Papp Laci kesztyűjétől Schmitt Pál nyakkendőjéig

Papp Laci kesztyűjétől Schmitt Pál nyakkendőjéig

2014. 09. 17.
Megosztás

Őrzi Papp Laci bokszkesztyűjét, Székely Éva úszódresszét, Növényi Norbert birkózóruháját. Gyűjteményében van több ezer jelvény, minden újkori olimpia plakettje, több garnitúra olimpiai formaruha. Megszállott gyűjtő, aki több mint 300 kiállítást jegyez. Borovitz Tamás (a képen balra) is ott lesz szombaton az Olimpiai és Sport Témájú Gyűjtők XVI. Nemzetközi Találkozóján, a Gödöllői Királyi Kastélyban.

Borovitz Tamás korábban vezette a MOB Emlék- és Hagyományőrző Bizottságának gyűjtőszekcióját, melyet néhány évvel ezelőtt a MOB munkatársa, a szintén gyűjtő Balássy László vett át.

Az idén áprilisban 85. születésnapját ünneplő röplabda exfőtitkár lelkesen mesélt a mob.hu-nak szenvedélyéről.

'Két dolog miatt lettem gyűjtő. Negyvennyolcban, az olimpiáról hazatérő magyar csapat fogadásakor én is ott álltam a Körúton. Egy sportoló kilépett a sorból, és jelvényt tűzött a mellényemre. Nagy hatással volt rám. Majd sok évvel később mint a röpladások főtitkára én is részt vehettem a müncheni olimpián. A faluban járva egyszer azt vettem észre, hogy tizenöt-húsz ember szorosan állva csinál valamit. Kíváncsian odaléptem, láttam, jelvényeket csereberélnek. Mivel mindíg volt nálam is, beszálltam az akcióba, majd mintegy huszonöt új darabbal gazdagodva távoztam. Ez volt az első börzém, hetvenkettőt írtunk. Azóta megszállott gyűjtő vagyok" - kezdte a visszaemlékezést Borovitz Tamás.

"Egy-két évvel későb egy szlovák gyűjtő barátom rákérdezett, miért nincs nálunk jelvényklub. Ezen ne múljon, gondoltam, a Fővárosi Művelődési Házban megalapítottuk a jelvénygyűjtők klubját. Százharminckét tagot számláltunk, a téma vegyes volt: sport, olimpiai, katonai, vöröskeresztes" - folytatta a magyarországi alapítással kapcsolatban.

A gyűjtés mellett Borovitz Tamás megszállott ötkarikás rajongó, kiállításszervező is. "Feleségemmel, Marikával elkezdtünk olimpiai témájú kiállításokat szervezni, ahol az olimpiatörténet került középpontba, beleértve a téli és nyári játékokat, valamint a paralimpiákat is. Mentünk iskolákba, a Vajdaságba, ahol börzéket is lebonyolítottunk. Háromszáztizennyolc kiállítást szerveztünk szerte az országban, Győrben, Szombathelyen, Nagykanizsán, Gyulán, Tiszaújvárosban, Szolnokon, Pécsen, hogy néhány várost kiemeljek, na és persze főképp Budapesten. A tizenhatodik kerületben, ahol lakom, több mint ötvennek adtunk otthont. A gyűjtőtalálkozót, amire most hétvégén is sor kerül, az első évtizedben feleségemmel és a Magyar Olimpiai Akadémiával közösen rendeztük meg. Ilyenkor kiállítás és börze mellett előadásokat is hirdettünk, jöttek előadók Erdélyből és a Vajdaságból is" - mondta az Egyesült Államok Olimpiai Gyűjtő Klubjának tagja, aki a nemzetközi vonatkozásairól elmondta, nyolcszor járt Lausanne-ban nemzetközi gyűjtőtalálkozón, emellett részt vett a kölni és a varsói eseményen is, több olimpiára pedig saját költségén utazott, hogy gazdagíthassa gyűjteményét.

S, hogy mindez miből is áll? "Ötezer felett van az olimpiai jelvények száma, ezerhatszáznál több a röplabdás témájú, vébékről, Eb-kről, klubcsapatoktól, különféle tornákról. Megvan minden újkori olimpia hivatalos plakettja, ezernyolcszáz-kilencvenhatig visszamenőleg. Köztük kettő másolat, a többi eredeti. Van harminc olimpiai pólóm, tizennyolc garnitúra olimpiai formaruhám, ötven zászlóm, ezernyi apró tárgyam. De nagy becsben tartom azokat az ereklyéket, melyeket harminchárom olimpiai bajnoktól kaptam. Ilyen például Papp Laci bokszkesztyűje, Novák Dezső focicipője, Vízvári György vízipólós sapkája, Székely Éva úszódressze, Növényi Norbert birkózó-, Baczakó Péter súlyemelőruhája, vagy éppen Gedővári Imre kardja, Schmitt Pál nyakkendője" - büszkélkedett Tamás "bácsi", aki főtitkári évei után évtizedekig külkereskedelmi cégnél dolgozott.

Borovitz Tamás (középen, balról felesége, Marika, jobbról Gedó György) arra is büszke, hogy hét éve működteti a XVI. kerületben a Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Kört, mely éppen az elmúlt szombaton ünnepelte alapításának hetedik évfordulóját. "Minden hónapban tartunk egy klubnapot, eddig nyolcvannyolc olimpai vagy világbajnok, ötkarikás résztvevő jött el hozzánk. A teljesség igénye nélkül megtisztelt bennünket Szilágyi Áron és Decsi Tamás, Kemény Dénes és Benedek Tibor, Hosszú Katinka, Erdei Zsolt, Balczó András, Hegedűs Csaba, Kovács István, Mocsai Lajos, Kovács Péter, a röplabdások közül Holvay Endre, Kotsics Attiláné, Torma Ágnes, Tatár Mihály és Buzek László, vagy a kerületi kötődésű Novák Dezső, Héder János, Géczi István, Mohácsi Ferenc, Laufer Béla vagy éppen a négy olimpián bíráskodó Hóbor Béla."

Az idén 85 éves gyűjtő igazi ötkarikás megszállott. Büszke arra a pólóra, amit köszöntésekor kapott Hóbor Bélától. Az immár ereklyén 85-ös szám és az általa elnökölt kör neve olvasható.

"Ha egyszer valaki arcon üt, nem csillagokat, hanem olimpiai ötkarikát fogsz látni!" - mondta neki egyszer felesége, Marika.

Kapcsolódó cikkeink:

Győr Béla: Sokan azt sem tudják, mit árulnak (2014)
Festői környezet várja a XVI. Nemzetközi Gyűjtőtalálkozó résztvevőit (2014)
Balássy László, az autogramvadász (2013)

(MOB/Vasvári Ferenc)