
Következhetett a magyar judosport negyvenkilencedik felnőtt Európa-bajnoki döntője. Korábban tizennyolc alkalommal sikerült megszerezni az aranyat, a triplázó Ungvári Miklós, a duplázó Hajtós Bertalan, Joó Abigél és Csernoviczki Éva mellett Tuncsik József, Csák József, Tolnai László, Nagy Zsuzsa, Csősz Imre, Braun Ákos, Hadfi Dániel, Mészáros Anett és Karakas Hedvig tudta megszerezni az áhított kontinensbajnoki címet. Özbas Szofi ellenfele a görögök rutinos harcosa, a tavalyi zágrábi Európa-bajnokságon ezüstérmes Elizavet Telcidu volt. Ellene leszorítással, vagyis ipponnal nyert Szofi.
A magyar válogatott a podgoricai Európa-bajnokságon további két ötödik – Szegedi Dániel (73 kg), Gyertyás Róza (52 kg) – és egy hetedik – az olimpikon Pupp Réka (52 kg) – helyet könyvelhetett el.
A magyar judoválogatott a csapatversenyen 4-3-ra kikapott a törököktől a nyolcaddöntőjében.

Öttusa. Gulyás Michelle kiegyensúlyozott, magas szintű versenyzéssel aranyérmet nyert a budapesti világkupa-viadalon.
Az olimpiai bajnok a számára jól sikerült, 20 győzelemmel zárult szerdai rangsorolónak köszönhetően kedvező kiemelést kapott a táblavívásban, melyben öt tusig, vagy egy percig tartanak az asszók. Ebben az elődöntőig jutott, harmadik lett, amiért 238 pontot kapott. A megújított számban a különböző szakaszok különböző pontszámokat érnek, azokon belül pedig a körvívás eredménye alapján határozzák meg a sorrendet, ami ugyancsak pontkülönbséggel jár.
Az új számban, az akadályversenyben (OCR) hatvanöt másodperc ér 250 pontot, és ehhez képest három pontot jelent minden másodperc pluszban, vagy mínuszban. Az egyes elemeknél hiba – leesés, lelépés – először figyelmeztetést, másodszor pedig kizárást von maga után. Az idei első világkupán, Kairóban negyedik Gulyás Michelle ebben is remekelt, 38.91 másodperccel negyedik lett.
Ezt követően a 200 méteres úszásban 2:13.54 perccel a második legjobb volt, így a lövészetekkel kombinált 3000 méteres futást harmadikként kezdhette meg, négy másodperccel az egyiptomi Farida Halil és eggyel az olasz Aurora Tognetti mögött. Utóbbit hamar utolérte, de a táv felénél már az egyiptomi ellenfelét is megelőzte a BOK Csarnok közönségének nagy örömére. Végig jó tempóban futott és három sorozatban jól is lőtt, a végén pedig még az is bőven belefért neki, hogy utolsóra valamivel több időt töltött a lőállásban. A zárókörénél nagy fölénnyel érkezett vissza a csarnokba a szabadtéri szakasz teljesítése után és – a kombinált számban a hatodik eredményt elérve – simán győzött. A 14 éves Halil lett a második, a harmadik helyre pedig a francia Coline Flavin jött fel.
A döntő további magyar indulói, Bauer Blanka ötödik, Guzi Blanka nyolcadik, Eszes Noémi 12., Mészáros Emma 13. lett.

Gulyás Michelle győzelme után a férfiak mezőnyében is volt miért örülnie a hazai közönségnek: Koleszár Mihály ezüstérmet szerzett a budapesti világkupaversenyen. Az idei első vk-n, Kairóban is másodikként végző Koleszár a 21 győzelemmel zárt csütörtöki rangsoroló vívásának köszönhetően kedvező kiemelést kapott a táblán, egészen a döntőig menetelt. A lovaglás helyére bekerült akadályversenyben Koleszár 32.03 másodperccel a mezőny közepén, a kilencedik helyen zárt, majd a 200 méteres úszásban 2:06.03 perccel tizedik lett, a kombinált szám előtt pedig második volt, 25 másodperccel Mohamed el-Askuar mögött vághatott neki a lövészetekkel megszakított 3000 méteres futásnak. Végül megtartotta második helyezését.

Taekwondo. Márton Luana és Márton Viviana is aranyérmet szerzett a taekwondósok spanyol nyílt bajnokságán La Nuciában.
A világbajnok Márton Luana a 73 kilogrammosok között, míg az olimpiai bajnok ikertestvére, Viviana a 62 kilogrammos súlycsoportban négy győztes meccsel nyerte a viadalt – közölte közösségi oldalán az Újpesti TE.

Nyíltvízi úszás. A világkupa második állomásán, Ibizán az olimpiai 10 km-es távon Fábián Bettina remek úszással bronzérmes lett. A férfiaknál az olimpiai bajnok Rasovszky Kristóf szerepelt a legjobban, aki nyolcadik helyen ért a célba, miután az utolsó körben zajló ütés-vágásból nem jött ki igazán jól. A magyarok közül ezen a távon Kovács-Seres Hunor vívta ki az Eb-részvételt.
Szombaton a debütáló csillagszóró számban (1500 m először, húsz továbbjutóval, aztán 1000 méter, végül 500 m a legjobb tíznek) a 46 indulónak előbb két külön futamban 1500 métert kellett úsznia és a legjobb húsz jutott az egy kilométeres elődöntőbe. Az olimpiai ötödik helyezett Fábián magabiztosan lépett tovább, a másik két magyar induló, Mihályvári-Farkas Viktória és Juhász Janka viszont kiesett. Némi pihenő után Fábián negyedikként jutott a fináléba, melyben újabb 500 méter várt a tíz, versenyben maradt úszóra. A döntőben a német Lea Boy magabiztosan diadalmaskodott, mögötte óriásit csatázott a 20 éves magyar úszó a japán Kadzsimoto Icsikával, akit végül jobb benyúlásával előzött meg.
A férfiaknál az olimpiai bronzérmes Betlehem és az ötkarikás aranyérmes Rasovszky Kristóf a második csoportból magabiztosan lépett tovább, míg az elsőből Kovács-Seres Hunornak sikerült ez a bravúr, ugyanakkor két honfitársa, Hartmann Máté és Huszár László búcsúzott. Némi pihenő után mindhárom magyar úszó sikerrel vette az elődöntőt: Betlehem másodikként, Rasovszky hetedikként, Kovács-Seres pedig kilencedikként kvalifikálta magát a fináléba, melyben újabb 500 méter várt a tíz versenyben maradt úszóra. A döntőben harmadszor is csak az olimpiai ezüstérmes német Oliver Klemet tudta megelőzni Betlehemet, aki 1.1 másodperces hátránnyal csapott a célba. Rasovszky negyedik, míg a mindössze 19 éves Kovács-Seres nyolcadik lett.
A vasárnapi 5 km-es távon Betlehem és Mihályvári-Farkas ezüstérmes lett.
Ez a verseny ugyan nem tartozott bele a világkupa-sorozatba, de több külföldi csapat is ott maradt vasárnapra, azaz komoly viadalon tesztelhették magukat a sportolók. Magyar szempontból a férfiaknál volt tétje a viadalnak, ugyanis itt lehetett megszerezni a harmadik Európa-bajnoki kvótát ezen a távon – írta közösségi oldalán a Magyar Úszó Szövetség.
A beszámoló szerint Betlehemnek nem sok hiányzott az aranyéremhez, csak rosszabb benyúlással szorult a francia Logan Fontaine mögé és Mihályvári-Farkas is csupán 0.3 másodperccel csapott be később, mint a japán Kadzsimoto Icsika.
Rasovszky Kristóf 4., Kovács-Seres Hunor 5., Hartmann Máté 18., Huszár László 27. lett, míg a nőknél Mihályvári-Farkas mellett Fábián Bettina a 7., Juhász Janka pedig a 16. helyen ért be.

Asztalitenisz. András Csaba kétjátszmás előnyről kapott ki 3:2-re a második helyen kiemelt angol Liam Pitchfordtól az asztaliteniszezők 30 ezer dollár összdíjazású manchesteri WTT-versenyének vasárnapi elődöntőjében. A világranglista 166. helyén álló, friss magyar bajnok játékos egy-egy spanyol, angol és japán rivális legyőzésével került a legjobb négy közé, ahol karnyújtásnyira volt az újabb bravúrtól.
Eredmény, férfi egyes, elődöntő: Liam Pitchford (angol, 2.) – András Csaba 3:2 (-8, -6, 9, 9, 8).

Vitorlázás. A vitorlázó Vadnai Jonatán a nyolcadik helyen végzett az ILCA 7 hajóosztályban a Francia Olimpiai Héten, Hyeres-ben.
A magyar szövetség honlapjának beszámolója szerint egész héten szélsőséges volt az időjárás a dél-franciaországi Hyeres-ben, ahol hagyományosan az összes olimpiai osztály számára rendezték meg az idei Grand Slam-sorozat második fordulóját.
Az olimpiai negyedik Vadnai tavaly és tavalyelőtt is a tizedik helyen zárt ugyanezen a versenyen, azaz idén két pozíciót sikerült előrelépnie a rangos, 112 hajót felvonultató mezőnyben.
„Éremért jöttem ide, tapasztalatokkal térek haza. Egész héten nem éreztem csúcsformában magamat. Ilyen az élsport, nem lehet mindig maximálisan teljesíteni. Bosszantott is ez az egész, úgy érzem, sokkal több volt bennem” – nyilatkozta a Balatonfüredi Yacht Club sportolója.
Vadnai és Érdi Mária idei fő versenye a május 10-én kezdődő ILCA világbajnokság lesz a kínai Csingtaóban.

RG. Pigniczki Fanni egyéni összetettben a 47 fős mezőnyben a hatodik helyen végzett a taskenti világkupaversenyen. A magyar szövetség tájékoztatása szerint a kétszeres olimpikon karikával 26,800, labdával 26,200, buzogánnyal 26,850, szalaggal pedig 25,700 pontot kapott a gyakorlatára. Fanni, karika- valamint labdagyakorlatával bejutott a szerenkénti finálékba.
Földesi Panni (MTK Budapest) élete első felnőtt világkupáján összetettben a 27. helyet szerezte meg. Karikával 22,950, labdával 23,400, buzogánnyal 24,600, szalaggal pedig 24,150 pontot gyűjtött.
A döntőkben Pigniczki Fanni karikával 20,800, labdával pedig 23,550 pontot szerzett, mindkét szeren a 8. helyen végzett.

Kerékpár. A világbajnok Tadej Pogacar pályafutása során másodszor nyerte meg a Vallon Nyíl egynapos országúti kerékpáros versenyt, amelyen Valter Attila 39. helyen ért célba. A női versenyben Zsankó Petra 54. lett. A viadal 89. versenyére borús, esős időben került sor, az esőkabátok csak a hajrához közeledve kerültek le a versenyzőkről. Valter Attila, a jól helyezkedő magyar bajnok akkor szakadt le az élbolyból, amikor a céltól hét kilométerre lévő utolsó előtti emelkedőn nagy tempót kezdett diktálni az UAE. Valter bő másfél perc hátránnyal 39. lett. A 140 kilométeres női versenyben az időfutam ob tavalyi aranyérmese, Zsankó Petra (Ceratizit-WNT) szintén az utolsó előtti hegymenetben, a Cote de Cherave-on szakadt le az élbolyból azok után, hogy korábban csapattársaiért dolgozott. Itt is a Mur de Huy döntött az elsőségről, a napsütéses hajrában a hegyikerékpárban világbajnok holland Puck Pieterse (Fenix-Deceuninck) lesprintelte a két éve győztes honfitársát, Demi Volleringet (FDJ-Suez). Zsankó 3 perc 11 másodperc lemaradással az 54. pozícióban végzett.
A kerékpárosok többsége vasárnap már a három ardenneki egynapos klasszikus közül az utolsó, az öt legnagyobb egynapos viadal, a Monumentumok közé tartozó Liege-Bastogne-Liegen rajtoltak. A világbajnok és címvédő szlovén Tadej Pogacar pályafutása során harmadszor győzött ezen viadalon, amelyen Valter Attila a 31. lett. A Visma-Lease a Bike magyar bajnoka, Valter Attila pályafutása tizedik Monumentumán állt rajthoz a 252 kilométeres távon, amelyen 11 emelkedőt és összesen 4400 méter szintemelkedést kellett leküzdeni. Az esélyesek Valtert is magában foglaló csoportjából a 2021-ben és tavaly győztes világbajnok, Pogacar 34,8 kilométerrel a cél előtt – szinte pontosan a tavalyi viadalt eldöntő támadásával azonos távolságból – indult meg a Cote de La Redoute-on, és valamennyi riválisát, köztük a szintén kétszeres győztes, olimpiai bajnok belga Remco Evenepoelt leszakította. Az utolsó húsz kilométerhez már egy perc feletti előnnyel érkezett, őt ketten üldözték – az ír Ben Healy és az olasz Giulio Ciccone –, mögöttük pedig a mezőnyben ott tekert Valter Attila. A második helyet végül Ciccone szerezte meg, Valter pedig a mezőnnyel jött meg 1 perc 10 másodperc lemaradással a 31. helyen. Az elsőségért végül egy négyfős boly csatázott, a kiscsoportos sprint Kimberley Le Court diadalával zárult, hatalmas meglepetésre nyert az AG Insurance-Soudal mauritiusi bajnoka. Másodikként a hegyikerékpárban világbajnok holland Puck Pieterse (Fenix-Deceuninck), harmadikként honfitársa, a 2021-ben és 2023-ban győztes Demi Vollering (FDJ-Suez) zárt.
„Felemás érzéseim vannak, mert az elmúlt két versenyem jól sikerült és konzisztens teljesítményt nyújtottam, de összességében az idény első felétől többet vártam” – mondta a 26 éves olimpiai negyedik magyar bringás az M4 Sport helyszíni stábjának. Hozzátette: most egy hónap pihenő vár rá, ezalatt megpróbálja még jobban összerakni, miként tudna előrébb végezni egy-egy versenyen. Valter legközelebb a norvég körversenyen áll rajthoz, azt követően pedig Jonas Vingegaarddal együtt indulnak a Critérium du Dauphinén.

Jégkorong. A magyar válogatott Miskolcon két felkészülési mérkőzést játszott a dánokkal. Majoross Gergely szövetségi kapitány csapata az első négy felkészülési összecsapását megnyerte, Ausztriát 4-2-re és 5-1-re, Norvégiát pedig 5-3-ra és 2-0-ra győzte le, ám pénteken, ugyancsak Miskolcon kétgólos vezetést követően 6-2-re kikapott a dánoktól.
A miskolci visszavágón a csatárposzton nem változott a keret, csak a sorokat módosította a kapitány, míg a védelembe bekerült a brit bajnok Garát Zsombor, valamint az Erste Liga-győztes gyergyói Fejes Nándor. A kapuban Vay Ádámot Bálizs Bence váltotta. A vendégek szerencsés góllal szereztek vezetést, Phillip Bruggisser erősen meglőtt passza Fejes korcsolyájáról vágódott a kapuba. A 16. percben emberelőnyben Papp Kristóf lövése csapódott a jobb felső sarokba, a pénteken kétszer is eredményes Galló Vilmos remekül takarta a kilátást a dán kapus, Sebastian Dahm elől. Még a szünet előtt Szabó Bence lövésébe Sárpátki Tamás tette bele az ütőjét, és már a hazaiak vezettek.A második harmadban többet veszélyeztettek az egyre gyorsabban játszó dánok, majd egy félpályánál szerzett koronggal lefordultak, és az előző nap duplázó Nick Olesen kilőtte a jobb felső sarkot. A zárófelvonás Galló kiállításával indult, majd jött még másik két dán fór, ám a hősies védekezés miatt nem változott az állás. Aztán a harmad derekán fordult a kocka, Galló emberelőnyben közelről betalált, pedig előtte Dahm nagyot spárgázott. A végén még Szabó Bence egy egészpályás üreskapus góllal zárta le az összecsapást.
A magyar csapat így hatból öt felkészülési mérkőzést nyert meg a Veletek bárhova-turnén, és nagy fegyvertény, hogy sikerült legyőzni az olimpiai résztvevő, világranglistán 11. helyezett dánokat. 2016 után ez volt az első siker az északi együttes ellen.
A magyarok pénteken a Vasas Jégcentrumban a szlovénokkal, majd május 6-án az MVM Dome-ban a világranglista-első kanadaiakkal játszanak a felkészülés hajrájában. A Majoross-együttesnek a világbajnokság május 10-én kezdődik a németek ellen Herningben.