Buzánszky Jenő emlékére szobrot, Lakat Károly emlékére táblát avattak

Buzánszky Jenő emlékére szobrot, Lakat Károly emlékére táblát avattak

2015. 11. 29.
Megosztás

Debrecenben felavatták Buzánszky Jenő szobrát, Budapesten pedig Lakat Károly emléktábláját.

November 26-án Debrecenben, az egyetem sporttudományos központjának ünnepélyes átadását megelőzően a központ épülete előtt Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere és Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora leplezte le a januárban elhunyt olimpiai bajnok labdarúgó, a Nemzet Sportolója, Buzánszky Jenő egészalakos szobrát. Az egyetem rektora kiemelte, hogy Buzánszky Jenő szívesen járt mindig hozzájuk, népszerűek voltak az előadásai, az egyetemi labdarúgó bajnokság pedig a nevét viselte. Sporttársként dr. Kamuti Jenő, olimpiai ezüstérmes, világbajnok vívó, a MOB elnökségének tagja; a család részéről a bajnok fia, ifjabb Buzánszky Jenő emlékezett a szobornál. A szobor leleplezése és a koszorúzása után került sor az egyetem sporttudományos központjának átadására.

November 27-én délután, a Tempó Fradi Alapítvány kezdeményezésére és szervezésével emléktáblát avattak dr. Lakat Károly mesteredző, II. kerület, Tizedes utca 3. szám alatti volt lakóházának bejárata mellett, a születésének 95. évfordulója alkalmából.

A Tempó Fradi Alapítvány nevében Nyilas Elek kétszeres bajnok, az FTC BL-ben szereplő csapatának tagja, az alapítvány elnöke emlékezett. Az FTC Baráti Kör részéről dr. Springer Miklós, a baráti kör alelnöke méltatta Lakat Károlyt, és üdvözölte a nagy számban megjelent emlékezőket. A Ferencvárosi Torna Club részéről Kubatov Gábor, az egyesület elnöke mondott beszédet.

Ezután Láng Zsolt, a II. kerület polgármestere és Kubatov Gábor a Ferencvárosi TC elnöke leleplezte az emléktáblát. A frissen avatott emléktáblánál elhelyezték Orbán Viktor miniszterelnök, a Ferencvárosi TC, a II. kerületi Önkormányzat, az FTC Baráti Kör, a ház lakóinak és a tisztelőknek koszorúit, virágait.

A család kérésére három különleges, egyedi kép készült az emléktáblaavatás után. Egy olyan, amelyen a megemlékezés összes résztvevője integetett a második emeleti erkélyre kilépő, dr. Lakat Károlyt megszemélyesítő fotósnak; egy az 1966 és 1969 között a Ferencvárosi TC-ben Lakat Károly edzősége alatt két arany- és egy bronzérmet szerző, VVK-döntős csapat tagjairól, ahol a már elhunytakat a családtagjaik helyettesítették; egy pedig azokról a játékosokról készült, akik valaha játszottak Lakat Károly csapataiban. Veretes volt az emlékezők névsora, hiszen ott volt az olimpiai bajnok Juhász István, Nagy László, Szentmihályi Antal, Ihász Kálmán, Szűcs Lajos, Gelei József. Az olimpiai ezüstérmes Branikovits László, Géczi István, Kozma Mihály valamint a bronzérmes Göröcs János és Rákosi Gyula. Megjelent Mészöly Kálmán, Nyilasi Tibor, Szőke István, Bozsik Péter, Karába János, Horváth László, Csapó Károly, P. Nagy László, Szabó György, ifjú Albert Flórián, Wukovics László, Genzwein Ferenc, Bánki József, Novák Dezsőné és Rudas Ferencné.

A Magyar Olimpiai Bizottság Emlék- és Hagyományőrző Bizottságát és a Magyar Olimpiai Akadémiát Győr Béla tanácstag, a Hagyományőrző Munkacsoport vezetője képviselte az emléktáblaavatáson.

Dr. Lakat Károly játékosként 1943 és 1952 között 302 mérkőzésen lépett pályára a Ferencváros színeiben, amelyből 228 volt bajnoki mérkőzés. 1945 és 1950 között 13 alkalommal lépett pályára a magyar válogatottban. 1956-ban indult a nem mindennapi edzői pályafutása, amely 1985-ig tartott. A Szegedi Haladás, Tatabányai Bányász, a magyar olimpiai válogatott, az MTK, Ferencvárosi TC, Tatabányai Bányász, Budapesti Honvéd SE, Salgótarjáni BTC, a magyar válogatott, a Tatabányai Bányász, Volán SC, Debreceni MVSC, Tatabányai Bányász voltak az edzői állomásai. 625 bajnoki mérkőzésen ült a kispadon. Játékosként magyar bajnok és kupagyőztes. Edzőként magyar bajnok, Közép-európai Kupa-győztes, VVK- és Magyar Kupa-döntős. Az olimpiai válogatott szövetségi kapitányaként kétszeres arany- és egyszeres ezüstérmes, amivel az olimpiák legeredményesebb labdarúgóedzője a férfiaknál. Ezt a címet a legeredményesebb olimpiai férfi labdarúgó Novák Dezsővel együtt valószínűleg senki nem veszi már el tőlük, a labdarúgás olimpiai kvalifikációját ismerve. Mesteredző. Budapesten, 1988. december 3-én hunyt el. Sírja a Farkasréti temetőben (2/5-4-1) található. Fia, Lakat T. Károly ismert újságíró.

(MOB-MOA/Győr Béla; fotó: MTI és Győr Béla)