Szerdán 75 éves Portisch Lajos nemzetközi nagymester, sakkolimpiai bajnok, a Nemzet Sportolója, minden idők egyik legkiemelkedőbb magyar sakkozója, akit a XX. század legjobb hazai játékosaként tartanak számon.
Tizenkét évesen már sakkozott, 1951-ben, vagyis mindössze 14 esztendősen már magyar sakkmester, 1958-ban nemzetközi mester, 1961-ben pedig nemzetközi nagymester lett.
"Örülök, hogy sakkozó lettem, ugyanakkor kicsit szomorú, hogy a zenével akkor kellett újra találkoznom, amikor a világbajnoki reményekről le kellett mondanom - mondta Portisch Lajos az MTI-nek, a születésnapja alkalmából rendezett hétfő esti ünnepi fogadáson.
- Én tulajdonképpen zenésznek készültem, hiszen évekig hegedültem, aztán később, amikor újra találkoztam a zenével, akkor elkezdtem énekelni. Már gyerekkoromban is folyton énekeltem, csak nem úgy, ahogyan később, amikor már komolyan foglalkoztam az énekléssel."
A nagymester elsősorban áriákat ad elő, több önálló estjét hallgathatták már meg az érdeklődők.
Portisch Lajos kilencszeres magyar bajnok, kilencszeres világbajnokjelölt (kétszer a legjobb négy közé jutott), a magyar olimpiai csapat motorja volt.
Húsz alkalommal szerepelt magyar színekben sakkolimpián, 1978-ban a Buenos Airesben olimpiai aranyérmet nyert csapat elsőtáblása volt.
Olimpiai ezüstérmes 1970-ben, 1972-ben, 1980-ban, bronzérmes 1956-ban és 1966-ban. 1970-ben, 1977-ben és 1980-ban Eb-ezüstérmes. Az Élő-ranglistán kétszer is volt harmadik: 1980-ban Karpov és Korcsnoj, 1984-ben pedig Kaszparov és Karpov mögött.
"Nekem egyértelműen Bobby Fischer a világ és minden idők legnagyobb sakkozója - fogalmazott Portisch a riválisokra kitérve.
- Egyrészt, mert baráti kapcsolatban voltunk, noha vele nem lehetett könnyen baráti kapcsolatba kerülni. Versenyeztünk is együtt. Elég annyit mondani, hogy egyedül képes volt a szovjet hegemóniát megtörni. És ez nagyon nagy dolog volt."
A sakk "fenegyereke" 1972-ben, Reykjavíkban legyőzte az akkori világbajnok Borisz Szpasszkijt és ezzel a - viharos körülmények között elért - diadalával megszakította a szovjet sakkozók háború utáni győzelmi sorozatát. Nem véletlenül írta az izlandi összecsapásról szóló tudósításában Arthur Koestler: "Furcsa ennyi idő után újra háborús tudósítónak lenni."
Portisch értékelése szerint a sakk ma Magyarországon és a világon is nagyon népszerű.
"Nem nagyon szeretem a komputereket, meg ezt az egész komputervilágot, de azt el kell ismerni, hogy segít a sakk népszerűsítésében - mondta Portisch, aki a számítógépet a sakk doppingjának tartja.
- Gyakorlatilag minden versenyt, azonnal élőben lehet látni az interneten keresztül. Ami pedig a gépeket illeti: már ma is legyőzik az embert.
S hogy miért?
A válasz végtelenül egyszerű: nagyon nehéz a géppel, a gép nem alszik, nem fárad, nem álmos és hatalmas adatbázisa van..."
A magyar sakkozás legendás alakja ma is versenyez, az Aquaprofit-Nagykanizsa csapatában szerepel.
Portisch imádja a labdarúgást, elsősorban az olasz futballt kedveli.
"Mindjárt nehezebb dolga lenne a katalánoknak, ha a Milan szerezne egy-két gólt kedd este Barcelonában..." - hozta szóba a Bajnokok Ligája negyeddöntő legérdekesebb párharcát.
* * *
Az ünnepelt Portisch Lajos vezet az első, keddi nap után a Magyar Sakkozásért Alapítvány rapid tornáján, amelyet minden idők egyik legkiemelkedőbb magyar játékosa, a Nemzet Sportolója 75. születésnapja alkalmából rendeznek Budapesten.
A kétnapos viadalon az 1978-as Buenos Aires-i sakkolimpián aranyérmes magyar együttesből Portisch mellett még Csom István szerepel, a két külföldi meghívott pedig a szerb Ljubomir Ljubojevics és a német színekben játszó Vlastimil Hort.
Naponta három-három fordulóra kerül sor, játszmánként 20-20 perc a gondolkodási idő és lépésenként még 10-10 másodperc.
Portisch Lajos, aki kedden egy győzelmet és két remit könyvelhetett el.
1. FORDULÓ
Ljubomir Ljubojevics (szerb)–Portisch Lajos 0:1, Csom István–Vlastimil Hort (német) 0:1
2. FORDUL
Hort–Ljubojevics 0:1, Csom–Portisch döntetlen
3. FORDULÓ
Ljubojevic–Csom döntetlen, Portisch–Hort döntetlen
Az állás: Portisch 2 pont, Ljubojevic, Hort 1.5-1.5, Csom 1
(Forrás: MTI)