Bemutatták az olimpiai bronzérmes Kassai-Farkas András életrajzi könyvét

Bemutatták az olimpiai bronzérmes Kassai-Farkas András életrajzi könyvét

2014. 06. 04.
Megosztás

A kétszeres olimpiai bronzérmes kenus, Kassai-Farkas András festőművész kedden bemutatta életútját felölelő könyvét "A víztől az olajig" címmel. Az újpesti Polgár Centrumban rendezett ünnepségen MOA-vezetők, olimpiai körök tagjai is részt vettek. A szerző Sákovicsné Dömölky Lídiának, Tokió vívó olimpiai bajnokának elsők között dedikálta a kiadványt.

Az archív képekkel, saját festményeiről készült fotóival gazdagon illusztrált életrajzi kiadvány számba veszi a szerző élsportolói pályafutását, kudarcként megélt ötkarikás szerepléseit, a háború éveit, a családi nehézségeket és a hithez való közeledését. Az olvasó mindezek mellett betekintést nyerhet az ötvenes-hatvanas évek állami sportirányításába is.

A szerzővel Dobor Dezső, a Nemzetközi Sportújságíró Szövetség (AIPS) elnökségének magyar tagja beszélgetett. Az eseményen részt vett a Magyar Olimpiai Akadémia főtikára, dr. Jakabházyné Mező Mária, a MOA Tanácsának tagja, Győr Béla, valamint a Csanádi Olimpiai Kör tagjai.

A szerző beszélt sportpályafutásáról, a melbourne-i és a római bronzéremről. "Győzelemre mindkét esetben reális esélyünk lett volna a kenu párosban" - emlékezett vissza. "Jólesett, ahogy Borkai Zsolt fogalmazott a könyv előszavában, mint írta, az ötvenes-hatvanas évek nemzetközi kenusportjának egyik meghatározó alakja voltam" - idézte a MOB elnökét.

Borkai Zsolt megtisztelőnek tartja, hogy olyan olimpikontársa felkérésére írhatott előszót, akinek életét végigkíséri az olimpiai eszme népszerűsítése; tette ezt sportemberként, teszi ezt magánemberként és képzőművészként egyaránt. "Különösen kedves számomra, hogy a szerző tizenévesen tornászként kezdte sportolói pályafutását" - írta az olimpiai bajnok tornász sportvezető.

Kassai-Farkas Andrásnak egy szívbetegség diagnosztizálása után kellett felhagynia aktív versenyzői pályafutásával, majd edzőként tevékenykedett tovább.

1963-ban ismerkedett meg Bolgár Józseffel, aki nagy hatással volt képzőművészeti irányultságára, a Munkácsy-díjas festőművész mesterként segítette az olimpiai bronzérmes pályáját. Az elmúlt 50 évben mintegy 20 jelentősebb kiállításon mutatta be festményeit, melyekből válogatást láthatnak az olvasók.

Kassai-Farkas András újpesti kötődésű, ott élte meg a világháborút is. Korábban egy nagyobb közösség lelkipásztora, ma nyugállományú lelkésze. A közel 20 esztendős Magyar Keresztény Misszió Alapítvány alapítója, aki jövedelméből a fogyatékos gyermekeket és a rászoruló családokat segíti.

A kétszeres olimpikon, nyolcszoros nagypapa aktívan tervezi, hogy a riói olimpia évében, 2016-ban, 80 esztendős korában egy múltidéző kiállítást tervez az Újpest Galériában.

Dr. Jakabházyné Mező Mária a beszélgetés végén kedves emlékeket idézett fel, amikor a melbourne-i és a római olimpia 50 éves évfordulója alkalmából tett, érmes olimpikonoknak szervezett utazást elevenítette fel, melyen Kassai-Farkas András is részt vett. Közösen emlékeztek vissza, hogy a dobogóemelvényt még a helyén találták, erre a bronzérmes fel is lépett, azonban a kajak-kenu versenyek helyszíne megváltozott, ahogy fogalmaztak, "már nyoma sem volt a víznek"...

Borkai Zsolt, előszava végén, mint egykori sportoló, egy évtizedekkel ezelőtti interjúrészletet emel ki a könyvből. „Van-e valami, amit hasznosítani tudott a sportban eltöltött másfél évtizedből?” „Mindenekelőtt a szívósságot, akaraterőt, célratörést, ami nélkül az élet egyetlen területén sem lehet előrelépni.”

(MOB/Vasvári Ferenc)