Budapest ostromára, a civil áldozatokra emlékezett a Magyar Olimpiai Akadémia is

Budapest ostromára, a civil áldozatokra emlékezett a Magyar Olimpiai Akadémia is

2013. 02. 12.
Megosztás

Budapest ostroma befejezésének 68. évfordulója alkalmából megemlékezést tartottak a Farkasréti temetőben február 12-én. Az Miniszterelnökség nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottsága által szervezett ünnepségen a Magyar Olimpiai Akadémia (MOA) is képviseltette magát.

A megemlékezésen köszöntőt mondott Boross Pétrer, egykori miniszterelnök, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnöke, emlékbeszédet Lázár János, Miniszterelnökséget vezető államtikár.

Az esemény résztvevői virágokat, koszorúkat helyeztek el a temető 19/1-es parcellájában lévő Civil áldozatok síremlékénél. A Magyar Olimpiai Akadémiát dr. Jakabházyné Mező Mária főtitkár és Győr Béla, a MOA-tanács tagja képviselte.

Lázár János arról beszélt, hogy a budai és a pesti polgárok a XX. században két alkalommal is megtapasztalták, mit jelent háborút veszíteni, "mit jelent civilként, polgári áldozatként részesévé válni a történelemnek". Felidézte, 1945 februárjában semmi nem maradt abból a Budapestből, amelyet polgárai évszázadokon keresztül közösen építettek, és a túlélőknek - a hozzátartozók elvesztésén túl - szenvedés volt látni azt is, hogyan vált a város is a bombázások, az ostrom áldozatává. Szavai szerint a ma élő fiataloknak nehéz megérteniük, Magyarország hogyan keveredett a II. világháborúba. "A bécsi döntés nélkül nehéz megérteni a háborút, Trianon nélkül nehéz megérteni a bécsi döntést, Trianont nehéz megérteni a párizsi béke-döntések nélkül, Párizst nehéz megérteni az I. világháború kitörése nélkül, az I. világháborút pedig nehéz megérteni saját, 1848 utáni történelmünk megértése nélkül" - sorolta az egymással összefüggő, egymásra hatással lévő történelmi eseményeket. Közölte, a kormány azért támogatja kiemelten a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság munkáját, hogy a fiatalok számára megteremtse az emlékezés lehetőségét. Jelezte: az új oktatási-nevelési programokban a főhajtás, az áldozatok előtti tisztelet külön figyelmet fog kapni. Szerinte az emlékezésre azért is szükség van, hogy a háborúk borzalmainak megtapasztalása nélkül felnőtt generációkból se vesszen ki az értelmetlen pusztítás következményeitől való félelem.

Boross Péter, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnöke is arról beszélt, emlékezni kell azokra a kisgyerekekre, nőkre és idősekre, akik véletlen áldozatokként "semmiről nem tehetnek, semminek nem voltak részesei", s akikkel az ostrom idején a lakóházakra dobott bombák végeztek.

A megemlékezésen virágot helyezett el a polgári áldozatok sírjánál mások mellett Benkő Tibor vezérezredes, a Magyar Honvédség vezérkar főnöke, Darák Péter a Kúria elnöke, Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke, Haszonicsné Ádám Mária, a Köztársasági Elnöki Hivatal főigazgatója, Antall Józsefné a miniszterelnök özvegye és Lomnici Zoltán, az Emberi Méltóság Tanácsának elnöke.

(MTI-MOB; Fotók: Illyés Tibor/MTI és dr. Jakabházyné Mező Mária/MOA)