Cseh László soha nem a mellébeszélésről és a ködösítésről volt híres, hanem sokkal inkább az őszinteségéről. Becsülendő erényét a Telekom Sporthír Szolgálat munkatársának nyilatkozva újfent megcsillogtatta.
„ A barcelonai világbajnokságot a nem éppen jól sikerült kezdés után rendbe tudtam tenni a 100 pillangón kiharcolt ezüstérmemmel, de ami ezután következett, azt mindennek nevezhetem, csak fényesnek és dicsőségesnek nem. A rövidpályás Európa-bajnokságon érem nélkül maradtam, és ez a kudarc mély nyomokat hagyott bennem.” – ismerte el a Kőbánya SC sportolója, aki az idei első edzése után Turi Györggyel, az edzőjével már nem a közelmúlt eseményeiről, hanem a teendőkről, a közeljövő sikeres munkájának a feltételeiről váltott szót.
Nem csoda, hogy a dániai Európa-bajnokságon történtek megrázóak voltak az öt olimpiai éremmel, és kilenc világbajnoki medállal büszkélkedő úszó számára, hiszen az előző két esztendőben, Lengyelországban, illetve Franciaországban is győzelmi mesterhármassal rukkolt ki.
„A tanulságot valójában már a londoni olimpia után levontam, amikor be kellett látnom, hogy hiába vagyok testben - erőben és edzettségben - ott, ahol lennem kell, ha a fejemben nincs rend, a „központ” nem tud megfelelő parancsokat adni. Ha pedig az összekötetés rossz vagy akadozik, minden összekuszálódik, és akkor semmi jóra nem lehet számítani.”
Meghiúsult tervek, félig-meddig sikerült teljesítések nyomán Cseh Lászlóban rossz beidegződések alakultak ki és a jelek szerint rögződtek is. Szervezete már a nagy versenyek előtt is „hibajelzéseket” adott, amelyek a rajt előtt még fel is erősödtek. Fejfájással, rosszulléttel, elbizonytalanodva alighanem a nála is nagyobb versenyzők sem szerepelnének bravúrosan…
„A megoldás kulcsát nem kell keresgélnem, tudom, hogy hol találom és azt is, hogy melyik kapun kell bejutnom. A fejemben kell sürgősen rendet teremtenem, hogy a testem engedelmeskedhessen. A mentális felkészültségem fokát kell sokkal magasabbra emelnem, ezt mondom én, és ugyanezt állítják azok is, akik jót, illetve jobbat akarnak nekem. Keresem a legmegfelelőbb szakembert, ajánlások bőven vannak, így csupán rajtam múlik, hogy kire esik a választásom. Sürget az idő, ha nem tudom felszámolni a rossz beidegződéseket, akkor nem sok jót jósolhatok magamnak.”
A barcelonai világbajnokság után, egészen pontosan a VB mérlegét kijavító 100 méteres pillangó döntőt követően Cseh László azon melegében arról beszélt, hogy a jövőben talán a rövidebb távokkal is érdemes lesz foglalkozni.
„Ezt ma sem cáfolom, de én a jövőben is szeretnék megmaradni vegyes úszónak, és nem csupán 200-asnak, hanem 400-asnak is. Az edzettségem szintje és a technikai tudásom is erre ösztönöz. Nem nyugodhatok bele abba, hogy a fejemben nincs rend, ez a jövőben nem lehet az ismétlődő magyarázat.”
Minderre azt is lehet mondani, hogy Cseh László nem csupán az ellenfelei, hanem önmaga legyőzésére is készül. A két legnagyobb csatát 2014-ben a berlini Európa-bajnokságon, majd az év végi rövid pályás világbajnokságon vívhatja meg, de mentális felkészülésének sikerét remélhetőleg már a kontinensbajnokságot megelőző nemzetközi versenyek eredményei is bizonyítani fogják. Egyelőre sok a bizonytalanság, az viszont már eldőlt, hogy a tavalyi gyakorlatot követve 2014-ben sem a magaslati, sem pedig a meleg égövi hosszú edzőtáborozásokon nem vesz részt.
(Telekom Sporthír Szolgálat – Szalay Péter)