Coubertin előtt is tisztelgett Olympiában a magyar küldöttség

Coubertin előtt is tisztelgett Olympiában a magyar küldöttség

2014. 10. 21.
Megosztás

Olympiai látogatásának második napján a Magyar Olimpiai Akadémia küldöttsége az olimpiai mozgalom több neves személyiségének emlékművét megkoszorúzta. A nap egyik különleges élményét jelentette a 2004-es ötkarikás játékok atlétikai dobókörének megtekintése.

Az ókori játék helyszínétől nem egészen két kilométerre, a Nemzetközi Olimpiai Akadémia Képző- és Továbbképző Központjának erdős területének szélén található a modernkori olimpizmus atyjának, Coubertin bárónak az emlékoszlopa. A NOB alapítójának testét a svájci Lausanne-ban temették el, szíve azonban az olympiai emlékműben pihen.

A MOA tanulmányútjának 17 résztvevője kedden kisebb ünnepség keretében koszorút helyezett el az oszlopnál. Az Olimpiai Himnusz dallama után dr. Jakabházyné Mező Mária, a MOA főtitkára méltatta az egykori sportdiplomatát, majd a jelenlévők a szellemi olimpiára álnévvel nevezett Óda a sporthoz című Coubertin-verset szavalták el, végül elénekelték a Magyar Himnuszt.

Az emlékműtől néhány méterre helyezkedik el az a márvány kandeláber, ahonnan a fáklya váltófutás ténylegesen indul. Az olimpiai fáklyát hagyományosan, látványos keretek közt Héra templománál gyújtják meg, majd a márvány kandelábertől indul több ezer kilométeres útjára az aktuális olimpia helyszínére.

A magyar delegáció Coubertin után másik két alapítóról is megemlékezett. A jelenlévők néhány méter séta után a Nemzetközi Olimpiai Akadémia megálmodóinak, alapítóinak emlékhelyénél is lerótták kegyeletüket. A koszorúzást megelőzően Győr Béla, a MOA Tanácsának tagja méltatta a görög Ioannisz Ketszeasz és a német Carl Diem munkásságát.

A MOA-küldöttség az oktatóközpont szoborparkjában megtekintett egy magyar vonatkozású műalkotást, a ritmikus gimnasztikázókat ábrázoló Olimpiai allegória című szobrot, a nagykanizsai Németh Ferenc művét.

Kevesen tudják, de a 2004-es athéni olimpia súlylökőversenyeit nem a görög fővárosban, hanem Olympiában rendezték – források szerint 40 ezer szurkoló jelenlétében. Az akkori dobókör ma is megtalálható az oktatóközpont atlétikai pályáján, melyen Horváth Vilmos, MOA-tanácstag tartott bemutatót.

A program zárásaként a magyar vendégek bepillantást nyerhettek az aktuális hallgatói szemináriumokba, illetve végigjárhatták a nemzetközi könyvtárat és tárlatot, melyben magyar vonatkozások, szakkönyvek és zászlók is helyet kaptak. Dr. Jakabházyné Mező Mária MOA-zászlót adományozott a könyvtár vezetőjének.

A központ relikviái közt több neves sportvezető, diplomata ereklyéi, fotói is megtekinthetők, többek közt a regnáló NOA-igazgató Konsztantinosz Georgiadisz portréja – mellyel a MOA-főtitkár is kiváló kapcsolatot tart fent.

A délutáni programban Myraka történelmi helyszíneinek meglátogatása szerepelt.

(MOB/VF)