Négy-négy egyéni és váltógyőzelmével Kapás Boglárka lett a Győrben megrendezett országos úszóbajnokság legsikeresebb női szereplője, miközben nagyokat edzett és még erősített is. Nem is olyan régen egy ilyen sportági „rangadóra” még rápihentek – legalább is jócskán visszavettek az edzések terheléséből – az élvonalbeli versenyzők, és eszük ágában sem volt, hogy az érmekért folyó versengés eseménytelen óráiban jókora távokat ússzanak és még a tornatermet is meglátogassák.
„A vb előtt egy hónappal sokan tettek ugyanúgy, ahogy én, és ezt a bajnokság kazanyira szabott menetrendje is elősegítette. Kemény edzésmunkából váltottam át a versenyzésre, de közben arra is ügyeltem, hogy az „építkezésem” se maradjon félbe. Volt olyan nap, amikor versenyen kívül 5-6 kilométert is leúsztam. Ennek is köszönhető, hogy az „extra terhelésű” bajnokság után majdnem ugyanott folytattam, ahol a rajt előtt abbahagytam. Illetve: azzal a különbséggel, hogy az edzőtábor első napján minden porcikám sajgott, este „félhalottként” zuhantam az ágyba.” – mondta Kapás Boglárka (22) a Telekom Sporthír Szolgálat munkatársának.
Évek óta az idei az első olyan évadja, amikor jó egészségben minden feladatot teljesíteni tudott, és nem azzal kell foglalkoznia, hogy a betegségek miatt hány hét, vagy hónap lemaradását kell behoznia. Ennek is köszönhető, hogy kedvenc számában, a 800 gyorson az előkelő ötödik helyet foglalja el a világranglistán. Az élen álló amerikai Ledeckytől másodpercek választják el, ám neki nem őt kell megelőznie Kazanyban, hanem a nála jelenleg alig jobb ausztrál, brit és új-zélandi vetélytársai közül egyet vagy kettőt. Határozottan állítja, hogy 2013-as barcelonai negyedik, ötödik és hetedig helye után most már egy dobogót érő úszás következik. A szakmabéliek ezt a kijelentését nem kérdőjelezték meg.
Tavaly év vége óta Bernek Péter személyében rövid pályás világbajnoki aranyérmes edzőtársa is akad a BVSC edzésein, aki ráadásul hozzá hasonlóan szintén gyorsúszó specialista.
„Nem hittem volna, hogy Péter érkezése ilyen jó hatással lesz rám – folytatta Bogi –, mennyit számít, hogy egy világbajnok fiú úszik mellettem. Igazi versenyszellemet hozott magával, ami persze bennem is megvolt és meg is van, de a jelenléte és a stílusa felerősítette bennem az olimpia közeledtével amúgy is felfelé szökő erejű motivációmat. Nagyon bírom, hogy állandóan fogadásokat kezdeményez, és így próbálja kihozni magából és a kihívottakból is a legtöbbet. Nagyon büszke vagyok arra, hogy a győri bajnokságon „döntetlenre” végeztem vele, ugyanis mind a ketten négy egyéni számban lettünk aranyérmesek.”
Az év első hat hónapjában edzésnaplója szerint mindössze öt napot nem edzett, vagy versenyzett. Ennek, és persze Nagy Péter, az edzője munkájának is köszönhetően jó egy évvel Rio előtt már három számban sikerült teljesítenie az olimpiai szerepléshez szükséges „A” szintet. Kazanyban 400, 800 és 1500 gyorson indul, s bár tavaly a berlini kontinensbajnokságon az 1500-as döntő hozott ezüstérmet neki, akkor lenne igazán boldog, ha pályafutása második „felnőtt” olimpiáján a szívéhez közelebb álló 800 méteren tudna nagyot javítani a londoni hatodik helyezésén. Ezért minden áldozatot képes meghozni, amelyek közül az elsőt már meg is hozta. Három sikeres félévvel a háta mögött jövő őszig előrelátóan felfüggesztette a tanulmányait az egyetemen, így a 2010. évi szingapúri ifjúsági olimpiai játékok kétszeres aranyérmese várhatóan csak 2018-ban vagy azután debütálhat a pszichológusi pályán.
(Telekom Sporthír Szolgálat/Szalay Péter, fotó: MOB/Kovács Anikó)