„Barcelona 30” – címmel, Szigeti Tamás olimpikonokat bemutató felvételeiből nyílt fotókiállítás május 25-én a Magyar Olimpiai és Sportmúzeum fővárosi bemutatótermében, a SportAgórában. A képmester az 1992-es olimpián a magyar küldöttség tagjaként, a Magyar Hírlap munkatársaként vett részt.
A képgalériában 21 sportoló köszön vissza, 8 sportág bajnokai, helyezettjei, köztük 7 vívó, 4 judós, 3 öttusázó, 2-2 ökölvívó és kajak-kenus, illetve 1-1 tornász, birkózó és vízilabdázó. Érdekesség, hogy a sportolók mai fotói vannak összemontázsolva az olimpián készült fotóikkal.
A megnyitón dr. Szabó Lajos múzeumigazgató, a Magyar Olimpiai Akadémia tanácsának tagja elmondta, hogy a fotókiállítást még az elmúlt év októberében, a barcelonai olimpia 30. évfordulója alkalmából tervezték bemutatni, de a Covid-járvány ezt felülírta. Így került át a megnyitó és a tárlat 2023. május 25-re.
Bíró Péter, a Nemzeti Sportügynökség elnök-vezérigazgatója nyitotta meg a kiállítás, majd dr. Bartha Csaba, a MOB operatív igazgatója ismertette a fotóriporter életútját, munkásságát.
A barcelonai sportolók közül az ezüstérmes párbajtőröző Kulcsár Krisztián és Mincza Ildikó is megjelent az eseményen.
Szigeti Tamás 1956-ban, Budapesten született. 1976 és 1978 között a budapesti Práter utcai Fényképész Szakmunkásképző Iskolában fényképész szakmai képesítést szerzett. 1977-től a Kertészet és Szőlészet hetilapnak dolgozott. 1983-ban a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) Bálint György Újságíró Akadémiáján fotóriporter végzettséget szerzett. 1986–1992 között a Magyar Hírlap fotóriportere, 1993-tól 2001-ig a fotórovat vezetője és képszerkesztője. Később a Best Magazin, a 168 Óra és a Figyelő képszerkesztőjeként dolgozott. 2012-től az MTA megbízásából riportképeket, eseményfotókat és portrékat készít. 1982-től több díjat nyert a Magyar Sajtófotó Pályázatokon. 2005-től 2008-ig a Magyar Fotóriporterek Társasága elnöke, 2015-től a Magyar Sajtófotó Kiállítás kurátora, rendezője és a MÚOSZ fotóriporter-képzésének vezető tanára. ARChívum című fotósorozatában a magyar közélet ismert személyiségeiről, képzőművészekről, irodalmárokról, politikusokról, tudósokról készít portrékat. 2020-ban a kiemelkedő fotóművészeti, fotóriporteri, illetve fotószakírói tevékenységért elnyerte a Balogh Rudolf-díjat. Több hírességről és több országban készített érdekes, máig csodált fotókat (például Yehudi Menuhin, Leonard Bernstein, Ranscburg Jenő, Vietnám, Jordánia, a magyar rendszerváltás, az ekkor készült ikonikus Göncz Árpád-kép és a mai kiállítás témája, Barcelona 30).
Barcelonáról így nyilatkozott korábban maga az alkotó, Szigeti Tamás a kultura.hu-nak: „A legnagyobb szakmai élményem az, hogy 1992-ben végig fotóztam az olimpiát Barcelonában. Igaz, olyan fárasztó két és fél hetem nem volt azóta sem, hiszen sok helyszínen, nagyon sok eseményen dolgoztam, nagyon szoros időbeosztással. Ráadásul az akkori technikai lehetőségek mellett hosszú órákba telt, amíg a nap végén eljuttattam a képeket Budapestre, a szerkesztőségbe. A versenyek helyszínein kívül eljutottam az olimpiai faluba is, így külön élmény volt látni, hogy hogyan éltek és készültek a sportolók a megmérettetésre.”
Az 1992. július 25. és augusztus 9. között megrendezett olimpián 169 ország 9356 versenyzője vett részt 29 sportág 257 versenyszámában. A magyar csapat a rendszerváltás utáni első olimpián 217 sportolóval 30 érmet (11 arany, 12 ezüst, 7 bronz) és 208 olimpiai pontot szerzett, a nemzetek közti éremtáblázaton 8., a ponttáblázaton 7. helyen végzett.
A kiállítás keddtől-szombatig 10 és 17 óra között tekinthető meg a SportAgórában (1146 Budapest, Ifjúság útja 2.).
(MOB-Média)